2. 10. 2008 | Pavel Hrdina, Tadeáš Drahorád, Tadeáš Drahorád

SPA - KVA 3:0 - Sparta lehce porazila loňského finalistu

11., čtvrtek 2. 10. 2008
Sparta - Karlovy Vary SPA - KVA
Sparta: Duba (Pöpperle) - Černošek, Gulaši, Vykoukal, Hanzlík, Ptáček, Li. Procházka, Cunik - Látal, Výborný, Ručinský - Dragoun, Broš, Kratěna - Ton, Langhammer, Podlešák - Mrňa, Hrdel, Hromas - Krätzer.Trenéři: F. Výborný, M. Jelínek
Karlovy Vary: Mensator (Sáblík) - Hanzlík, Němec, Dobroň, Mudroch, Řezníček, Grof, Prošek, Duben - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Kristek, Mi. Procházka - Bílek, Skladaný, Hluchý - Zucker, Zaťovič, Dej. Trenéři: J. Paleček, A. Mikuláš
Branky a nahrávky: 14. Kratěna (Broš, Dragoun), 17. Langhammer, 41. Kratěna (Dragoun, Hanzlík). Rozhodčí: Fraňo - Svoboda, Bádal. Vyloučení: 6:6, navíc Němec (KVA) 10 minut OT. Využití: 1:0. Diváci: 4904.
V předehrávce 11. kola Sparta doma suverénně přehrála celek z Karlových Varů. Holešovičtí hosty téměř do ničeho nepustili a zejména díky dvěma zásahům Ondřeje Kratěny můžou slavit. Čisté konto si připsal brankář Tomáš Duba, který zneškodnil všechny střelecké pokusy Energie.

Fotogalerie

Komentář

Zápas začal trochu netradičně už v pět hodin odpoledne, první vhazování se o hodinu posouvalo kvůli večernímu fotbalovému utkání letenské Sparty s chorvatským Zagrebem. Poprvé v sezoně si do branky na domácím ledě stoupla loňská jednička Tomáš Duba, který se předvedl v předchozím utkání v Českých Budějovicích a Mladé Boleslavi. Na druhé straně byla otázka gólmana vyřešená dlouho dopředu, jeden z hlavních strůjců loňského úspěchu Lukáš Mensator nesměl mezi karlovarskými tyčemi chybět.

Ačkoli první střela patřila hostujícímu Košťálovi, byla to Sparta, která od začátku diktovala tempo hry. K viditelné převaze jí navíc pomohla přesilovka, v níž nebezpečně vystřelil Michal Dragoun. Početní výhodu posléze dvakrát spálili i hosté. Sparťanské fauly se jim potrestat nepodařilo, nekonečné kombinace v rozích končili téměř vždy na soupeřových hokejkách.

Skóre otevřel až ve čtrnácté minutě Ondřej Kratěna. Jeho formace byla poznamenána absencí zraněného Netíka, na jeho místě ho nahradil Michal Dragoun. Ten byl také na začátku gólové akce. Přihrál Brošovi, ten z otočky našel právě Kratěnu, který se prosadil mezi betony osamoceného Mensatora.

Sparta nepolevila, ani když se dostala do vedení, větší šance si ovšem nevytvořila. To ovšem neznamená, že by dala prostor k vyniknutí protihráčům, ti ani na konci první části nevypadali, že by se chystali zvýšit obrátky. Střílet se pokoušel Melenovský a pár vteřin před první přestávkou se pokoušel před Dubovou svatyní dorážet Petr Kumstát. Přes jejich snahu se skóre neměnilo a lepší náladu před odchodem do kabin mohli mít sparťané.

Karlovarská Energie vstoupila do druhé třetiny už trochu aktivněji. První větší šanci měl Václav Skuhravý ve 24. minutě, když se pokoušel o manévr objetí branky, nutno podotkout, že neúspěšně. O dvě minuty později se hosté dokonce dostali do přečíslení tři na jednoho, jenomže Milan Hluchý nemířil příliš přesně. Tlak měl kulminoval při vyloučení Výborného, místo toho však vrcholila ofenzivní mizérie karlovarských. Na Dubu si nepřišli a naopak dali možnost kapitánovi Sparty vracejícímu se z trestné lavice.

Od poloviny zápasu opět začali dominovat borci v rudých dresech. V 33. minutě sebral Ton puk Proškovi a vybídl ke střele mladšího spoluhráče Langhammera. Jeho rána nebyla přesná, Mensator s ní neměl příliš potíží. Halou to zašumělo krátce poté, když po jednom osobním souboji musel střídat Jiří Vykoukal. Zkušený obránce se nedávno vrátil po zranění na led a fanoušci se obávali, aby nemusel na marodku znovu. Naštěstí se pak do hry brzo vrátil.

V 37. minutě přišla druhá gólová akce. Už to vypadalo, že Sparta po promarněné půlminutové přesilovce 5:3 nepromění ani následující menší početní výhodu. Sekundu před návratem vyloučeného hráče Energie ale zvýšil náskok Jakub Langhammer, který trefil mezírku mezi tyčkou a chráničem západočeského gólmana. Asistoval mu samozřejmě jeho parťák Petr Ton, se kterým si poslední dobou výborně rozumějí. Hosté se snažili o odpověď ještě před druhou pauzou, jejich snažení překazil obránce Němec, když podržel před brankou Ručinského. Po 40 minutách Sparta vedla 2:0 a diváci v TESLA Areně už věřili, že domácí pevnost zůstane nedobyta.

V jejich přesvědčení je utvrdil Ondřej Kratěna už ve 41. minutě. Broš střílel z dálky na Mensatora a puk se dostal k Michalovi Dragounovi. Mladý útočník hrál skvělý zápas, nahrál Kratěnovi do podobné pozice, z jaké se prosadil už při prvním gólu bylo to 3:0. Pohodlný náskok vytvořil na tvářích domácích hráčů i fanoušků úsměv a dobrou náladu. Sparťané se přestali hnát do útoku a v klidu kombinovali ve středním pásmu, kde čekali na chyby soupeře.

Karlovarští věděli, že jestli chtějí se zápasem něco udělat, musí zvýšit rychlostní stupeň. Jejich snaha se projevovala občasnými závary před Dubovou bránou, strážce domácí svatyně a spolehliví obětaví obránci ale vymazali všechny střely Energie. Když už bylo jasné, že hosté se zápasem už nic udělat nedokážou, začala většina z 4904 diváků v TESLA Areně slavit a radost jim vydržela až do konce utkání.

Hráči utkání byli vybráni Marek Melenovský a Ondřej Kratěna, ocenění jim předaly spaťanské legendy Josef Horešovský a Jan „Gusta“ Havel.

Ohlasy trenérů

Marian Jelínek (Sparta Praha): "Vyhráli jsme 3:0 nad loňským finalistou, takže s výsledkem je u nás velká spokojenost. Z hlediska předvedeného výkonu je spokojenost tak devadesátiprocentní. Měli jsme výpadek prvních deset minut ve druhé třetiny, ale soupeř naštěstí nedal gól. Velmi pozitivní zjištění po dvou zápasech, kdy chytal Duba, je, že máme dva vynikající gólmany."

Mikuláš Antonik (Karlovy Vary): "Náš dnešní výkon odpovídá výsledku. Pokud jsme pomýšleli na to, že bychom získali nějaké body, tak jsme se o to měli více poprat. Nešli jsme patřičně důrazně do předbrankového prostoru, nevytvořili jsme si ani výrazné šance."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Martinec: Příprava s áčkem mladým pomůže

Filip Novák: Smlouva je pro mě odměnou!

Termíny CHL: začátek doma, venkovní víkend

Příprava: extraliga a generálka v Německu