SPA - KOM 5:4 - Starší dorost přehrál Kometu

II/7, pátek 13. 1. 2017
Sparta - Kometa Brno SPA - KOM
Sparta: Mičán – Haš, Vízner, Tůma, Hadamczik, Havlín, Hanuš – Švarc, Šišolák, Nacházel, Gnusin, Dani, Flídr, Wojnar, Schwamberger, Kern, Kropáček, Vorobjev, Pšenička.
Kometa Brno: Holík – Věžník, Jurnečka, Kučera, Mlčák, Vašíček, Jeřábek – Süss, M. Svoboda, Minárik, Střondala, Krejčí, Matula, Novák, Frydrych, Zajíček, Kunc, Plášek, Kadlic.
Branky a nahrávky: 2. Wojnar (Pšenička, Kern), 5. Kropáček (Hadamczik, Nacházel), 25. Nacházel (Kropáček, Haš), 27. Wojnar (Pšenička), 47. Wojnar – 9. Matula (Krejčí, Vašíček), 25. Mlčák (Minárik, Věžník), 37. Minárik (Kunc, Kadlic), 53. Frydrych (Jeřábek, Süss). Rozhodčí: Velčovský – Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 6:3. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 65. Střely na branku: 23:30. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:3, 5:3, 5:4.
Sparťané se utkali v rámci 7. kola nadstavbové části Extraligy staršího dorostu s Kometou Brno. Čekal je velký „oříšek", jelikož Kometa figurovala na 5. místě tabulky skupiny A. Na ledě se ale tyto rozdíly v tabulce smazaly a Sparta dovedla zápas do úspěšného konce. V utkání ani jednou neprohrávala, udávala tempo střetnutí a hlavně dala o jednu branku více než Kometa Brno.

Sparta narazila na Brno v nadstavbové části poprvé. Pražané od začátku šlapali na maximum a Kometě nedali šanci. V 5. minutě vedli už 2:0, pak sice přišly problémy, ale domácí se k nim postavili čelem a utkání dotáhli k vítězství, i přestože ke konci třetí třetiny hráli dvojnásobné oslabení.

Do první třetiny vstoupili domácí výborně. Rychlé góly, brzké vedení a zvednuté sebevědomí. První branku dal Jakub Wojnar, druhou vystřelil útočník Vojtěch Kropáček. Brno se špatným začátkem nenechalo rozhodit a hrálo, jakoby se nic nestalo. V deváté minutě dalo kontaktní branku na 1:2, autorem trefy Jakub Matula. Vyrovnané a pohledné utkání. Nikdo nemohl vědět, jak se vyvine dál. Sparťanský útočník tváří v tvář gólmanovi Holíkovi selhal. Další příležitost měli aktivní Brňané, Mičána rozhýbali blafákem, ale vyrovnávací branka z toho nebyla. Když sparťané nevyužili přesilovou hru, šlo se do kabin za stavu 2:1. Tedy nic rozhodnutého.

Druhou část rozkouskovaly dvě vyloučení. Jednou byl vyloučen Kropáček ze Sparty za podražení a podruhé si trest odpykal hostující Střondala. Ani jedna přesilovka nedopadla podle představ a pokračovalo se za nezměněného stavu 2:1. Neuběhly ani tři minuty a Střondala byl vyloučen znovu. To nesl nelibě kouč hostů. Nedisciplinovanost Střondaly Sparta potrestala a vstřelila gól na 3:1, střelcem byl Tomáš Nacházel. Jenže Brno rychle odpovědělo, po 33 sekundách to bylo opět jen o gól. Za Kometu snižoval Jan Mlčák. Divoká část hry pokračovala, do dvougólového náskoku poslal Spartu Jakub Wojnar svým druhým gólem v utkání. To se logicky Kometě nemohlo líbit, a tak vytvořila velký nápor na obranu i brankáře Sparty. Nicméně na gól to nestačilo. Poté se hra vyrovnala a Brno uniklo soupeři do brejku, avšak Mičán dva soupeře nadvakrát vyčapal. Až v 37. minutě udeřili hosté. Na 3:4 upravoval Marek Minárik. Bylo to zase o gól.

Třetí třetina měla rozhodnout o vítězi. Sparta do ní šla s lehkým náskokem 4:3. Pak ale mužstvo oslabil Kern, který dostal trest za vražení na hrazení. Sparťané s trestem nesouhlasili a mocně protestovali. Nic s tím ovšem nešlo dělat. Domácí se ubránili, oslabení přežili. Na tabuli svítila 46. minuta a sparťané šli zase do čtyř. Pšenička musel pykat za brankáře Mičána, který podrazil protivníka. Uběhlo 10 sekund a Pražané se prosadili v oslabení. Do brejku ujel Jakub Wojnar, ukázal obrovské zrychlení, pláchl obránci a krásně překonal Holíka. Trefil místo u levé tyče nad lapačku. Výstavní gól, Sparta zvýšila na 5:3. Další zlomový okamžik přišel v 52. minutě. Sparťané hráli oslabeni o dva hráče a Kometa potřebovala snížit. To se také stalo. Branku na 4:5 dával Lukáš Frydrych. Domácím se poté dařilo držet Kometu mimo dostřel. Až dvě minuty před koncem si brněnský útočník najel mezi dva beky Sparty, dostal pas a uháněl na Mičána. Ten své spoluhráče výtečně podržel. Stále 5:4. Půl minuty před koncem třetí periody zkusili Jihomoravané hru v šesti, ale ani to nevyšlo. Sparta se raduje z důležitých tří bodů do tabulky, protože zaslouženě porazila favorita.

Richard Žemlička (HC Sparta Praha): „Velice těžký zápas. Brno hrálo výborně, bylo aktivní. Pomohli nám hodně hráči, kteří hrají stabilně za juniorský tým, Wojnar a Kern. V závěru jsme to odmakali, byli jsme pod velkým tlakem. Hráli jsme asi čtyři oslabení ve třetí třetině a díky tomu, že jsme to ubránili, tak jsme vyhráli.“