SPA - KOM 3:2 - Sparta má pátou výhru v řadě!

22., úterý 29. 11. 2016
Sparta - Kometa Brno SPA - KOM
Sparta: Pöpperle – Mikuš, Piskáček, Barinka, Švrček, Nedomlel, Gernát – Hlinka, Vrána, Klimek - Kudrna, Cingel, Uher - Forman, Pech, Kumstát - M. Procházka, Černoch, O. Procházka. Trenér: Jiří Kalous.
Kometa Brno: Vejmelka – Gulaši, Kováčik, Štencel, Král, Malec, Trška, Zábranský – Zaťovič, Němec, Zohorna – Kvapil, Vincour, Miklík – Káňa, Čermák, Dočekal – Dvořák, Nečas, Dostálek - Dymáček. Trenér: Libor Zábranský.
Branky a nahrávky: 9. Kudrna (Hlinka), 15. Mikuš (Vrána), 55. Uher (Cingel, Kudrna) – 27. Kováčik (Štencel), 32. Němec. Rozhodčí: Hradil, Šír – Frodl, Zavřel. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 12 025. Střely na branku: 31:24. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2. Nejlepší hráči utkání: Lukáš Cingel - Vojtěch Němec.
Pět zápasů v řadě nepoznala družina kouče Jiřího Kalouse hořkost porážky! Pátou výhru přidali sparťané doma proti Kometě, které oplatili porážku z prvního vzájemného duelu. Po první třetině vedli zásluhou Andreje Kudrny a Juraje Mikuše 2:0, Brno se ovšem nedalo a ve druhém dějství srovnalo skóre. O výhře a zisku bodů tak rozhodl v 55. minutě až Dominik Uher.

Do zápasu věnovaného desátému ročníku akce Sparťanská krev vstoupili aktivněji sparťané. První navštívenku na Vejmelku vyslal Kudrna, poté domácí ostřelovali branku Komety v první přesilové hře, ale bez gólového efektu. V obrovské šanci pálil Hlinka z mezikruží jen do brankáře, neujala se ani střela Gernáta a následná dorážka Vrány. Herní převaha pokračovala i po skončení přesilovky a v deváté minutě vyvrcholila zaslouženým úvodním gólem. Po nabídce kapitána Hlinky se z kruhu prosadil Andrej Kudrna.

Po polovině první třetiny se Brněnští probrali a poprvé začali vystrkovat růžky. Od modré pálil Štencel, z velkého úhlu Zohorna. Vzepjetí Komety ale udělala rázný konec druhá sparťanská početní výhoda, tentokrát už využitá. Obránce Juraj Mikuš si najel na modrou, vyměnil si kotouč s Vránou a propálil vše před sebou. Napodobil tak svého slovenského krajana Kudrnu. Těsně před první přestávkou si zahráli přesilovku i hosté, ale skóre se neměnilo.

Po opatrnějším startu druhé dvacetiminutovky rozbouřila publikum potyčka Uhera s Čermákem, po níž oba kohouti putovali na trestnou lavici a hrálo se čtyři na čtyři. K Uherovi záhy přisedl také Pech a Kometa vyloučení nejproduktivnějšího hráče extraligy potrestala už po 12 sekundách. Přízemní střela beka Jozefa Kováčika prošla nad betonem Pöpperleho do branky. Domácí brankář musel zasahovat i proti Zaťovičovi a Vincourovi, tlak Komety navíc podpořil další sparťanský faul. Ve vlastním oslabení se povedlo ve dvou na jednoho ujet Pechovi s Kudrnou, druhý jmenovaný ale dostal přihrávku mezi brusle a nedokázal ji zpracovat.

Už ve hře v pěti přišel pro Spartu nešťastný okamžik, kdy obránce Nedomlel svou střelou od modré čáry trefil hned prvního bránícího hráče. Tím nebyl nikdo jiný Vojtěch Němec, který si puk bleskově zpracoval a vyrazil do samostatného úniku který zakončil povedeným backhandovým blafákem. V závěru třetiny se dostali znovu ke slovu sparťané, Kumstát ve velké šanci trefil jen Vejmelku. Pražané byli v pasáži před druhou přestávkou lepším týmem, ale gólově se prosadit nedokázali.

Třetí dějství už nenabídlo moc pohledných kombinací, ale spíše nervóznější hru. Za domácí si vypracoval dobrou šanci Cingel, příležitost hostů zase dvakrát po sobě zmařili sparťanští obránci. Kometa měla možnosti v přesilovce, ale Pöpperle potřetí neinkasoval. Zato sparťanský bek Švrček ano, a to tvrdý zákrok od Káni, kterého se jal umravňovat Hlinka. Celá situace se obešla bez vyloučení. Nerozhodné skóre se měnilo až v 55. minutě po krásné souhře druhého sparťanského útoku v přečíslení. Finální nahrávkou Cingela nepohrdl Dominik Uher a rozjásal většinu z 12 tisíc diváků v zaplněné O2 areně. Kometa už nedokázala znovu srovnat ani v power play, kterou navíc ukončilo vyloučení Miklíka.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): "Viděli jsme tady všichni výborný zápas s kvalitní diváckou kulisou. Troufl bych si říct, že první třetina byla z naší strany vynikající. Bohužel nás sráží dolů tresty a dostaly nás dolů i dnes ve druhé třetině, kdy jsme inkasovali dva zbytečné góly. Třetí třetina byla kdo s koho. Byl to dobrý zápas až do konce a my jsme rádi, že jsme to vítězství v tak kvalitním zápase utrhli na naši stranu."

Petr Haken (HC Kometa Brno): "První třetina jasně patřila domácím, my jsme nebyli v pohybu, nebyli jsme důrazní a Sparta zaslouženě vedla. Ve druhé třetině jsme srovnali krok, což jsme si určitě zasloužili. Ve třetí třetině jsme měli i na to, abychom to překlonili na svou stranu, ale nepovedlo se. Potom dostaneme hrubou chybou v závěru podle mého zbytečnou branku, což by se nám nemělo stávat."