SPA - LIB 1:4 - Druhý souboj jasně pro Tygry

16., úterý 25. 10. 2016
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Pöpperle (41. Novotný) – Mikuš, Čajkovský, Gernát, Kalina, Nedomlel, Piskáček, Barinka – Ružička, Vrána, Uher – Klimek, Hlinka, Ihnačák – Kumstát, Pech, Forman – M. Procházka, Cingel, Kudrna. Trenér: Jiří Kalous.
Liberec: Will – Ševc, Šimek, Derner, Mojžíš, Vitásek, Jánošík, Pyrochta – Krenželok, Jelínek, Lakatoš – Radivojevič, Mikyska, Ordoš – Bartovič, Vantuch, Svačina – J. Vlach, Špaček, Stránský. Trenér: Filip Pešán.
Branky a nahrávky: 56. Vrána (Mikuš) - 8. Šimek (Radivojevič), 23. Stránský (Vantuch, J. Vlach), 37. Bartovič (Ordoš, Svačina), 57. Jelínek (Lakatoš). Rozhodčí: Hradil, Šír – Flegl, Polonyi. Vyloučení: 6:4, navíc Ružička (SPA) 5 minut a do konce utkání. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 244. Střely na branku: 26:31. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4. Nejlepší hráči utkání: Michal Čajkovský - Radim Šimek.
Po výhře na ledě Liberce tentokrát druhou reprízu jarního finálového souboje ovládli Bílí Tygři. Do vedení je poslal v první třetině Šimek, další trefy přidali Stránský s Bartovičem. V 56. minutě vykřesal naději a snížení na 1:3 v přesilové hře Petr Vrána, ale Severočeši bleskově odpověděli a tříbrankový náskok už si v klidu pohlídali.

Liberec se na ledě O2 areny představil poprvé od jarního finále, kdy zde v šestém utkání série slavil mistrovský titul. A oba rivalové se do sebe pustili zhurta, hned v úvodu po sobě u střídačky Liberce vyjeli Uher s Dernerem. Do první větší gólové šance se dostali hosté, konkrétně střílející Svačina a dorážející Vantuch. Sparťané kontrovali únikem dvou na jednoho v podání Kumstáta s Pechem. Nerozluční parťáci si vyměnili několik přihrávek, střelu Kumstáta ale pokryl gólman Will.

Do vedení šli jako první Bílí Tygři, kteří si v přesilovce při akci Jelínka s Krenželokem vynutili druhý faul a měli před sebou 54 vteřin dvojnásobné početní výhody. Na její využití jim stačilo pouze osm sekund. Radivojevič s Radimem Šimkem si na modré čáře vyměnili puk a druhý jmenovaný nakonec přesně vypálil. V pokračující klasické přesilové hře ještě Liberečtí hrozili, ale podruhé Pöpperleho nepřekonali. Těsně před přestávkou byl blízko srovnání nejprve Ihnačák a o chvíli později také hodně aktivní třetí lajna ve složení Kumstát – Pech – Forman.

Vstup do druhé dvacetiminutovky se vyvedl lépe hostujícímu celku. Po dvou minutách totiž střela Jana Stránského propadla po teči v chumlu před brankou až za Pöpperleho záda. Na druhé straně mohl jet sám na gólmana Hlinka, ale volná cesta až k Willovi ho trošku překvapila a jeho střelu nakonec brankář Liberce vytěsnil mimo tři tyče. Severočeši byli hodně nebezpeční v přesilových hrách, které jim svými fauly nabídl Ružička. Nejprve jednu klasickou dvouminutovou, kterou ještě sparťané ubránili.

Krátce po svém návratu z trestné lavice ale křídlo prvního útoku obdrželo další trest, tentokrát na pět minut a do konce utkání za zásah do oblastní hlavy a krku. V oslabení po vypršení souběžně uděleného dvouminutového trestu pro Liberec sparťané statečně vzdorovali, ale minutu a půl před jeho koncem inkasovali potřetí. Pöpperle nepřikryl lapačkou kotouč, který mu uzmul Milan Bartovič a v klidu ho doklepl do odkryté části branky. A aby tho nebylo málo, dostal v závěru trest na dvě plus dvě minuty za zásah hokejkou v obličeji Vlacha také Mikuš.

Do třetí třetiny nastoupil ve sparťanské brance Novotný a hned musel čelit Šimkovi, kterému se ale zakončení nepovedlo a navíc se potloukl o zadní mantinel. Sparťané oslabení zvládli a brzy si sami zahráli početní výhodě, ale ani v přesile nedokázali Willa překonat a snížit. Na druhé straně si podobně vedl Novotný, který si poradil s velkou šancí Ordoše. V 56. minutě se sparťané konečně dočkali vytouženého gólu, a to v početní výhodě. Mikuš nabil na pravý kruh Petru Vránovi, který svižnou střelou překonal do té doby bezchybného Willa. Sparťanská radost ze snížení ale vzala rychle za své. Už za půl minuty totiž upravil skóre na konečných 4:1 pro Liberec Petr Jelínek, který potrestal chybu obránce Gernáta.

Jiří Kalous (HC Sparta Praha): "Musím poblahopřát soupeři k vítězství. K zaslouženému vítězství, protože my jsme ten zápas absolutně nezvládli, co se disciplíny týká. Liberec navíc sehrál výborně přesilové hry, při kterých jsme inkasovali. Co se týká hry v útočném pásmu, tak nám Liberec ukázal, jak se to má hrát, tedy chodit do předbrankového prostoru a střílet na branku. To je činnost, která nám nejde a na níž musíme hodně zapracovat, pokud budeme chtít být úspěšní. Celkově považuji tento zápas z mého pohledu za nevydařený. Od mého návratu z Kanady ze Světového poháru byl asi nejhorší, který jsme sehráli."

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): "Proti výbornému domácímu týmu, který byl nepříjemný po celou dobu zápasu, jsme hráli velmi bojovný zápas. Zblokovali jsme drtivou většinu domácích střel a vyjma dvou zbytečných faulů v závěru zápasu jsme byli velmi disciplinovaní a urputní a zaslouženě jsme ubojovali body na horké sparťanské půdě."