SPA - LIB 4:1 - Sparta udělala druhý krok

FIN3, pondělí 18. 4. 2016
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Pöpperle – Polášek, Eminger, Barinka, Čajkovský, Mikuš, Švrček – Forman, Hlinka (C), Buchtele – Procházka, Pech, Kumstát – Hamilton, Kudrna, Sabolič – Netík, Dragoun, Hlaváč. Trenér: Josef Jandač.
Liberec: Lašák (41. Schwarz) – Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Vitásek, Výtisk (C), Derner, Plutnar – Radivojevič (A), Vampola (A), Bakoš – Birner, Bulíř, Řepík – Krenželok, Jelínek, Valský – Stránský, Lakatoš, Špaček – Ordoš. Trenér: Filip Pešán.
Branky a nahrávky: 30. Buchtele (Polášek, Hlaváč), 38. Hlinka (Buchtele, Polášek), 38. Mikuš (Čajkovský, Pech), 40. Hlaváč (Pech) – 42. Šimek (Lakatoš). Rozhodčí: Hodek, Polák – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:11. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 16758. Střely na branku: 31:24. Průběh utkání: 4:0, 4:1. Nejlepší hráči utkání: Pöpperle - Šimek.
Ve vyprodané O2 Areně pokračovala finálová série mezi Spartou a Bílými Tygry z Liberce. Po bezbrankové první třetině následovala sparťanská gólová smršť, kterou ve 29. minutě rozjel Buchtele, po němž se postupně trefili také Hlinka, Mikuš a Hlaváč. Liberec ještě dokázal korigovat na 1:4, ale Sparta si tříbrankové vedení pohlídala, a v sérii se tak ujímá vedení 2:1.

Do třetí finálové bitvy a zároveň prvního přímého souboje o pohár v O2 areně vstoupily oba týmy s velmi ofenzivní taktikou. Přesto se ale fanoušci v hledišti v prvních dvaceti minutách hry branky nedočkali. Hned v úvodních chvílích měli domácí k dipozici přesilovku, během níž soupeře nebezpečně svírali v jejich obranné třetině. Lašák ale hlídal, stejně jako po zbytek první třetiny, svou svatyni velmi obezřetně.

Následovala početní výhoda Bílých Tygrů, kteří se zdáli být od té doby o něco aktivnější než svěřenci trenéra Jandače. V 15. minutě nařídil sudí po háku Mikuše na Bulíře trestné střílení. Pöpperle při něm vypíchl libereckému útočníkovi kotouč, takže Bulíř vůbec nezakončil. V závěru úvodní části si chtěl ještě vyřizovat účty před sparťanskou bránou Ševc, jenže rozhodčí utnul hrozící bitku v zárodku.

Nejdelší čekání na první trefu v této sérii přerušila ale přeci jen Sparta, která po necelých 30 minutách hry nakonec našla recept na libereckého brankáře. V přesilové hře korigoval do sítě Poláškovu dělovku od modré Jan Buchtele.

Ve finálové sérii je opravdu těžké udržet nervy na uzdě, a tak se nebylo čemu divit, když se do sebe za sparťanskou svatyní pustili Eminger s Lakatošem. Rozhodčí chvíli nechali oba “kohouty se kočkovat”, nakonec je ale od sebe odtrhli a oba vyfasovali dvě minuty za hrubost. Chvíli na to se nedovoleně provinil také Derner a domácí v přesilovce 4 na 3 drtili svého soupeře co to šlo. Svěřenci trenéra Jandače byli doslova milimetry od zvýšení na 2:0, jenže kotouč nepřešel celým svým objemem brankovou čáru, což potvrdil také videorozhodčí.

Ten byl v závěrečných minutách prostřední části zapotřebí ještě jednou a tentokrát se už sparťanská střídačka po jeho výroku mohla radovat. V přesilové hře 5 na 3 se bekhendem trefil do odkryté části klece Jaroslav Hlinka. Sparta se následně posunula v čase a odskočila Liberci na rozdíl tří branek. Sudí totiž nechal vrátit odehraný čas po druhé vstřelené brance a právě v něm se trefil od modré přímo mezi nohy Lašáka Juraj Mikuš.

Hosté si vypili pohár hořkosti až do dna, když v poslední minutě druhé periody rozložili sparťané libereckou obranu pohlednou kombinací, na jejímž konci stál Jan Hlaváč, který forhendem trefil místo, kam se gólman Tygrů už nestihl přesunout - 4:0.

Po druhé přestávce nastoupili svěřenci trenéra Pešána do hry se Schwarzem mezi třemi tyčemi a hned ve 23. vteřině třetí části snížili po zásluze Radimem Šimkem na 1:4. Od té chvíle byli Liberečtí hodně aktivní a napadali útočné pásmo domácích. Pöpperleho myšlenky na čisté konto byly sice pryč, ale další gól už za svá záda nejlepší hráč utkání nepustil.

Sparta v závěru utkání kontrolovala hru a tříbrankové vedení si nakonec bez větších problémů pohlídala až do závěrečné sirény. Pražané se tak po vítězství 4:1 ujímají vedení ve finálové sérii a jsou o krok blíž k titulu.

Josef Jandač (Sparta): "Utkání se rozhodlo na konci druhé třetiny, kdy jsme využili přesilovky. Myslím si, že dost důležité bylo i to, kdo dal první gól. Tomáš Pöpperle chytil trestné střílení, podržel nás v zápase. Poslední třetinu jsme si v klidu pohlídali a v žádném případě jsme se neobávali hry soupeře. Nezatáhli jsme se, hráli jsme chytře a bez problémů jsme utkání zvládli do vítězného konce."

Filip Pešán (Liberec): "Do utkání jsme vstoupili celkem slušně, měli jsme šance. Do prázdné brány jsme trefili tyčku, nedali jsme trestné střílení. Fatální byla druhá třetina, v které jsme byli velmi nedisciplinovaní. To už jsme byli i v té první, ale v té nás Sparta nepotrestala. V té druhé ano a potvrzuje se pravidlo, že kdo nezvládá ve finále emoce, tak nemůže vyhrát. Nestalo se ale nic víc, než že Sparta vyhrála třetí zápas. Mít ve třech zápasech finále dva vysoké tresty není věc, která do finále patří. Petr (Vampola) sám rozhoduje o tom, že další zápas hrát nebude, a uvidíme, kolik finálových zápasů ve své kariéře ještě odehraje."