SPA - KVA 4:1 - Dorostenci udrželi druhé místo

II/13, čtvrtek 3. 2. 2022
Sparta - Karlovy Vary SPA - KVA
Sparta: Přikryl – Mack, Marton, Šeba, Bartoň (C), Byakov, Janský, Port – Stepanchuk, Vašíček, Odehnal, Potoma, Žemlička, Novák (A), Fábry, Skuratov, Hrubý, Křišťan.
Karlovy Vary: Ebenstreit – Smýkal, Malý, Anton (A), Mähler, Kubíček (C) – Mikeš, Zahejský, Váňa, Šilhan, Šuma, Pastor (A), Holejšovský, Poizl, Váňa, Zeman.
Branky a nahrávky: 27. Novák (Port, Křišťan), 30. Odehnal (Novák), 42. Vašíček (Křišťan, Fábry), 45. Křišťan (Fábry, Šeba) – 18. Holejšovský (Šilhan). Rozhodčí: Zeliska – Svobodová, Bernard. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 78. Střely na branku: 32:29. Průběh utkání: 0:1, 4:1.
Zpátky na vítězné vlně! Dorostenci zdolali na domácím ledě Karlovy Vary v poměru 4:1 a po předchozí porážce s Plzní si připsali důležité tři body do tabulky. Dobrými výkony oslnili zejména tříbodový Petr Křišťan a dvoubodoví Lukáš Novák s Andrejem Fábrym.

První vážnější situaci si vytvořili hosté, když se jeden z Karlovarských dostal až přímo sám před Přikryla, zamířil však mimo. V následných dvou krátkých úsecích, kdy oba týmy hrály v přesilovce, se rovněž nikdo do větší šance nedostal, puk držela spíše Sparta, vícero střel si ovšem z této převahy vytvořit nedokázala.

V sedmnácté minutě se přece jen do příležitosti dostal Odehnal, z levého kruhu trestuhodně neproměnil a celá situace ho musela mrzet o to víc, když o minutu později Šilhan v situaci dva na jednoho vybídl ke skórování Petra Holejšovského, který se následně nemýlil. Vyrovnat stav zápasu mohl ještě v rámci prvního dějství Potoma, jeho individuální akci skvělým zákrokem zastavil brankář Ebenstreit.

Domácí do druhé části vstoupili velice aktivně, již po minutě se do situace podobné té při prvním gólu dostali Křišťan s Žemličkou, s tím rozdílem, že první jmenovaný vzal situaci na sebe a byl vychytán Ebenstreitem. Ten o několik momentů později musel řešit hned tři dorážky v rychlém sledu, se všemi si však brilantně poradil a svůj tým podržel. Energie nestíhala, v přesilovce po vyloučení Zahejského se jeden z domácích dostal sám před Ebenstreita, ani tentokrát brankář Karlovarských změnu skóre nepovolil.

První kapitulace energetiků přišla až v osmadvacáté minutě, střela od modré čáry propadla do hostující branky, když se prosadil Lukáš Novák. O chvíli poté si Sparta dokonce poprvé v zápase vzala vedení na svou stranu, v rámci vlastního oslabení po vyloučení Potomy ujel karlovarské obraně Mikuláš Odehnal a efektivní kličkou se gólově prosadil. Následně hra plynula bez větších šancí na obou stranách, i přes to, že vyloučení bylo stále požehnaně. Až v poslední minutě měl zvýšení na hokejce Mack, přes Ebenstreita se ale prosadit nedokázal.

Sparta v kontrole průběhu zápasu pokračovala i se začátkem třetí části, již po necelých dvou minutách hry zvýšila své vedení, když si Martin Vašíček najel do pozice pravého kruhu a střelou tahem neomylně vymetl horní víko branky. Nedlouho poté naopak z levého kruhu po uvolnění od Fábryho vypálil Petr Křišťan, jeho razantní střela se na své cestě do branky ještě otřela o tyčku, tudíž byl Ebenstreit zcela bez šance.

Další horkou chvíli si brankář Energie prožil v rámci osmačtyřicáté minuty, jeho velkou hrubku však Vašíček ani s prázdnou brankou před sebou využít nedokázal. Vzápětí se před Ebenstreita dostal osamocený Odehnal, ani on již ale skórovat nedokázal, když zamířil zcela mimo vymezený prostor. V závěru zápasu se činil zejména brankář Přikryl, zastavil samostatné úniky Váni a Pastora, druhý jmenovaný ho prověřil ještě střelou z nebezpečného prostoru mezi kruhy, ani zde však uspět nedokázal. Sparta tak porazila Karlovy Vary 4:1 a připsala si po porážce s Plzní v minulém kole důležité tři body do tabulky skupiny A.

František Ptáček (HC Sparta Praha): "Věděli jsme, v jakém složení přijel soupeř, bohužel jsme k tomu nepřistoupili tak, jak jsme chtěli a nechali jsme soupeře převzít aktivitu v první třetině. Myslím si ale, že od druhé třetiny jsme již byli aktivnějším týmem, měli jsme hodně šancí a nakonec se to projevilo i gólově."

Tomáš Andrys (HC Energie Karlovy Vary): "Myslím si, že do zápasu jsme vstoupili poměrně slušně, trochu nás zklamalo, že jsme ze začátku nedali více gólů, šance jsme na to měli. Ve druhé třetině jsme působili lehce odevzdaně, Sparta využila šance, které měla. Mrzel nás začátek třetí třetiny, na jejím konci jsme opět měli několik tutovek, které jsme neproměnili. Bohužel nás to dnes stálo vítězství, s jedním gólem na Spartě se vyhrává opravdu těžko. Domácím gratulujeme ke třem bodům."