SPA - ESP 5:4sn - Sparta po roce ve finále!

turnaj, sobota 29. 8. 2009, Turnaj v Salcburku - zákl. skupina
Sparta - Blues Espoo SPA - ESP
Sparta: Přikryl (Chábera) - Černošek, Mrázek, Gulaši, Hanzlík, Hudec, Vykoukal, Macholda - Výborný, Hlinka, Ručinský - Kratěna, Broš, Hromas - Ton, Langhammer, Koreis - Kafka, Hrdel, Látal.
Blues Espoo: Tarkki (Tolvanen) - Heiskanen, Laakso, Kurki, Rönnberg, Näkyvä, Alanko, Lajunen - Häppölä, Lammassaari, Lostedt, Puustinen, Rajamäki, Immonen, Lajunen, Stahlhammar, Nättinen, Öhman, Sallinen, Blomqvist, Kähkönen.
Branky a nahrávky: 1. Kratěna (Macholda), 12. Kratěna (Broš, Gulaši), 17. Černošek (Ton), 34. Černošek (Hlinka, Ručinský) - 5. Heiskanen, 16. Laakso (Immonen), 17. Lajunen, 50. Lammassaari (Kähkönen). Rozhodčí: Cervenak, Längle - Kasper, Zehenthofer. Vyloučení: 11:6. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0.
P r a h a - Sparťanští hokejisté dokázali porazit finské Espoo Blues 5:4 po samostatných nájezdech a postoupili do finále v turnaji Red Bulls Salute. O branky Sparty se postarali dvakrát Ondřej Kratěna s Markem Černoškem a samostatné nájezdy rozhodl Michal Broš.

Doslova raketový start do utkání předvedla Sparta, když ve čtyřicáté vteřině ujel Ondřej Kratěna s Karlem Hromasem. Pražský forvard volil místo přihrávky střelu k tyči a nemýlil se. I po vstřelení branky Sparta dál útočila a dokonce donutila hosty faulovat. Z následné přesilovky však Sparta neudeřila. Co nedokázali Pražané, to dokázali Finové, když při přesilové hře se trefil z modré čáry přesnou trefou Joonas Nättinen a vyrovnal skóre. Po rychlých brankách se nadále pokračovalo ve vysokém tempu a hra se přesouvala ze strany na stranu. Finy vstřelená branka oživila a určovali tempo hry. Skvělou příležistost ke vstřelení branky měl Heiskanen, ale jeho pokus zmařil skvělým reflexem Přikryl, který dostal od trenérů důvěru před Cháberou. Poté si zahráli Sparťané početní převahu, kterou proměnil po krásné kombinaci s Michalem Brošem znovu Ondřej Kratěna. Po této brance Pražanům narostla křídla a pouštěli se do útočných akcí. Dvakrát prozkoušel pozornost Tarkkiho Martin Ručinský. Finové si poté zahráli přesilovku pět na tři, kterou využil Aleksi Laakso dobře mířenou dělovkou od modré čáry. Netrvalo dlouho a Finové se ujali vedení 3:2. Ville Lajunen pálil ihned po vhazování přes shluk těl a od obránce Sparty se puk odrazil do protipohybu Přikryla za jeho záda. Za necelou půl minutu se červené světlo rozsvítilo znovu, tentokrát za zády Tarkkiho. Ton z rohu kluziště našel mezi kruhy najetého beka Marka Černoška, který trefil golfovým úderem přesně nad lapačku finského brankáře. Tento gól byl poslední v první třetině, která skončila divoce 3:3.

Druhá třetina, do které nastoupil do sparťanské branky Jan Chábera, začala naopak od první dvacetiminutovky v opatrném tempu. Přesto byli vyloučeni Finové Öhman a Rönnberg a Sparta si zahrála přesilovku proti třem. Tato početní výhoda se Spartě, kromě trefené tyče Tona, nepovedla. A navíc dostal dvě minuty za sekání Michal Broš. Obrovskou příležitost v přesilové hře Finů měl na holi Lajunen, který napřahoval už od modré čáry, ale postupně se blížil brance. Obehrál padajícího Hanzlíka a tváří v tvář Přikrylovi si vylámal zuby na jeho rozkleku. Poté udělal sparťanská střídačku chybu, když si nepohlídala počet hráčů, kteří nastupují na led. Jako ,,odměnu´´ udělil rozhodčí dvouminutový trest. Finové však přesilovku nevyužili. Seveřané však byli v tlaku a pramenila z toho Immonenova snaha, který stál u tyčky a několikrát dostal příležitost dorážet. Poslední pokus zkusil mazaně poslat do branky o záda Chábery. Byla to ovšem Sparta, která udeřila. Jaroslav Hlinka, který se vrátil z trestné lavice, se ihned zapojil do hry, zavezl puk do pásma, kde jej přenechal mezi kruhy znovu Marku Černoškovi, který vsítil třetí branku ve dvou zápasech. Tentokrát mířil nad vyrážečku. Pražany branka nabudila k dalším šancím. Jakub Koreis se probil do útočného pásma, vzápětí ideálně nahrál Langhammerovi, jenž jen těsně minul břevno finské klece. Poté však byl vyloučen Marek Černošek. Oslabení ale Sparta zvládla na jedničku. Do konce druhé třetiny se skóre nezměnilo a Sparta si odnesla do šaten vedení 4:3.

Třetí třetina začala hrou 4 na 4, když se na konci druhé dvacetiminutovky nechali vyloučit Alanko a Ručinský. Navíc po vyloučení Öhmana si Sparťané zahráli přesilovou hru, ve které branka nepadla. Po početní výhodě Pražané znovu nastolili rychlé tempo. Hra se však přelévala, ale bez výraznějších šancí na obou stranách. Na přísnost rozhodčích doplatil Karel Hromas, jenž dostal dvouminutový trest za podražení. I když Finové zatlačili Pražany v jejich pásmu, branka nepadla. Seveřané vystrkovali růžky dál. Blomqvist objel branku a bekhendem se nebezpečně dostával do šance, Chábera však v rozkleku kontroloval jeho hůl a příležitost Blues uhasil. Poté se ale Espoo radovalo. Z nenápadné šance se tečí do víka prosadil Petri Lammassari, jehož před brankou neuhlídal Hanzlík. Sparta však zkoušela štěstí dál. Za sebou se vřítili do pásma Výborný s Ručinským, prvně jmenovaný přenechal za sebou puk Ručinskému, který zblízka trefil pouze rukavici Tarkkiho. Spartu ke konci oslabil David Výborý, jenž dostal dvě minuty za vražení na hrazení. Oslabení Pražané zvládli skvěle a mohli se soustředit útok, ve kterém mohli skórovat. Aktivní Kratěna přehrál dva protihráče, stahovačkou a prohozem mezi bruslemi se dostal mezi kruhy, odkud vypálil. Projíždějící Výborný jeho pokus ještě jemně tečoval, Tarkki se štěstím udržel touš před brankovou čarou. Tímto skončila poslední třetina a proto, že se utkání nerozhodlo v základní hrací době, následovaly nájezdy, ve kterých rozhodl Michal Broš a poslal Spartu do finále!