SPA - KLP 6:3 - Vítězný úvod mladšího dorostu

1., čtvrtek 1. 9. 2016
Sparta - PZ Kladno SPA - KLP
Sparta: Švehlák (Černý) – Bureš, Gurevskij, Vandirek, Najman, Slavíček, Truhlář, Zemchenkov, Kumpošt – Prymula, Pšenička, Klimo, Marcel Čermák, Čížek, Rubeš, Obadal, Vitouch, Najman, Vítů, Glizman, Kuracina.
PZ Kladno: Novotný (Pulec) – Jan Vokurka, Teinitzer, Brejcha, Volráb, Erben, Dobrovolný – Hrubý, Hašek, Kraus, Šťastný, Ploch, Darsa, Routa, Brabec, Pejchal, Jiří Vokurka, Matěj Čermák.
Branky a nahrávky: 10. Čížek (Prymula, Čermák), 26. Čížek (Zemčenkov, Rubeš), 30. Čížek (Prymula, Kumpošt), 41. Prymula (Čížek, Čermák), 43. Gurjevskij, 52. Pšenička (Vitouch) – 53. Routa (Volráb, Pejchal), 53. Erben, 55. Kraus (Čermák, Vokurka). Rozhodčí: Hodač, Lhotský – Krátký, Svoboda. Vyloučení: 4:1. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 43. Střely na branku: 49:16. Průběh utkání: 6:0, 6:3.
Mladší dorostenci Sparty vstoupili po zlatém triumfu z předešlé sezony do nového ročníku 2016/2017 vítězným krokem. Díky hattricku Marcela Čížka a dalším trefám Patrika Prymuly, Nikity Gurjevskije a Ondřeje Pšeničky vedli nad Kladnem v úvodu třetí třetiny už 6:0. V dalším průběhu zápasu sice Středočeši ještě dokázali výsledek zmírnit, avšak Pražané si nakonec připisují vítězství 6:3.

První minuty utkání nabídly lehké vzájemné oťukávání, kdy se oba dva celky snažily probojovat přes střední pásmo. Úspěšnější byli nakonec sparťané, kteří si postupně začali vytvářet tlak ve své útočné třetině, a brankář Novotný měl plné ruce puků. Nicméně Kladno mělo svou tajnou zbraň v podobě rychlých protiútoků. Jako první se prodral skrz hřiště Matěj Čermák, nicméně jeho pokus procedit puk mezi betony domácího Švehláka nebyl úspěšný.

Dalším v pořadí, kdo pronikl přes sparťanskou defenzívu, byl Kraus, ale ani ten se neprosadil. Naopak první branku zaznamenal domácí tým! Sparta si vytvořila dobrý tlak do branky a zblízka skóroval Marcel Čížek. Vzápětí mohl srovnat Routa při dalším samostatném úniku, avšak brankář Pražanů byl pozorný.

Sparťané svého soka neustále tlačili a tlačili, i tak ale Kladno zahrozilo. Darsova otočka z mezikruží úspěch neslavila, následně ještě dorážel Vokurka, nicméně stav zůstal 1:0. Poté přišla i první vyloučení a hosté měli dokonce dvojnásobnou početní výhodu. Ta však netrvala moc dlouho, neboť měl kladenský tým příliš mnoho hráčů na ledě.

Sparta do druhého dějství vstoupila opět lépe, držela svého soka v jeho třetině a vytvářela na něj tlak. Nicméně hosté opět pohrozili brejkovým momentem Routy, jehož střelu zkoušel ještě dorážet Karus, Švehláka však nepokořili.

A tak, jak se říká: "Nedáš, dostaneš!". Druhou trefu v utkání zaznamenal Marcel Čížek opět z předbrankového prostoru a o necelé čtyři minuty později zkompletoval hattrick po chybě Kladna v jeho útočné třetině, kdy Marcel Čížek se svými spoluhráči Prymulou a Kumpoštem unikli hostujícím bekům a zvýšil na 3:0. Kladno bylo hodně zaskočeno a Sparta více kousala.

Ze samostatného úniku zkoušel navýšit vedení Rubeš, ale neúspěšně. Čtvrtou branku pak nepřidal ani Čížek, jehož střela proletěla těsně okolo pravé tyčky. Hosté se opět nadechli při přesilové hře, kdy Matěj Čermák vystřelil z pravého kruhu v útočné třetině, ale pomalu klouzající puk do sparťanské sítě zvládl vyhodit Pšenička do bezpečí. Na 4:0 mohl zvýšit ještě Prymula, jeho tvrdou střelu ale srazil Novotný do ochranné sítě.

Třetí třetina nabídla opravdu gólovou podívanou. Nejprve navýšil na 4:0 Patrik Prymula a o chvíli později skóroval také Nikita Gurjevskij, který využil zaváhání Kladna na modré čáře, puku se ochotně ujal a zakončil střelou nad vyrážečku. Příležitost zvýšit na 6:0 dostala Sparta, když Vandirek ujel s kotoučem přes tři pásma, obkroužil branku hostí a poslal pas na Klima, jenže jeho střelu Novotný vyrazil.

Nicméně o pár minut později opravdu šestý gól přišel. Po opětovném tlaku v útočné třetině vypálil z pravého kruhu Ondřej Pšenička svižnou střelu zápěstím a kotouč procedil skrz gólmana hostí. Jenže následně přišlo kladenské střelecké probuzení.

Jako první snížil na 1:6 Ondřej Volráb, o několik sekund později pokračoval Petr Hašek, který zakončil povedený útok hostujícího celku. Třetí branku hostů pak přidal v přesilové hře Jiří Kraus. V závěru to mohlo být dokonce i 6:4 pro Spartu, když Vandirek fauloval v brejku Pejchala, a ten dostal příležitost při trestném střílení, které však neproměnil. Sparta tak na úvod ELIOD Extraligy mladšího dorostu zvítězila nad PZ Kladno 6:3.

Jiří Katz (HC Sparta Praha):Bylo to takové klasické první utkání. Nemyslím si, že by nám chybělo nasazení, ale bylo to takové nervózní, neupravené z naší strany, nicméně herní převahu, kterou jsme měli, tak jsme potvrdili těmi brankami. Škoda ke konci, v té třetí třetině, nás soupeř trošku zaskočil a inkasovali jsme tam tři branky, ale jinak si myslím, že jsme splnili to, co jsme chtěli, ale určitě to nebyla naše nejlepší hra, kterou ještě dovedeme víc.

Pavel Křepelka (PZ Kladno): Bylo jasné, kdo je favoritem zápasu. Sparta to potvrdila a my jsme měli ze začátku takový ostych, myslím si, že i zbytečný. Sparta byla lepší, ale v závěru si myslím, že jsme si i nějaký gól zasloužili, který jsme naštěstí i dali.