26. 3. 2009 | Lukáš Krupička, Michal Slavík

SPA-KVA 2:1p - Sparta snižuje nepříznivý stav série

SF5, čtvrtek 26. 3. 2009
Sparta - Karlovy Vary SPA - KVA
Sparta: Přikryl - Pilař, Gulaši, Vykoukal, Jan Hanzlík, L. Procházka, Černošek - D. Výborný, Broš, Kratěna - Ton, Langhammer, Netík - Hromas, Koreis, Podlešák - Vondráček, Hrdel, Kafka
Karlovy Vary: Mensator - Němec (41. Bombic), Řezníček, Mudroch, Prošek, Duben, Čutta - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Milan Procházka, Melenovský, Skladaný - Dej, Pech, Sailer - Zucker, Kristek, Hluchý - od 31. navíc Zaťovič
Branky a nahrávky: 7. Vondráček (Hanzlík, Hrdel), 64. Kratěna (Výborný) - 43. Dej (Sailer). Rozhodčí: Šindler, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:9. Využití: 0:0. Diváci: 12 157. Stav série: 2:3.
P r a h a - Ač Sparta stála před možným koncem play-off, tak se semkla a bojovala. V první třetině se domácí díky své aktivitě dostali do vedení, které hájili až do závěrečné části. V té se trošku šťastně prosadili hosté a poslali tak velmi bojovné utkání do prodloužení. Hned v úvodu nastaveného času předvedl rychlou kličku a zakončení Ondřej Kratěna a rozhodl zápas.

Fotogalerie

Komentář

Po opatrném úvodu zaznamenali oba gólmani perné chvilky až ve čtvrté minutě. Po zpětné Procházkově přihrávce od zadního mantinelu nejprve z bezprostřední blízkosti střílel Skladaný, v následném protiútoku se prostor otevřel před Tonem. Ten ale pálil jen do středu branky. Do vedení však přece jen šla mírně aktivnější Sparta. Po vyhraném vhazování přihrál Hanzlík Romanu Vondráčkovi, jenž z první propálil Mensatorovy betony. Útočník brněnské Komety tak oslavil svůj premiérový start v extraligovém play off.

Na konci deváté minuty mohl odpovědět Pech, nájezd z úhlu mu ale notně zkomplikoval Procházkův faul i zákrok Přikryla. Zvyšující se tempo potvrdily i individuální průniky Pecha a Kumstáta i příklep Podlešáka v následujících minutách. Při vyloučení karlovarského Skuhravého to pak byli paradoxně hosté, kdo bušil na gólová vrata. Rychlonohého Kumstáta při průniku faulem zastavil Vykoukal, v nařízeném trestném střílení ale Přikryl perfektně vybruslil pokus o bekhendový blafák v podání obránce Němce.

Dvaaosmdesát vteřin dvojnásobné přesilovky, taková výhoda se na začátku druhé části naskytla domácím. Vyloučení Proška a Pecha ale nepotrestal jak Výborný, tak ani Kratěna. V těchto případech Mensatorovi pomohla tyč, v oslabení o chvilku později už karlovarská jednička zářila především díky svým zákrokům. I při hře v pěti měli více ze hry sparťané, vyložených šancí si už ale vypracovávali méně. Když se v kolem 35. minuty Karlovarští přece jen začali nadechovat k náporu, zmrazil celou arénu zdánlivě nevinný souboj mezi Netíkem a Němcem. Reprezentační obránce Energie po nárazu hlavou do mantinelu opustil led na nosítkách za společného skandování obou fanouškovských táborů. Předběžná diagnóza stanovila otřes mozku a zhmoždění krční páteře.

Do třetí části vstoupili sparťané s přece jen větším důrazem na defenzivu, srazila je ale individuální chyba Černoška. Toho při odvážném forčekingu o puk obral Rastislav Dej a rybičkou z úhlu poslal puk do odkryté sítě. Naopak v sérii přesilových her na obou stranách branka nepadla. Mensator byl totiž k nepřekonání, na straně hostů naopak chyběl přehled a střela obránce Němce. Utkání dospělo do prodloužení.

Vstup do nastaveného času ovládlo karlovarské sebevědomí, rozhodnutí měli na hokejkách jak západočeské dvě věže, tak forvard Skladaný. Přikryl i se štěstím tyto výpady přestál, a umožnil tak, aby Ondřej Kratěna po nájezdu z úhlu a přesné trefě do bližšího růžku poslal sérii zpět do Karlových Varů.

Ohlasy trenérů

Marian Jelínek (trenér Sparta Praha): "Zápas byl hokejově velmi vyrovnaný, ale nikoliv psychicky. Na soupeři bylo vidět, že je hodně uvolněný a my zase křečovití. Bylo to vidět zvlášť v přesilových hrách i v závěru zápasu. Soupeř vědom si toho, že má tři mečboly, na nás v prodloužení vletěl. Pro nás to teď teprve začíná, protože pokud chceme uspět a jít do finále, tak si musíme vzít v Karlových Varech zpátky, co jsme jim věnovali, to znamená jednu výhru."

Josef Paleček (trenér HC Karlovy Vary): "Bylo to hodně vyrovnané utkání, jako ta předešlá. Obě mužstva si byla vědoma, o co jde a bojovalo se o každý kousek ledu. Ve druhém zápase série jsme tady uspěli v prodloužení my, tentokrát byla šťastnější Sparta. Vrátili nám to a máme před sebou další zápas."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Němeček: Vyprodaná O2 arena nám pomůže

Boj o všechno! Série vyvrcholí v Praze

Zajistěte si vstupenky na 7. semifinále

Najman: Věřím, že to v sobotu urveme!