SPA - KOM 1:2 - Jeden gól na body nestačil

19., úterý 18. 11. 2014
Sparta - Kometa Brno SPA - KOM
Sparta: Staňa – Barinka, Polášek, Ďaloga, Mikuš, Švrček, Hrbas, Pilař (A) – Réway, Hlinka (A), Buchtele – Bahenský, Cingel, Sabolič – Kumstát, Pech, Rolinek (C) – Dvořáček, Volek, Chlapík - Černoch. Trenér: Josef Jandač.
Kometa Brno: Falter - Ptáček, Kempný (A), Dujsík, Hanzlík, Kuboš, Dlapa, Hájek - Ton, Němec, Hruška (A) - Honejsek, Čermák (C), Káňa - Vondráček, Koreis, Burian - Mrázek, Ostřížek, Dočekal. Trenér: Vladimír Kýhos.
Branky a nahrávky: 15. Hlinka (Réway, Barinka) - 35. Ton (Kempný, Němec), 51. Káňa (Dočekal, Kuboš). Rozhodčí: Fraňo, Pavlovič - Bláha, Špůr. Vyloučení: 5:6, navíc Kuboš (KOM) 10 minut. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5703. Střely na branku: 42:23. Průběh utkání: 1:0, 1:2. Nejlepší hráči utkání: Réway - Káňa.
Bilance s Kometou Brno je v této sezoně srovnána na 1:1. Sparťané šli sice v domácím duelu se semifinálovým soupeřem z posledního play off do vedení jako první zásluhou Jaroslava Hlinky, ale Kometa dokázala góly Petra Tona a Jana Káni otočit průběh utkání. Hubené vedení ubránili Brňané přes velký sparťanský nápor až do konce utkání.

V duelu s Kometou se postavil mezi tři tyče sparťanské branky Rastislav Staňa a v úvodu zápasu měl rozhodně víc práce než jeho brněnský protějšek Falter. Velké šance si vytvořili Vondráček a Ton, ani z nich ale skóre utkání neotevřel. Sparťané se dostali poprvé k ohrožení soupeřova gólmana až po pěti minutách hry, kdy si obránce Barinka dobře najel z druhé vlny a dělovkou napálil Faltera. Tlak Komety gradoval v první přesilovce, kdy měli sparťané i pořádnou porci štěstí. To když Ptáček trefil bránícího Ďalogu a Kempný od modré čáry Staňu.

Pražané se ubránili a po návratu Poláška z trestné lavice začali diktovat tempo hry zase oni. Přečíslení Mikuše s Hlinkou zastavil skvělým sklepnutím přihrávky letící vzduchem Kuboš, Cingel v samostatném úniku trefil backhandovým blafákem jen Falterův beton. V 15. minutě už se ale sparťané mohli po několika šancích radovat z gólu. Jaroslav Hlinka dostal v přesilové hře kotouč od Réwaye, individuálně prošel mezi soupeřovou obranou a střelou švihem z mezikruží se trefil k pravé tyčce Falterovy klece.

Zatímco úvod první třetiny se odehrával v režii Komety, na začátku té druhé to bylo přesně naopak. Sparťané svého soupeře tlačili a téměř mu nedovolili vůbec se dostat do blízkosti brankáře Stani. To Falter se na druhé straně měl co otáčet, zejména druhá útočná lajna Pražanů ve složení Bahenský – Cingel – Sabolič si dokázala vytvořit až drtivý tlak. Sparťané si aktivitou vynutili také další faul, tuhle početní výhodu se jim ale zužitkovat nepodařilo. A málem přišel trest, akci Honejska s Káňou však skvěle zastavil Staňa.

O chvíli později si ale sparťanský gólman vybral slabší chvilku, když neudržel těsně po skončení brněnské přesilové hry lehkou střelu Kempného. Puk mu z výstroje vypadl před branku, kde se k němu dostal nepokrytý Petr Ton a pod betonem ho dorazil do branky. I po střele Kempného od modré čáry domácímu publiku zatrnulo, kotouč totiž propadle těsně vedle tyčky a Staňa o něm chvíli nevěděl, ale Hruška se k dorážce naštěstí pro Spartu nedostal.

22
tolik střel vyslali sparťané ve třetí třetině na Faltera, celkem jich v zápase bylo 42

Hned na začátku třetí třetiny si sparťané zahráli v početní výhodě, ale na stavu 1:1 se nic nezměnilo ani během ní, ani v následujících minutách. I vyložených šancí bylo na obou stranách pomálu. Výjimkou byla šance Saboliče, který překvapivým dloubáčkem přestřelil růžek Falterovy branky. V 51. minutě se Tipsport arena dočkala gólu, ale ve sparťanské síti. Dvanáct sekund před návratem vyloučeného Barinky na led totiž domácí obrana zaspala a nechala hráče Komety několikrát dorážet před Staňou, až za něj Jan Káňa kotouč nakonec propasíroval.

Sparťané měli na srovnání deset minut a šancí si vytvořili několik, a vůbec ne špatných! Kotouč lítal okolo Falterovy branky, ale ne a ne si najít cestu za jeho záda. Závěr zápasu okořenila i potyčka, ve které byli nejaktivnější domácí Cingel a hostující Kuboš, který skončil s dresem přetaženým přes hlavu. Brněnský bek inkasoval dvouminutový trest a navíc i osobní desítku, a sparťané tak měli dobrou příležitost k závěrečnému náporu. Ten sice přišel, vyrovnávací branka ale ne. Kometa tak srovnala bilanci v této sezoně na 1:1.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Bylo to vyrovnané utkání. My se v poslední době potýkáme dost a často s koncovkou, která není úplně dobrá. Vytvoříme si šance, tlak, ale bohužel zakončení je z naší strany špatné. Dali jsme jen jeden gól a na to se v zápase moc často nevyhrává.

Karel Beran (HC Kometa Brno): Bylo to od začátku vyrovnané utkání. Věděli jsme o síle Sparty vepředu a dávali jsme si na to pozor. Celý zápas jsme byli trpěliví a počkali jsme si na chybičky domácích. Dvě udělali, dali jsme dva góly a zvítězili. Na konci nás podržel brankář při velkém tlaku Sparty, ale ustáli jsme to.