SPA - LIB 4:3sn - Druhý bod vystřelil Vrána

42., pátek 27. 1. 2017
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Pöpperle – Mikuš, Eminger, Kalina, Švrček, Nedomlel, Gernát – Řepík, Vrána (A), Hlinka (C) – Deveaux, Klimek, Forman – Ihnačák, Pech, Kumstát (A) – Kudrna, Cingel, Uher. Trenér: Jiří Kalous.
Liberec: Will – Ševc (A), Šimek, Vitásek, Jánošík, Derner, Pyrochta, Plutnar – Svačina, Jelínek, Ordoš – Valský, Bulíř, Radivojevič (C) – Stránský, Bližňák, Bartovič – Lakatoš, Vantuch, Vlach. Trenér: Filip Pešán.
Branky a nahrávky: 6. Řepík (Hlinka, Eminger), 25. Deveaux (Hlinka, Vrána), 58. Kumstát (Mikuš, Uher), rozhodující sam. nájezd Vrána – 30. Svačina (Bližňák, Ordoš), 40. Vlach (Bližňák, Lakatoš), 50. Jelínek (Stránský). Rozhodčí: Hribik, Souček – Komárek, Ondráček. Vyloučení: 8:6, navíc Jelínek (LIB) 10 minut. Bez využití. Diváci: 8 566. Střely na branku: 31:39. Průběh utkání: 2:0, 2:3, 4:3. Nejlepší hráči utkání: Jaroslav Hlinka - Mário Bližňák.
Jedno se dá říct o vzájemných zápasech s Libercem zcela jistě, rozhodně nenudí. Sparťané šli tentokrát do vedení zásluhou Michala Řepíka, na 2:0 zvyšoval při své premiéře Kanaďan André Deveaux. Bílí Tygři se ale nedali a dokázali otočit stav třemi góly v přesných desetiminutových intervalech. Poté ale prokázali silnou vůli i Pražané, když Petr Kumstát zajistil dramatické prodloužení. V tom sparťané ubránili oslabení a nakonec se radovali z vítězství po samostatných nájezdech, ve kterých uspěl pouze Petr Vrána.

Po opatrnějších úvodních minutách si sparťané vybojovali první přesilovku, ale ještě před její polovinou sami faulovali. Ve hře ve čtyřech na obou stranách ujel Radivojevič, který po zakončení v pádu naboural do Pöpperleho a natlačil ho i s kotoučem do branky. Rozhodčí po poradě s videem branku kvůli postavení v brankovišti neuznali. Po zkrácené početní výhodě Liberce se Vrána vyřítil z trestné lavice a okamžitě se zapojil do rychlého protiútoku s Hlinkou a zakončujícím Michalem Řepíkem, který po zadovce od sparťanského kapitána pálil těsně nad ledem. Jeho střelu ztečoval liberecký hráč mimo dosah brankáře Willa.

Bílí Tygři po inkasovaném gólu zařadili vyšší rychlostní stupeň, k čemuž jim výrazně pomáhal i nedůraz sparťanské obrany. Svačina ani Derner, který se už už natahoval po puku ležícím vedle Pöpperleho betonu, ale ve svých velkých šancích neuspěli. Ve zkrácené přesilové hře domácího týmu pálil z první opět velmi aktivní Řepík, tentokrát se ale jeho dělovka od modré odrazila ven z brankoviště. I Liberec byl v početních výhodách nebezpečný, ale na vyrovnání v první třetině nedosáhl. A to ani poté, co Švrček špatně rozehrál a namazal soupeři do velké šance.

Ani druhá třetina nebyla na velké příležitosti na obou stranách skoupá. Proti Bartovičově střele zasáhl Pöpperle betonem, Will na druhé straně už tolik štěstí neměl. Kapitán Hlinka si najel po pravém křídle a nabídl puk před branku, kam se se svou mohutnou postavou natlačil André Deveaux. Kanaďan s bahamskými kořeny nastavil čepel a usměrnil kotouč do liberecké branky. Svůj debut ve Spartě i české extralize tak vyšperkoval i premiérovým gólem.

V polovině druhé části Liberec snížil, když Bližňák objel branku a nabídl puk nehlídanému Vladimíru Svačinovi u druhé tyčky. Hokejová divočina pokračovala, v potyčce za libereckou brankou byli nejaktivnější Švrček a Stránský, kteří byli odměněni dvěma minutami. Ve hře ve čtyřech navíc fauloval Jelínek a za protesty si vykoledoval ještě osobní desítku. Sparta tedy hrála přesilovku, která nicméně neměla dlouhého trvání kvůli přísnému vyloučení Hlinky. Sparťané sice v oslabení ujeli tři na jednoho, ale Pech trefil jen hráče lehajícího do přihrávky.

V pokračující početní nevýhodě se dostal do stoprocentní gólové šance Cingel, kterému po skvělé kličce stačilo jen zasunout po ledě do prázdné branky. Slovenský útočník ale kotouč zametl jen do protější tyčky, odkud se odrazil ven. Této promarněné tutovky mohli sparťané litovat o to víc pět sekund před přestávkou, kdy Liberec srovnal. A opět u toho byl Bližňák, tentokrát vybídl ke skórování Jaroslava Vlacha najíždějícího do mezikruží.

Na začátku třetí dvacetiminutovky hráli sparťané přesilovku a byli blízko třetí brance. Nejprve Ihnačák a poté také Deveaux, který ale přestřelil. S výhodou jednoho muže si brzy zahráli i Bílí Tygři, ale sparťané se ve čtyřech bránili skvěle a soupeře téměř k ničemu nepustili. Ale nebylo jim to nic platné, když později, už ve hře v plnému počtu, šli Severočeši poprvé v zápase do vedení. Petr Jelínek prokličkoval do útočného pásma, kde ho sice Pražané o puk na vteřinu obrali, ale nakonec se k němu dostal zpátky a prostřelil Pöpperleho z velkého úhlu mezírkou mezi jeho rukou a tyčkou.

Sparťané poté nakopli záložní motory a důrazně se tlačili za vyrovnáním, ale ani jedna z mnoha šancí si nenašla cestu až do sítě. Až v čase 58:00 se sparťané zaslouženě dočkali vyrovnání. Petr Kumstát střílel z kruhu, propálil Willa i díky dobrému Pechově clonění, a poslal tak napínavý a atraktivní duel finalistů posledního extraligového ročníku do prodloužení.

Prodloužení ve třech bruslařích na obou stranách bylo, ostatně jako vždy po zavedení této novinky do pravidel Tipsort extraligy před touto sezonou, pasáží střídající šanci za šancí na obou stranách. Po Gernátově faulu hráli Bílí Tygři dlouho ve výhodě a poté měli v posledních dvou minutách prodloužení přesilovku čtyři na tři. Sparťané se ubránili a Gernát poté vystartoval z trestné lavice do samostatného úniku, který zkusil zakončit Forsbergovým blafákem, neúspěšně. V posledních vteřinách ještě vyhazoval puk rukavicí z brankoviště jeden ze sparťanů. Došlo tedy na dovednostní soutěž, ve které uspěl střelou mezi betony pouze Petr Vrána. Sparťané tak porazili Liberec potřetí ze čtyř vzájemných zápasů.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): "Bylo to vysoce kvalitní utkání. Obě mužstva dobře bruslila i dobře střílela, byly tam šance na obou stranách. My jsme po vedení 2:0 začali trošičku ztrácet v osobních soubojích. Byli jsme málo důrazní a z toho rezultoval pro nás nepříjemný stav 2:3. Díkybohu se nám utkání podařilo dovést do remízového stavu. I v prodloužení, kdy jsme hráli oslabení tři proti čtyřem, jsme měli dostatek štěstí k tomu, abychom potom mohli to utkání dovést v nájezdech do vítězného konce. Jsme šťastní, že se nám to dneska podařilo."

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): "Zápas byl velmi kvalitní, emotivní a plný neproměněných i proměněných šancí. Byl i plný soubojů, takže v něm bylo všechno, co k hokeji patří. Diváci se bavili. Jsem rád, že se nám podařilo utkání ze stavu 0:2 otočit. V závěru jsme neudrželi těsné vedení tím, že jsme nedostali kotouč z pásma ven tak, jak jsme potřebovali. Soupeř prokázal svoji sílu a my jsme byli v nájezdech nikoliv méně šťastní, ale rozhodně méně zruční."