SPA - KVA 3:1 - Pražané svalili silného soka

2., čtvrtek 13. 2. 2020
Sparta - Karlovy Vary SPA - KVA
Sparta: Cichoň – Fiala, Bláha, Havlín, Prchal, Tomek, Chvátal, Gajdoš – Prymula, Kulhánek, Klimo, Krchňák, Slavíček, Routa, Konečný, Vágner, Arnošt, Gluzman, Kuracina
Karlovy Vary: Horák – Stejskal, Kořán, Benda, Cestr, Tureček – Seidler, Záruba, Rozhon, Jiskra, Konášek, Novotný, Křehlík, Šik, Černý, Křemen, Adámek, Rymon
Branky a nahrávky: 32. Routa (Konečný, Fiala), 48. Kulhánek (Tomek, Vágner), 60. Prymula (Slavíček, Bláha) – 44. Křemen (Benda, Šik). Rozhodčí: Pilný – Kis, Štěpánek. Vyloučení: 4:1. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 85. Střely na branku: 27:41. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.
Po vkročení do Superpoháru správnou nohou v Litvínově, vyhráli Pražané i druhý zápas v této nadstavbě. Skolili silné Karlovy Vary po těžkém a náročném boji a připsali si tři body do tabulky, mají jich šest a to stačí na průběžné první místo. Karlovy Vary už tak nejsou lídrem této skupiny. O výhru nad Energetiky se postaral hlavně výborný brankář Oldřích Cichoň, který chytal znamenitě. Góly zařídili Routa, Kulhánek a Prymula.

Čekal se bojovný zápas se vším všudy, čekalo se vyrovnané utkání, v tempu s obrovskými nervy a všechno se potvrdilo. Karlovy Vary nepřijely bránit, Západočeši vlétli na soupeře hned od začátku, po mírné převaze v počátku pak vystrčila zuby i Sparta. Jak se říká: "každý chvilku tahal pilku."

Hned ve 24. vteřině hasil obrovskou šanci protivníka, poradil si, parádní zákrok. Od začátku se hrálo pěkně od podlahy, avšak ne zákeřně, férově a čistě. Že jsou oba týmy technicky na výši, potvrdilo několik akcí, jak Sparty tak soka z lázeňského města. Třeba únik obránce Sparty, který ztroskotal až na posledním bekovi soupeře, nebo v sedmé minutě přečíslení tři na dva domácích, nevyužito. Problémem první třetiny byla efektivita, týmy ne, že by neměly šance, týmy je spalovaly. Hrálo se útočně, avšak brankáři vše pochytaly, zneškodnily. Opravdu třetina brankářů, ti se vyznamenali. V desáté minutě zase sparťané puk pěkně zavezli, rozdali, ale koncovka je zradila. O chvíli zase mařili šanci Energetici, krásná kombinace, akce jako z učebnice, ale opět to skončilo na brankáři. Pak se hra přelévala ze strany na stranu, ale branku jsme ani v této pasáži nezaznamenali. Tři minuty před koncem periody ještě Cichoň ukázal, proč si ho na Spartě tolik váží, opět se rozpřáhl a kotouč pohltil.

Na začátku druhé dvacetiminutovky málem Pražané překously vedení Energetikům, krásná akce, jež skončila na posledním obránci. Tady stačila lepší finální fáze. V dalším průběhu si Holešovičtí zahráli přesilovku, tu však nevyužili, ale po jejím konci se předvedli. Kombinace jako z říše snů, ale zase ta koncovka, pomalu to začalo vypadat, že dnes branka nepadne. Okolo půlky zápasu se přitvrdilo, oba týmy chtěly překlopit utkání na svou stranu všemi možnými prostředky. Individuální akce, jako ta Arnoštova, která skončila těsně před zakončením. Nebo o chvíli později se ocitl jeden z Pražanů před brankářem tváří v tvář, udělal kličku do bekhendu, avšak také selhal. Gól jakoby nebyl souzen ani jednomu týmu. A když se to nejméně čekalo přišel první gól, dar jako z nebes. Sparta, tedy konkrétně David Routa překonal Horáka v brance Západočechů a domácí šli slavit. Karlovarští samozřejmě chtěli vyrovnat a tak posílali na Cichoně různé projektily, ten je však absorboval a přiváděl je k šílenství. Na konci druhé periody se do šancí více dostávala Sparta, jenže Horák byl proti, tedy proti vsítění další branky domácích. V posledních dvou minutách druhé třetiny Vary zařadily další stupeň a vynutily si faul. Při přesilovce však neuspěly.

V 41. minutě zatopili Pražanům hosté tak, že mohli děkovat všem svatým, že neobdrželi branku. To, že Cichoň není bůh se ukázalo v čase 43:22, Západočeši se probili do pásma, zleva přihráli přes osu před branku a zakončili do prázdné, nechytatelné. Autorem branky Karlových Varů Adam Křemen. Na střídačce Pražanů zavládlo ticho a frustrace. Tou se ovšem nenechali zbořit a pokračovali ve své hře. Trpělivě odzadu a rychle dopředu. Že chce každý vyhrát ukázal další moment, kdy se o zaklíněný puk bojovalo několik vteřin než ho odtamtud někdo vydoloval.

Pak Energetici netrefili branku a do obrany jakoby jim došla energie, toho využila Sparta a vstřelila rozdílovou branku. Autorem branky Tomáš Kulhánek. O chvíli později šli domácí do čtyř, voda na mlýn Západočechů. Cichoň měl co dělat, aby zastavil všechny puky letící jeho směrem, nicméně to zvládl a podržel své kolegy, že mu za to mohli poděkovat. Výborný výkon. Čas běžel a Energetici začínali být nervózní, dokázal to například ofsajd, to když pospíchali zelenožlutí do útoku. Sparta změnila taktiku několik minut před koncem. Za každou cenu nechodit do útoku, držet své šiky, hrát zodpovědně, vracet se dozadu, útočníci pomáhat bekům a vůbec takový kompaktní výkon do defenzívy. To vše splnili do puntíku, a tak se mohli radovat z vítězství. Poslední gól zápasu přidal do prázdné brány z půli hřiště Patrik Prymula. Musíme však dodat, že toto byl obrovsky vydřený a těžký duel. Klidně to mohlo dopadnout opačně.

Tobiáš Slavíček (HC Sparta Praha): "Bylo to opravdu těžké utkání, dnes jsme hráli proti nejtěžšímu soupeři za celou sezónu. Myslím si, že soupeř měl mnohem více gólových šancí, ale my jsme předvedli naprosto skvělý, týmový výkon. Olda si k dnešním narozeninám nadělil krásný dárek a kluci mu v tom pomohli. Opravdu týmový výkon, velká pochvala."