SPA - LIB 3:2p - Dorost vstoupil do čtvrtfinále výhrou!

ČF1, neděle 25. 3. 2018
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Mičán – Bureš, Najman J., Bláha, Tůma, Havlín, Prchal, Vorobjev, Gajdoš – Najman M., Prymula, Pšenička, Kasanda, Obadal, Rubeš, Flídr, Arnošt, Kropáček, Čech, Vitouch.
Liberec: Pařík – Aubrecht, Adamec, Šuráň, Charvát, Bieniek, Žůrek, Had, Ira – Rychlovský, Maťátko, Liška, Křepelka, Vomáčka, Bitman, Hájek, Kotyza, Žemba, Šafařovský, Šeliga.
Branky a nahrávky: 30. Čech (Havlín, Kropáček), 59. Obadal (Kropáček, Bláha), 69. Prymula (Bláha, Kropáček) – 12. Rychlovský (Žůrek, Šafařovský), 57. Had (Aubrecht). Rozhodčí: Sýkora – Malý, Sedláček. Vyloučení: 7:3, navíc Bieniek (LIB) 5 minut do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 102. Střely na branku: 27:29. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2. Stav série: 1:0.
Starší dorostenci načali čtvrtfinálovou sérii proti Bílým Tygrům Liberec vítězně, i když to v průběhu utkání vůbec neměli lehké. Svěřenci kouče Richarda Žemličky totiž dvakrát prohrávali a na druhou branku Severočechů odpověděli až v závěrečné hře bez brankáře. V prodloužení poté dokázal Patrik Prymula využít přesilovou hru, a poslal tak Pražany v sérii do vedení 1:0.

Zahajovací perioda dopadla lépe pro hosty z Liberce, kteří ji ovládli 1:0. První opravdu velkou příležitost měl v osmé minutě liberecký Žůrek. Při brejkové situaci se ocitl před poloprázdnou bránou, puk však umístil do té plné poloviny, kde byly připraveny Mičánovy betony. O tři minuty později mohla naopak účet zápasu načít Sparta, ani její útočník se ale v dobré pozici prosadit nedokázal. Ve 12. minutě už ale Mičán poprvé lovil puk ze sítě. Bílí Tygři vytvořili při rychlém protiútoku závar před domácím brankářem a ten se vinou několika zákroků poroučel na zem. Toho beze zbytku využil Jakub Rychlovský, když nekompromisně napálil puk pod břevno. Liberec dostal v první třetině k dispozici i dvě přesilové hry, moc se v nich ale nevyznamenal a Sparta se v obou případech v klidu ubránila.

I ve druhé části dostali hosté z města pod Ještědem k dispozici dvě početní převahy. Stejně ale jako v první třetině si v nich nepočínali příliš dobře. To samé ale platilo o Spartě, jež nedokázala nabídnuté výhody v podobně jednoho hráče navíc zužitkovat. Hra byla nicméně vyrovnaná a šance byly k vidění na obou stranách kluziště. Ve 30. minutě využil tu svou Štěpán Čech, a srovnal tak skóre na 1:1. Sparťanský forvard musel ale Paříka strážícího svatyni Liberce překonat nadvakrát. První zakončení z bezprostřední blízkosti mu ještě hostující gólman zneškodnil, jenže šikovný útočník se nevzdal a zuby nehty nakonec puk protlačil za brankovou čáru.

Ve 38. minutě ale bohužel zápas pro dosud jediného střelce Sparty skončil. Tvrdým zákrokem vedeným na hlavu ho sestřelil Bieniek, který se následně po právu s trestem do konce utkání pakoval do sprch. Čech se nejprve dlouho nezvedal z ledu a nevypadalo to vůbec dobře, nakonec ale za pomoci lékaře a jednoho ze spoluhráčů z kluziště odjel. Podle vyjádření hlavního trenéra Sparty Richarda Žemličky utrpěl lehký otřes mozku a doufají, že bude v úterý na druhý mač série v pořádku. První dvě a půl minuty z pětiminutové přesilové hry ale sparťané nevyužili, a její druhou polovinu si tak přenesli do třetí třetiny.

Poslední úsek základní hrací doby odstartoval pokračováním přesilové hry domácích po pětiminutovém trestu Bienieka. Ani tentokrát se ale domácím při početní převaze nezadařilo. Ve 44. a 49. minutě dostal po faulech Kasandy a Bláhy Liberec dvě početní výhody. Nemohoucnost obou týmů nějak kloudně si poradit s výhodou jednoho muže ale pokračovala. V 52. minutě se po Suranově chybě v rozehrávce hnal sám na Paříka Flídr, únik ale nevyřešil dobře a kotouč poslal jen do brankářových betonů. O 120 sekund později dostala přesilovou k dispozici i Sparta. Ta ovšem netrvala vůbec dlouho, jelikož se záhy nechal na lavici hříšníků zbytečně poslat Vitouch.

Ani hra čtyři na čtyři ale rozvlnění sítě nepřinesla. To nastalo až tři minuty před koncem třetiny, kdy si liberecký Petr Had sebral kotouč ve středním pásmu, nabruslil s ním k levému mantinelu a nic nevidícího Mičána překonal přesnou ranou k levé tyči. Liberecká střídačka propukla v jásot a Sparta si vyžádala oddechový čas. A vyplatilo se. V 59. minutě našel obránce Bláha křižnou nahrávkou zcela volného Jiřího Obadala na levém kruhu, ten si puk v klidu zpracoval, zvedl hlavu a zacílil přesně nad Paříkovo rameno - 2:2. To pro změnu propukla v jásot lavička Sparty. Do třetí sirény už další branka nepadla a šlo se do prodloužení.

V desetiminutovém nastaveném čase hraném se čtyřmi hráči na každé straně se střídaly ofenzivní výpady obou mužstev. Velkou šanci měl v 63. minutě Bílý Tygr Žůrek, když se prohnal po levém křídle a svou střelu umístil jen kousek nad Mičánovu bránu. V čase 68:03 ale přišlo vyloučení libereckého Aubrechta, které stálo hosty celý zápas. Stačilo 16 sekund a domácí poprvé v utkání využili přesilovou hru. Patrik Prymula si s pukem nabruslil na střed a skrytou ranou propálil Paříka mezi betony. První bod v sérii tak připadl Spartě. Další klání je na programu už v úterý, případný třetí duel přijde na řadu hned další den ve středu.

Richard Žemlička (HC Sparta Praha): "V první třetině nás soupeř přehrával. Byli agresivnější, byli rychlejší, dohrávali souboje. My jsme naopak v osobních soubojích propadali. Ve druhé třetině se už ale hra srovnala. V prodloužení jsme díky nedisciplinovanosti soupeře hráli přesilovku a v ní zápas rozhodli. Do příštího zápasu musíme zlepšit obrannou fázi, hráči musí v obranném pásmu k soupeři přistupovat agresivně. Samozřejmě musíme brát v potaz, že jsme odehráli o dva zápasy více než soupeř, takže jsme měli méně času na odpočinek. To si ale myslím, že se ve druhé třetině srovnalo."