SPA - LIB 3:1 - Mladší dorost vstoupil do play off vítězně

ČF1, středa 8. 3. 2017
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Škorpík – Bureš, Truhlář, Haš, Vandirek, J. Najman, Zemchenkov, Kumpošt – Pšenička, Klimo, Čermák, Barinka (C), Šubert, Rubeš, Slavíček, Obadal, Vitouch, M. Najman, Gluzman, Gurijevskij, Kuracina. Trenér: Jaroslav Nedvěd.
Liberec: Zajíček – Kovář, Adamec, Šuráň, Hampl, Moc, Starý – Pray, Rychlovský (C), Dospěl, Nikolič, Liška, Drábek, Cikhart, Jiruš, Křepelka, Vomáčka, Strnad, Virág. Trenér: Milan Plodek.
Branky a nahrávky: 18. Pšenička (Obadal, Slavíček), 48. Pšenička (Barinka, Haš), 49. Klimo (Vitouch, Rubeš) – 10. Vomáčka. Rozhodčí: Škrobák – Špringl, Tasch. Vyloučení: 2:4. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 89. Střely na branku: 38:21. Průběh utkání: 0:1, 3:1. Stav série: 1:0.
Po spanilé jízdě základní části a nadstavbou začala pro sparťanské mladší dorostence klíčová část sezony. A do play off, ve kterém obhajují mistrovský titul z minulého ročníku, vstoupili svěřenci kouče Jaroslava Nedvěda vítězně. Úvodní čtvrtfinálový duel proti libereckým Bílým Tygrům nabídl vyrovnanou bitvu, kterou sparťané přiklonili na svou stranu dvěma slepenými góly ve třetí třetině. Hned dvě ze tří sparťanských branek dal hráč zápasu Ondřej Pšenička.

Sparťané vstupovali do čtvrtfinálové série jako favorit, ale Liberec se v prvním vzájemném střetnutí rozhodně nenechal nijak zastrašit. Hned v úvodu o sobě dali vědět dva nejaktivnější muži zápasu, sparťanský Pšenička a hostující Rychlovský. A jako první se spolu se svými spoluhráči radoval z gólu právě hostující kapitán. Přesilovku po vyloučení domácích za příliš mnoho hráčů na ledě Bílí Tygři sice ještě nevyužili, ale po ní už se prosadili. A to po chybě v rozehrávce domácího gólmana, kterou potrestal Benjamin Vomáčka.

Po inkasované brance se sparťané začali více tlačit do útoku, což umocnila i jejich první početní výhoda. Již po jejím skončení se prodral do šance Rubeš, ale nepovedlo se mu zasunout vyražený kotouč za hostujícího gólmana Zajíčka. Neuspěl ani Barinka, jehož rána v přečíslení dvou na jednoho orazítkovala břevno. Srovnání se tak sparťané dočkali až ve druhé přesilovce z hole Ondřeje Pšeničky, který se v závěru první třetiny prosadil z dorážky.

V úvodu druhé třetiny se sparťané mohli dostat do vedení, když ujeli ve třech na jediného bránícího hráče, ale neprosadili se ani ze střely, ani z následné Pšeničkovy dorážky. Zatímco v prvních minutách prostřední dvacetiminutovky se oba týmy střelecky činili, po polovině zápasu tempo poněkud opadlo a urputně se bojovalo o každý kotouč. Tuto pasáž ukončil až Rubeš, který se ocitl volný u pravé tyčky Zajíčkovy branky. Střílenou nahrávku svého spoluhráče ale netrefil a v obrovské šanci promáchl.

Třetí třetina, to už byla jiná písnička. Sparťané si zlepšenou hrou brzy vynutili přesilovou hru a v ní se dostali do vedení. Neprosadil se nikdo jiný než Ondřej Pšenička, který tentokrát uspěl tečí mimo dosah libereckého gólmana. Neuběhla ani minuta a sparťané už vedli 3:1. Vitouch našel svou nabídkou zpoza branky Michala Klima, který zůstal před brankou Bílých Tygrů nehlídaný a prostřelil Zajíčka.

Libereckým začal v tu chvílí zbývající čas běžet proklatě rychle, navíc dvě minuty ztratili během dalšího oslabení. Domácím zatrnulo, když zůstal na ledě po ostrém střelu ležet Jakub Najman, ale sparťanský obránce se nakonec zvedl a odešel za pomoci spoluhráčů do kabiny. Jeho spoluhráči v závěru utkání přežili i těžkou chvilku, kdy se museli bránit jen ve čtyřech. Situaci zvládli bravurně, svou aktivitou nedovolili Liberci usadit se v pásmu a odvolat gólmana. Po konci zápasu tedy mohli slavit výhru 3:1 a vedení ve čtvrtfinálové sérii.

Jiří Katz (HC Sparta Praha): "Šlo o velmi kvalitní utkání z obou dvou stran. Bylo to vyrovnané, rozhodovaly maličkosti. My jsme dali dvě branky v přesilových hrách a sami jsme hráli velmi disciplinovaně, za což musím kluky pochválit. Ke konci jsme navíc dobře uhráli oslabení, klukům patří za celý zápas velký dík. V pátek nás čeká velká bitva na půdě Liberce, doufáme, že to urveme."