SPA - KOM 3:2sn – Druhý duel rozhodl úspěšným nájezdem Ton, je srovnáno!

ČF2, neděle 11. 3. 2012
Sparta - Kometa Brno SPA - KOM
Sparta: Pöpperle - Krstev, Sersen, Milam, Jan Hanzlík, Philipp, D. Kočí, Kasík - Pacovský, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Tenkrát - Y. Treille, Foster, S. Treille - Jánský, od 22. navíc T. Rachůnek, Lapšanský. Trenéři: Jandač, Žemlička a Martinec.
Kometa Brno: Trvaj (na nájezdy Hovi) - Kováčik, Žižka, M. Hruška, Malec, Bičánek, Vašíček, Švrček - Jaroslav Svoboda, L. Čermák, Dlouhý - Erat, Petrovický, Holec (2. H. Zohorna) - T. Svoboda, Divíšek, Jakub Svoboda - Balej, Koreis, Křivohlávek. Trenéři: Venera a Oslizlo.
Branky a nahrávky: 7. Pacovský (I. Rachůnek, Jan Hanzlík), 28. Bližňák (Ton, Tenkrát), rozhodující sam. nájezd Ton - 3. Kováčik (Petrovický), 31. T. Svoboda (Jakub Svoboda, Žižka). Rozhodčí: Hodek, Minář - Bláha, Kostka. Vyloučení: 11:13, navíc Foster - Jaroslav Svoboda, L. Čermák všichni 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 10781. Střely na branku: 50:28. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2.
P r a h a – I druhé čtvrtfinálové střetnutí s brněnskou Kometou přineslo drama, které rozhodoval jediný gól. Na jednobrankové vedení Sparty dokázali hosté zareagovat, nerozhodný stav vydržel od poloviny zápasu až do prodloužení a posléze do samostatných nájezdů, ve kterých se prosadil pouze Petr Ton, a rozhodl tak o vyrovnání série na 1:1.

Už po necelé minutě zápasu se domácí hokejisté dostali do těžké situace. Kočí za Pöpperleho brankou fauloval Holce, pro kterého zápas předčasně skončil, po dalším vyloučení Yoricka Treilleho už Kometa hrála v pěti proti třem, a to celou minutu. Takové nabídce neodolala a Jozef Kováčik od modré čáry prostřeli klubko těl i Pöpperleho. Už od samého začátku se zápas nesl v pořádně tvrdém duchu, střelec úvodní branky Kováčik skončil po dalším souboji s vyraženým dechem.

Vyrovnání se domácí dočkali záhy, po souhře prvního útoku Dominik Pacovský využil křižnou přihrávku Ivana Rachůnka. I domácí si zahráli v pěti proti třem, ale se 40 vteřinami dvojnásobné početní výhody si neporadili tak dobře jako hosté. I dál se na ledě jiskřilo, po potyčce u Trvajovy branky putovali trošku nepochopitelně na trestnou lavici dva sparťané a jediný hráč Komety. Síly se brzy vyrovnaly, ale ani hra ve čtyřech na obou stranách další branku nepřinesla.

V závěru první části se hra uklidnila, trošku ospalý byl i úvod druhé dvacetiminutovky. V přesilovce Holešovických se do největší šance dostali Vašíček a Jakubem Svobodou, ani dál se domácím nedařilo podle jejich představ. Pak se ale přece jen prosadili. Tenkrát ujížděl s Tonem, na kterého směroval přihrávku, ala ta šla sparťanskému kanonýrovi pouze na brusle. Dokázal ji ale jednou rukou usměrnit do volného prostoru, kam si najel Mario Bližňák.

Po další pohledné akci z hokejek čtvrtého sparťanského útoku však přišla studená sprcha. Vedení sparťanům vydrželo jen necelé tři minuty a bylo opět vyrovnáno. Tomáš Svoboda prostřelil Pöpperleho, který špatně viděl, od levého mantinelu. To domácí opařilo, ve vlastní přesilovce museli hasit požár před vlastním gólmanem, po jejím skončení se dostal k nebezpečné střele z mezikruží Čermák. Ten si o chvíli později střihnul zápasnickou vložku s Fosterem.

Ani aktivnější vstup do třetího dějství nepřinesl domácím změnu skóre. Petrovický na druhé straně v dobré šanci přestřelil, neprosadil se ani Ivan Rachůnek. Po faulu na Hanzlíka mohla Sparta hrát v početní výhodě celé čtyři minuty, ale Trvaj odolával dál, nutno říct, že sparťané ho větším množství střel nezasypali. A o nerozhodný výsledek se naopak museli hodně obávat v posledních dvou minutách základní hrací doby, kdy si Brno vytvořilo velký tlak. Rozhodující zásah z předchozího zápasu však nezopakovalo.

Už po 21 sekundách prodloužení odešel na trestnou Sersen a Sparta zažívala v oslabení tří proti čtyřem krušné chvilky. A klinická smrt málem přišla při pokusu Divíška, jehož dorážku mířící do prázdné branky zastavil Pöpperle zázračným zákrokem lapačkou na brankové čáře. Na druhé straně mohli rozhodnout Broš s Krstevem a Ivanem Rachůnkem, ale trefili jen Trvajovu masku. Po sedmdesátiminutovém dramatu tak zápas dospěl až do samostatných nájezdů, ve kterých byl jediným úspěšným exekutorem Petr Ton. Svým blafákem zařídil Spartě vyrovnání série před přesunem na brněnský led.

Patrik Martinec (Sparta): Oproti prvnímu zápasu jsme se zlepšili v předbrankovém prostoru, kde jsme včera dostali čtyři góly. To je velké pozitivum. Bohužel si nepomáháme přesilovkami, kterých je v této sérii dost. Potřebovali bych v nich dát nějaký gól a Kometě odskočit na dva tři góly. Dosud jsme po našem vstřeleném gólu brzy inkasovali a utkání se tahá, je zbytečně nervózní. Jsme rádi, že jsme na nájezdy vyhráli, série je vyrovnaná a uvidíme po Brně, jak to bude vypadat dál.

Zdeněk Venera (Brno): Byl to vyrovnaný boj stejně jako včera, kdy se štěstí minutu a něco před koncem přiklonilo k nám. Dneska se zase přiklonilo na nájezdy ke Spartě. Střelecky byla Sparta v průběhu zápasu aktivnější, ale my jsme měli možná vyloženější šance. Petrovický jel sám, v prodloužení Divíšek to dorážel téměř do prázdné brány a Pöpperle to zázračným zákrokem chytil. Vyloučení bylo dneska samozřejmě moc, je to play off a nikdo to nechce dát zadarmo.