SPA – KLA 4:0 – Zasloužené vítězství nad Kladnem

36, neděle 8. 1. 2023
Sparta - Kladno SPA - KLA
Sparta: Kořenář – Kempný, Mikliš, Němeček, Jandus, Moravčík, Tomek – Forman, Sobotka, Řepík – E. Thorell, Horák, Kousal – Buchtele, D. Vitouch, Safin – Konečný, G. Thorell, Kaše – M. Vitouch.
Kladno: Bow – Kehar, Dotchin, Slováček, Sotnieks, Cibulskis, Babka – Kubík, Plekanec, Jágr – Brodecki, Filip, Indrák – Beran, Pytlík, M. Procházka – O. Bláha II, Zikmund, Melka – Michnáč.
Branky a nahrávky: 16. E. Thorell (Kempný), 42. Jandus (E. Thorell, Horák), 48. Safin (Kempný, Mikliš), 58. Kousal (E. Thorell, Horák). Rozhodčí: Hejduk, Jaroš – Špůr, Zíka. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 14 292. Střely na branku: 25:17. Průběh utkání: 4:0. Nejlepší hráči utkání: Martin Jandus – Matěj Beran.
Po Liberci jsme na domácím ledě přivítali Rytíře z Kladna. Od začátku utkání jsme si udržovali herní převahu a v první třetině jsme se zásluhou Erika Thorella dostali do vedení. Další trefy se nám i přes množství šancí podařilo přidat až v závěrečné části, premiérovou trefu ve sparťanském dresu si v závěru připsal Pavel Kousal. I díky čistému kontu Pepy Kořenáře to ale stačilo na poklidné vítězství a další tři body do tabulky.

Do souboje s Kladnem jsme vstoupili aktivněji a po třech minutách hry byla k vidění první šance. Vladimír Sobotka pálil z mezikruží a moc nechybělo, aby se k dorážce dostal Forman, Bow puk ale se štěstím udržel na svém těle. Poté se osmělili i hosté a jejich první lajna se na několik desítek vteřin usadila v našem obranném pásmu. Po chybě v naší rozehrávce pak nebezpečně pálil z levého křídla Adam Kubík, Kořenářovu branku ale netrefil.

Poté znovu převzali iniciativu sparťané, Erik Thorell s Romanem Horákem velmi nebezpečně kombinovali a hned několikrát poskakoval kotouč v kladenském brankovišti, branka z toho ale nakonec nebyla. Na druhé straně se dostal do výborné střelecké pozice Babka, jeho ránu se nám však podařilo zablokovat.

Po faulu Procházky sparťané dostali možnost první přesilové hry a touto nabídkou nepohrdli. Michal Kempný posunul Eriku Thorellovi, který byl na pravém kruhu úplně volný a vymetl horní růžek Bowovy branky. V závěru třetiny byl vyloučen ještě Jágr, druhou branku jsme ale nepřidali, a tak byl náš náskok po první části jednobrankový

V úvodu druhé třetiny si přesilovou hru zahráli i Rytíři, k ničemu nebezpečnému jsme je ale nepustili a naopak se nám podařilo několikrát zahrozit z rychlých protiútoků. Náš tlak se stále stupňoval a chvílemi to vypadalo, jako že hrajeme v početní výhodě. Landon Bow ale předváděl skvělý výkon a všechny šance zlikvidoval, včetně chytré teče Michala Řepíka.

Po vytrvalém tlaku jsme předvedli nádhernou rychlou kombinaci, na poslední chvíli ale Horákova přihrávka k Buchtelemu neprošla, ten by jinak uklízel do odkryté branky. Po delší době vystrčilo růžky i Kladno, když Zikmund fantastickou kličkovanou uvolnil Melku, ten ale úplně sám před Kořenářem naprosto selhal.

Kýžené zvýšení stavu nepřišlo ani v další početní výhodě, i když velmi blízko k premiérově trefě v našem dresu měl Pavel Kousal, nedokázal však z bezprostřední blízkosti puk zvednout nad Bowův beton. I přes obrovskou herní převahu se nám tak pojistit skóre nepodařilo a před třetí třetinou nás čekalo ještě dost práce.

Hned po minutě třetí třetiny se nám podařilo střeleckou smůlu protrhnout. Martin Jandus si navedl kotouč na pravý kruh a přesnou střelou zápěstím překonal kladenského gólmana. Nechybělo mnoho a o chvíli později mohlo být ještě veseleji, po chybě v hostující rozehrávce se do samostatného úniku dostal Michal Řepík, nemířil však přesně.

Pojištění vedení měl vzápětí po přihrávce Davida Vitoucha na hokejce i Ostap Safin, toho skvěle lapačkou vychytal Bow. Ostap Safin si ale následně spravil chuť, když se k němu zpátky dostal nahozený kotouč, který pak už bez problému uklidil mezi Bowovy betony.

Pět minut před koncem byl vyloučen Michal Řepík a kladenští odvolali brankáře. Přesilovku se jim využít nepodařilo a trestat mohl Vladimír Sobotka, jeho zakončení do prázdné však jeden z obránců zablokoval. Na druhé straně pak Ondřej Bláha netrefil úplně odkrytou branku a Kladno za to bylo potrestáno. Pavel Kousal se hnal ze strany na odkrytou branku, byl při tom faulován, a tak mu byl připsán technický gól. Do konce utkání se již nic dramatického nestalo, a tak jsme si připsali další tři body do tabulky.

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): "Čekali jsme těžký zápas, což se potvrdilo. Bylo to vyrovnané a nemyslím si, že výsledek odpovídá. Díky gólmanovi jsme zůstali ve hře, protože si myslím, že Kladno mělo první dvě třetiny více vyložených šancí. Dali jsme šťastný první gól a svým způsobem jsme se klepali o výsledek až do konce. Jsme rádi za tři body. Malinko se to asi uklidnilo po druhé brance, ale do té doby to bylo strašně vyrovnané."

Pavel Skrbek (Rytíři Kladno): "I když to podle podle výsledku nevypadá, tak tohle byl z posledních tří zápasů ten lepší. Nepodali jsme špatný výkon, pohybem jsme si vytvořili i nějaký optický tlak, ale bohužel máme nízkou produktivitu. Nejsme schopni dát gól. Máme malý tlak do brány. Měli bychom hrát trošinku jednodušeji, vše překombinováváme a zbytečně pouštíme soupeře do šancí. A tým jako Sparta je využije. Nedali jsme jim jich moc, ale stačilo to na to, abychom dostali čtyři góly. Vždy, když se nám v zápase něco zlepší, tak nám zase chybí něco jiného a bohužel jsme zase prohráli."