SPA - CEB 6:3 - Neporazitelnost mladšího dorostu pokračuje

II/10, neděle 15. 1. 2017
Sparta - České Budějovice SPA - CEB
Sparta: Škorpík – Bureš, Truhlář, Haš, Bláha, J. Najman, Slavíček, Guryevskiy, Zemchenkov, Kumpošt – Prymula, Klimo, Čermák, Barinka, Rubeš, Obadal, Vitouch, M. Najman, Gluzman, Kuracina.
České Budějovice: M. Dvořák – J. Dvořák, Kubíček, Procházka, Dekret, Svach, Remta – Grossmann, Novák, Škvarek, Čížek, Houdek, Anderle, Ryba, Toman, Janoch, Pouzar.
Branky a nahrávky: 8. Prymula (Barinka, Čermák), 9. Vitouch (Klimo, Bláha), 26. Rubeš (Haš, Barinka), 38. Haš (Barinka, Prymula), 52. Gluzman (Obadal, Rubeš), 56. Barinka (Haš, Čermák) – 31. Kubíček, 39. Škvarek (TS), 44. Kubíček (Toman). Rozhodčí: Vyštejn – Gabriel, Zmeškal. Vyloučení: 2:3. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 43. Střely na branku: 41:35. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:3, 6:3.
Mladší dorostenci natáhli vítěznou šňůru již na číslo 27, střeleckou zdatnost odnesly České Budějovice, které však předváděly konkurenceschopný výkon. Sparta vedla ve 26. minutě již o tři góly, nicméně po polovině hrací doby hosté kouzlo gólmana Škorpíka odčarovali. Do konce prostředního dějství se skóre ještě dvakrát změnilo a třetí třetina započala za stavu 4:2. Jihočeši úvodem závěrečné dvacetiminutovky snížili na jediný gól, ale Pražané si koncovku pohlídali a dorovnali výsledek na konečných 6:3.

Úvod zápasu byl značně přerušován hvizdy rozhodčích, a tak si ani jeden z týmů nevytvořil herní převahu. Nicméně postupně se hra rozjela a přišly první velké šance jak ze strany Sparty, tak Motoru, ale úspěšné ještě nebyly. Jenže s prvním vyloučením utkání, kdy trestnou lavici musel navštívit českobudějovický Procházka, se skóre na světelné tabuli měnilo poprvé. Pražané uzamkli Motor v jeho pásmu, Barinka zprava křižnou přihrávkou nalezl na levé straně číhajícího Patrika Prymulu, který s přesností poslal puk do poloprázdné klece.

Za 43 sekund Dvořák lovil puk ze sítě podruhé. Po svižné výměně kotouče našel mezírku v hostující svatyni David Vitouch, jenž zvýšil na dvougólový rozdíl. Snížit mohly záhy Budějovice při vyloučení Barinky, ale sparťané je nepustili do nebezpečné akce. Motor se však nenechal zastrašit vedením Pražanů a chtěl skórovat. Blízko gólu byl Houdek, kterému z prostoru mezi kruhy přihrával Svach. Houdek čekal u levé tyče domácí brány, jenže si kotouč ještě potřeboval zpracovat a Škorpík se stihl přesunout a zasáhnout proti následné střele. I když Jihočeši v závěru dějství Spartu tlačili, branku nevstřelili.

Druhé dějství odstartovalo také častějšími přerušováními a o něco silněji vypadal Motor, nicméně Pražané se brzy vrátili do tempa a navýšili svůj náskok již na 3:0, když svižnou souhru před Dvořákem úspěšně zakončil Václav Rubeš. Rychle poté navštívil trestnou lavici Najman, ale hosté toho nevyužili. Po polovině hrací doby se však Českým Budějovicím podařilo odvát neprůstřelnost Škorpíka, puk za jeho záda procedil Šimon Kubíček.

Přestože Sparta nepotrestala další vyloučení hostujícího hráče, koncem třetí třetiny překonala Dvořáka počtvrté. I když hra byla vyrovnaná, Pražané se propracovali před českobudějovickou svatyni a souhru nejproduktivnější lajny sparťanů zužitkoval obránce Martin Hugo Haš. Jenže před zazněním sirény ujel hostující Škvarek do brejku, Jakub Najman ho fauloval a hráč Motoru dostal šanci na reparát v podobě trestného střílení. Lukáš Škvarek si pěkně pohrál s kotoučem, zpracoval si ho na bekhend a zvedl jej pod víko nad rameno Škorpíka.

Do třetí třetiny vstoupili lépe hosté z jihu Čech. Jejich odhodlání ještě zdramatizovat vývoj utkání jim přineslo snížení na rozdíl jediné branky. První střelu z mezikruží Škorpík dokázal zastavit, jenže dorážka z repertoáru Šimona Kubíčka již ve sparťanské kleci skončila. Sparťany inkasování nakoplo a chtěli získat své dvougólové vedení zpět. Dařilo se jim tlačit Motor v pásmu a vytvářet tlak. V 52. minutě sparťanská snaha přinesla kýžený gól. Po neúspěšném přečíslení Motoru se puku chopil Simeon Gluzman a vyjel do brejku. Protáhl se podél pravého mantinelu a z pravého kruhu s naprostou přesností zamířil ke vzdálenější tyči.

Hosté se pokoušeli sebrat zbytky sil, jenže přišlo vyloučení z jejich strany, což jim sebralo zbývající vítr v zádech. Nejprve ještě Barinka neproměnil přihrávku Čermáka, druhý střelecký pokus už mu vyšel. Haš nahrál právě Marcelu Barinkovi, který z mezikruží procedil kotouč za Dvořáka. Do zaznění sirény již Jihočeši neměli sílu na další odpor. V poslední minutě se v dobré palebné pozici ocitl Matouš Najman, když pálil z pravého kruhu, nicméně neuspěl, a tak skóre zůstalo 6:3 a sparťané si připsali již 27. vítězství v aktuální sezoně.

Jiří Katz (HC Sparta Praha): "Myslím si, že jsme viděli dobrý zápas z obou dvou stran. Naši kluci sehráli dobré přesilové hry, byl to víceméně komplexní výkon, už jsme to hnali do stylu play off. Tento zápas určitě snesl taková kritéria, Budějovice jsou velmi dobrý tým. Jsme strašně rádi, že jsme vyhráli a že jsme dokázali bodovat. Myslím si, že to bylo pro nás hodně důležité."

Ladislav Kolda (HC Motor České Budějovice): "Myslím, že se nehrál špatný hokej. Byl to podobný zápas jako v Budějovicích. Líbilo se nám to, mělo to tempo. Sparta byla určitě o něco lepší než my a dokázala se střelecky prosadit. Škoda, že jsme nedokázali zápas více zdramatizovat, ale jinak jsme s naším výkonem v celku spokojení."