SPA - KLA 4:2 - Sparta tři body získala ve druhé části

46., pátek 30. 1. 2009
Sparta - Kladno SPA - KLA
Sparta: Přikryl - Pilař, Gulaši, Vykoukal, Jan Hanzlík, Vinogradov, S. Hudec, Cunik - Kratěna, Broš, Látal (23. Mrňa) - Ton, D. Výborný, Netík - Hromas, Langhammer, Podlešák - Hrdel, Koreis, Kafka.
Kladno: Kopřiva - Nádašdi, Hájek, Pavlas, Trončinský, Novotný, Hořava - Diviš, Patera, Martin Procházka - V. Novák, F. Mrázek, Bělohlav - Horna, Kalla, Frolík - Valský, Čurilla, Steiler
Branky a nahrávky: 22. Hromas (Podlešák), 26. Ton (Netík), 31. Hudec (Langhammer, Podlešák), 38. Netík (Výborný, Mrňa) - 8. Mrázek (V. Novák), 44. M. Procházka (Patera). Rozhodčí: Hribik - Tošenovjan, Hlavatý. Vyloučení: 8:8, navíc S. Hudec (Sparta) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 6387.
P r a h a - Spata si po šesti porážkách v řadě připsala vítězství nad bojovným Kladnem. Hosté začali lépe a po první třetině vedli o jednu branku. Domácí zabrali a ve druhé části čtyřmi góly vývoj zápasu otočili. Na tento zvrat odpověděli hosté v poslední části jen snížením.

Sparťanští trenéři pro důležitý zápas dali poprvé v sezoně důvěru od začátku utkání dvojce Petru Přikrylovi, a ten musel už v druhé minutě čelit úniku kladenského Mrázka. Středočech byl zastaven nedovoleně Vykoukalem a první přesilovka zápasu připadla hostům. Ti si v početní výhodě neporadili, Přikryla nebezpečně prověřil jen Frolík. Kladno mělo ale více ze hry téměř celou první třetinu a z toho pramenila i první gólová situace. V osmé minutě, krátce po srážce Přikryla s Gulašim, na vzpamatovávajícího se sparťanského gólmana vystřelil z dálky František Mrázek a na první pohled snadná rána propadla za brankovou čáru. Sparta dál pokračovala v matném výkonu, jaký předváděla v posledních šesti prohraných zápasech. Nepomohla jí ani dlouhá přesilovka 5 na 3 v patnácté minutě. Na jejím konci dokumentoval zmar holešovických Michal Broš, když netrefil prázdnou bránu.

Jako nebe a dudy, tak by se dal popsat rozdíl mezi první a druhou dvacetiminutovkou. Už v 22. minutě srovnával Karel Hromas . Mladý útočník doklepl za Kopřivova záda kotouč, který se po Podlešákově ráně odrazil jen asi metr napravo od kladenského gólmana. Uplynuly jen něco kolem čtyř minut a Holešovičtí otočili skóre zásluhou Petra Tona . Rozhodčí sice jeho branku dlouho prohlížel na videu, nakonec ale ukázal směrem do brány a Sparta vedla 2:1.

Další čtyři minuty a další gól v Kopřivově síti. Překrásnou akci dva na jednoho začal Langhammer. Vybojoval zdánlivě ztracený puk, přes obránce našel volného Stanislava Hudce a ten skóroval poprvé ve sparťanském dresu. Ani to nebylo všechno, neboť v 37. minutě zvýšil na 4:1 ještě Tomáš Netík , skórující v pádu po signalizovaném faulu. Takovou třetinu v TESLA ARENĚ dlouho nikdo nepamatuje, domácí jí vyhráli 4:0 a zdálo se být rozhodnuto.

Kladenským dodal naději po přestávce Martin Procházka . Kuriózním gólem v čase 43:26 trefil Přikryla do betonu. Od chrániče se ovšem puk odrazil nahoru a vysokým obloučkem přeletěl za záda nebohého brankáře, který puk zalehl dle rozhodčího až za brankovou čarou. Kladno po snížení hru vyrovnalo, ale do dalších šancí se dostávalo jen sporadicky. Ani přesilovky, kdysi obávaná zbraň Středočechů, týmu nepomohly a tak nakonec utkání skončilo 4:2.

Marian Jelínek (Sparta): "V první třetině na nás ležela psychická deka, nemohli jsme se dostat do hry. Ve druhé nám samozřejmě pomohly vstřelené góly, hráči se uklidnili a začali jsme hrát náš hokej. Ve třetí třetině pak i u nás padl sporný gól, který ale nakonec na naší výhře nic nezměnil."

Petr Kasík (Kladno): "Utkání jsme začali velmi dobře. V první třetině jsme se dostali do vedení, bojovali jsme a hráli dobře. Ve druhé části jsme dostali sporný druhý gól, který nás položil, a do konce třetiny jsme inkasovali ještě dva. Tu třetinu jsme totálně nezvládli a ve třetí jsme opět bojovali. Bohužel se nám momentálně nedaří v přesilových hrách, které byly v minulé sezoně naší silnou zbraní. Můžeme dělat, co chceme, měnit hráče, ale nejde to."