30. 9. 2007 | Jakub Hlaváč

SPA - KLA 2:1 - Domácí nadvláda trvá

7., neděle 30. 9. 2007
Sparta - Kladno SPA - KLA
Sparta: Duba - Ptáček, Jerofejevs, Vykoukal, Jan Hanzlík, J. Nedvěd, Tabaček - Dragoun, P. Nedvěd, Langhammer - P. Ton, Vaic, Štrba - Netík, Sivek, Melichárek - Zelenka, M. Havel, Hromas - Podlešák.
Kladno: Orct - Ševc, Schnabel, Šmach, M. Štěpánek, L. Procházka, Nádašdi, Hájek - Bělohlav, Patera, Martin Procházka - Čurilla, Gardoň, Kuchler - Horna, Kalla, Tenkrát - Rudovský, Kazatel, Diviš. Trenéři: Müller a Kasík.
Branky a nahrávky: 27. Ton (Vykoukal), 47. P. Nedvěd (Jan Hanzlík) - 29. Tenkrát (Patera). Rozhodčí: Homola - Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:1. Diváci: 5176.
Sparta vstoupila do utkání aktivně a zasypala branku hostí sprškou střel. Na hokejkách domácích borců však dlouho visel pořádný ranec smůly. Bezbrankový stav zlomil až kanonýr Petr Ton v přesilové hře. Kladno oplatilo stejnou mincí, Tenkrát zužitkoval Paterovu přihrávku a potrestal dvojnásobné vyloučení Sparty. Vítězství strhl na stranu domácích Petr Nedvěd, když dorazil za Orctova záda Hanzlíkovo nahození od modré čáry.

Fotogalerie

Komentář

Sparta se do soupeře z Kladna zakousla ihned po začátku utkání. Orct měl plné ruce práce, zaměstnal ho střelou z levého křídla Dragoun, na vrchol brankoviště si sjížděl Sivek, Vykoukal pálil z mezikruží. Kladno zahrozilo v první pětiminutovce pouze Kuchlerem, který však netrefil branku. Stejně tak si vedl sparťan Netík, z bezprostřední blízkosti přestřelil. O průnik mezi dvěma obránci se pokoušel Ton, ale byl zastaven. Tlak na hostující obranu vyvíjela i čtvrtá útočná formace Sparty v čele s exkladenským Havlem. Duba musel zpozornět při průniku Procházky. K dalšímu náporu domácích zavelel bombou od modré Jaroslav Nedvěd. Štrba nedokázal zvednout puk přes ležícího Orcta, Petr Ton naopak zvedl puk až do sítě nad mantinelem. V další šanci se ocitl Dragoun poté, co Petr Nedvěd vyhrál bule v útočném pásmu, ale nedokázal puk zasunout do klece kolem ležícího gólmana. Kladno se k delšímu pobytu v útoku odhodlalo až při přesilové hře. Patera, Procházka a Bělohlav pěkně kombinovali, nicméně ke střelám se neodhodlali. Tu jedinou vyslal směrem na Dubu od modré čáry Martin Ševc. Hra se vyrovnala až ke konci první třetiny, kdy se do šance probojoval například Diviš, který zkoušel zaskočit gólmana Sparty lobem, ale nemířil přesně.

I druhé dějství otevřela šance Sparty. Štrba s Vaicem se řítili do útočné třetiny, ale nedokázali si přesně přihrát. První velkou šanci mělo Kladno ve dvacáté první minutě. Bělohlav však odkrytou banku netrefil a na tabuli stále svítil stav 0:0. Nepohnul s ním ani Jakub Langhammer, v průjezdu do pásma a následném pokusu o střelu byl faulován Liborem Procházkou. Sparta vycítila příležitost a zamkla Kladno před Orctem. Nejprve nebezpečně tečoval Štrbovu střelu Ľubomír Vaic. Ten ještě neuspěl, ale Petr Ton po Vykoukalově pasu napříč celou třetinou propálil vše, co mu stálo v cestě. Z vedení se domácí neradovali dlouho. Nejprve putoval na trestnou lavici Zelenka, v následné přesilovce musel faulovat Ptáček Procházku, který by jinak jistě dorazil střelu Patery za záda bezmocného Duby. Následnou přesilovku pět na tři využilo Kladno mazácky. Pavel Patera přesně nalezl hokejku Petra Tenkráta a kladenský kanonýr se nemýlil. Domácím mohlo vrátit vedení duo Sivek, Netík, ale první jmenovaný skulinu v postoji kladenského gólmana nenašel. Petr Ton vyslal do další obrovské příležitosti Vaice, ten po kličce nedokázal zkrotit poskakující kotouč. Hra se přelévala ze strany na stranu. Útočné nájezdy se však tříštily o pevné obrany.

Do třetí třetiny vstupovala obě mužstva s cílem vstřelit rozhodující branku a vyhrát doposud vyrovnané utkání. Blíže ke gólům měla jednoznačně Sparta, důrazný Sivek se dral za kotoučem do útočného pásma a jeho střelu musel betonem likvidovat strážce kladenské svatyně. Domácí získali výhodu přesilové hry a nebezpečně v ní pálil nejprve Petr Nedvěd, poté do ramene hostujícího brankáře Melichárek. Kladno kapitulovalo podruhé v čase 46:21. Hanzlík nahazoval od modré čáry, Orct jeho pokus jen vyrazil před osamoceného Petra Nedvěda, který zametl puk do sítě. Sparta vedla 2:1 a její náskok mohl zvýraznit Ton, jenže kladenská opora v brance byla proti. Následovala další přesilová hra a další šance Sparty. Langhammerův pokus končí v klíně, Štrbova teč na betonech brankáře. Drama vrcholilo, když byl znovu vyloučen sparťanský kapitán Ptáček. Přesilovkové komando hostů kroužilo kolem branky jako hejno supů čekající na jediné zaváhání své oběti. Švec zachytil nedůrazné vyhození domácích beků a Duba mohl děkovat Jaroslavu Nedvědovi za obětavý zákrok, kterým vychýlil střelu mimo tři tyče. V sílícím tlaku Kladna se neujala teč Bělohlava z bezprostřední blízkosti, ani žádná jiná střela. Definitivně rozhodnout mohl Sivek, ale svůj blafák úspěšně nezakončil. Na Orcta nevyzrál ani Ton a Kladno se odhodlalo ke hře bez brankáře. V ní se zázračným zákrokem proti Procházkově střele blýskl mladý gólman domácích. Poslední vteřinky už Sparta kontrolovala a po více než ročním čekání tým z největšího města Středočeského kraje pokořila.

Ohlasy trenérů

Marian Jelínek (Sparta): Nastupovali jsme do zápasu s vědomím, že jsme v loňské sezoně ze dvanácti možných bodů proti Kladnu získali jediný. Psychická deka byla na nás a bylo to znát v koncovce. Předvedli jsme hokejově slušný výkon, ale produktivita vázla. O to cennější ale vítězství je, protože za stavu 1:1 v mysli se situací z loňska se do závěrečné třetiny nenastupovalo dobře. Zvládli jsme to a za to patří hráčům velké poděkování.

Petr Kasík (Kladno): Zápasy se Spartou jsou svou atmosférou vždycky jiné než ostatní. Nevstoupili jsme do utkání šťastně, pak jsme bojovali, rozehráli jsme se. Poslední zápasy se ale trápíme v koncovce a na jeden gól se na Spartě těžko vyhrává.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Aaron Irving je novou posilou Sparty!

​David Tomášek odchází do zahraničí

Přijďte na sparťanský den dětí!

Herní přípravu odstartujeme v srpnu