1. 10. 2023 | Jakub Houžvička

SPA – KOM 0:2 – Festival zahozených šancí

7., neděle 1. 10. 2023
HC Sparta Praha - HC Kometa Brno SPA - KOM
HC Sparta Praha: Kovář – Němeček, Mozík, Kempný (A), Irving, Krejčík, Moravčík, Mikliš – Chlapík (A), Sobotka, Řepík (C) – Kousal, Horák, Kestner – Buchtele, Lajunen, Hauser – Forman, Najman, Vitouch.
HC Kometa Brno: Furch – Lintuniemi, Ščotka, Kučeřík (A), Holland, Ďaloga, Gazda, Zahradníček – Pospíšil, Cingel, Moses – Kohout, Marcinko (A), Zbořil – Zaťovič (C), Holík, Flek – Okál, Zembol, Jenyš.
Branky a nahrávky: 41. Cingel, 60. Lintuniemi. Rozhodčí: Hribik, Veselý – Lhotský, Hnát. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 10 554. Střely na branku: 27:25. Průběh utkání: 0:2. Nejlepší hráči utkání: Jakub Kovář - Dominik Furch.
V rámci sedmého kola si připisujeme vůbec první porážku v sezoně, když prohráváme s brněnskou Kometou 0:2. Náš tým si připsal mnoho vyložených šancí, jejich neproměňování pramenilo také ze skvělého výkonu brankáře Dominika Furcha, naše naděje držel pro změnu skvělý Jakub Kovář. Příležitost vrátit se na vítěznou vlnu přijde velmi brzy, v úterý do O2 areny zavítají Vítkovice.

Komentář

První větší příležitost utkání si vypracovali hráči Komety, do pravého kruhu si s pukem na holi najel Flek a křižným pasem neúspěšně ke skórování vyzval před odkrytou branku najíždějícího Holíka. Následně se dočkal rovněž náš tým, skvělým pasem z prostoru na modré čáře nalezl Krejčík v pravém kruhu Kestnera, proti jehož střele musel rychlý přesun po brankovišti předvést hostující brankář Furch.

Po vyloučení Řepíka na čtyři minuty za vysokou hůl se hosté v přesilové hře dlouho nemohli přes výbornou sparťanskou obranu výrazněji prosadit, až v úplném závěru početní převahy zahrozil Moses, když svou střelou z prostoru levého kruhu o milimetry minul spojnici branky Kováře. Šance ve vlastní přesilové hře se dočkala po vyloučení Hollanda za sekání rovněž Sparta, po svižné kombinaci vyslal kapitán Řepík přízemní pokus, který prosvištěl kolem levé tyčky brankové konstrukce.

V závěru první části se prosadit mohl ještě Sobotka, když na brankovišti nebezpečně tečoval Kempného prudké nahození z pravého křídla, bohužel pro náš tým ale kotouč branku přeci jen minul. I v tomto případě se potvrdilo, že se týmy ve velkých šancích pravidelně střídaly, když první gól zápasu mohl tečí v bezprostřední blízkosti Kováře vstřelit Zaťovič.


Úvod druhé části mohl gólem ozdobit Kestner, jeho prudkou střelu vyslanou z prostoru levého kruhu Furch vytěsnil bleskově nataženým levým betonem. Prosadit se mohl rovněž Řepík, po krásném individuálním průniku po levém křídle se ocitl sám před Furchem, i tentokrát byl však brankář Komety úspěšnější a kotouč zpacifikoval.

Po vyloučení Gazdy za podrážení pálil po Lajunenově přihrávce z levého křídla v dobré pozici neúspěšně Sobotka, tlak Sparty pokračoval i nadále a vyústil v šanci Řepíka, ani zcela osamocený sparťanský kapitán na Furcha ovšem recept nenalezl, když mu jeho kličku brankář Komety vyrazil pravým betonem. Obrovský tlak našeho týmu a šance s ním spojené pokračovaly, do vyložené příležitosti dostal Vitouch žabičkou z levého kruhu Najmana, i ten si však vylámal zuby na fantomu Furchovi.

Kometa mohla Spartě udělit lekci z produktivity, když v situaci dva na jednoho na branku mířili Zbořil s Kohoutem, první jmenovaný však s přihrávkou na spoluhráče váhal až příliš dlouho, a to celou akci ve výsledku pohřbilo, když se Kovář stihl včas na brankovišti přesunout. V závěru třetiny se prosadit mohl Horák, když jeho překvapivé nahození z levé strany Furchovi propadlo a kotouč proskákal jen centimetry od pravé tyčky.


V úplném úvodu třetí části se prvního gólu utkání dočkali hosté, v rámci závaru před brankou Kováře nejprve neúspěšně střílel Moses, následné zakončení Lukáše Cingela si do vlastní branky nešťastně srazil Němeček. Hosté mohli i do vedení, v rámci přesilové hry po trestu za neúspěšnou trenérskou výzvu se ke kotouči před odkrytou brankou dostal na levém křídle Moses, k údivu všech však pouze orazítkoval levou tyčku. Vyrovnat za náš tým mohl v závěru početní výhody po vyloučení Pospíšila za hrubost Lajunen, tváří v tvář Furchovi se mu však nepodařilo přehodit kotouč přes pravý beton brankáře Komety.

Prosadit se mohl rovněž následně Forman, prudké Kousalovo nahození z levého křídla tečoval těsně vedle levé tyčky branky. Po Irvingově nahození od modré čáry kotouč pomalým tempem putoval za brankovou čáru, na poslední možnou chvíli ho však hokejkou shrábl obránce Holland a svůj tým tak zachránil od téměř jistého gólu. V úplném závěru utkání tak naopak gólem do prázdné branky skóre pečetil Alex Lintuniemi.


Ohlasy trenérů

Pavel Gross (HC Sparta Praha): "Gratuluju trenérům a mančaftu Brna, protože si myslím, že vyhráli zaslouženě. My jsme v prvních dvaceti minutách nebyli ve hře. Pak se to trochu zlepšilo, Kovy pochytal pár šancí soupeře. Někdy se říká, dostaneš to, co si zasloužíš. Dnes bylo Brno v pár věcech lepší. Vyhrávalo souboje tam, kde se mají vyhrávat. My jsme na konci ještě tlačili, ale nešli jsme tomu naproti hned od začátku. Byla nějaká tyčka, před brankou se to vyškráblo, ale byly by to jen výmluvy, kdybychom se toho drželi. Musíme víc pracovat, bruslit a srážet se. Nemělo by to znít jako negativita. Odehráli jsme pár dobrých zápasů, některé jsme urvali a některé jsme ukradli. Musíme tomu jít naproti, být připravení na zápas, všichni ho odehrát dobře a jít si pro to. To udělalo dnes Brno a my to uděláme v úterý."

Jaroslav Modrý (HC Kometa Brno): "Byl to vynikající výkon celého našeho týmu podpořený ještě lepším naším gólmanem. V důležitých momentech nás podržel. Někdy, když bojuješ a jsi pokorný, tak se k tobě trošku štěstí přikloní. K nám se přiklonilo při prvním gólu, pak to kluci zase odbojovali. Klobouk dolů, našli jsme cestu k vítězství."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Soupeř pro čtvrtfinále: existuje pět možností

Kempný: Rekord je hezký, bodů mohlo být i víc

SPA - MBL 2:1 - Rekordní vrchol základní části!

Nová aplikace HC Sparta+ je tady!