SPA - LIB 5:4p - Junioři famózním obratem zkrotili Tygry

7., pátek 23. 9. 2016
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Hofmann (od 21. Nahodil) – M. Jandus, Janda, Eliáš, Mrkvička, Jeřábek, Duben, Sedliský – T. Jandus, Svoboda, Seniov – Jaššo, Kadlec, Maršoun – Safin, Kulda, Chlouba – Krátký, Wojnar.
Liberec: Polášek (od 35. Žajdlík) – Turek, Klinger, Benák, Kunst, Korecký, Kiss, Starosta – Pokorný, Průžek, Vlach – Rubeš, Beran, Wiencek – Nezbeda, Jursa, Burda – Chlum, Bělohorský.
Branky a nahrávky: 34. M. Jandus (Jaššo, Mrkvička), 35. Duben (Safin, Wojnar), 35. Sedliský (T. Jandus, Kulda), 37. M. Jandus (Jeřábek, Krátký), 64. Kulda (T. Jandus) – 1. Průžek (Korecký, Bělohorský), 17. Nezbeda (Wiencek, Klinger), 21. Bělohorský (Wiencek, Chlum), 26. Pokorný (Rubeš). Rozhodčí: Škrobák – Krátký, Šmika. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 67. Střely na branku: 41:45. Průběh utkání: 0:4, 5:4.
V pátečním utkání DHL Extraligy juniorů hostila Sparta liberecké Bílé Tygry. Z předchozího vzájemného duelu měli Pražané hostům co vracet, neboť pod Ještědem padli 2:9. Domácí celek prohrával v 26. minutě už 0:4, jenže skvělým obratem v druhé polovině zápasu celý vývoj otočil. Dva góly Martina Janduse a přesné trefy Marka Dubna s Patrikem Sedliským dovedly střetnutí až do prodloužení, ve kterém bonusový bod pro Spartu vystřelil Vojtěch Kulda.

Utkání začalo lépe pro hosty z Liberce. Ihned v první minutě zápasu se prosadil Jiří Průžek, jenž tečoval lehké nahození na brankáře Hofmanna – 0:1. Hra se pak přelévala ze strany na stranu. Do šance se dostal Tomáš Jandus, když dorážel z blízkosti puk za Poláška, vyrovnat se mu však nepodařilo. Sparta měla i další větší příležitost. Chlouba si dobře najel s pukem před brankáře hostů, zápěstím z mezikruží vystřelil, a ten jeho střelu nakonec vytěsnil mimo.

Nicméně Liberec se nechtěl nechat zahanbit. V polovině první třetiny se ihned po vhazování puk dostal k Rubešovi na modré, jenž zkusil vypálit, ale i přes nevýhodný výhled domácí brankář touš vyrazil. Ve čtrnácté minutě přišlo úvodní vyloučení, jako první trestnou lavici vyzkoušeli hosté. Avšak sparťanům se nezdařilo vybojovat si tlak v útočné třetině. Naopak nadcházející početní výhoda Liberce byla úspěšnější. Po osmi sekundách Tomáš Nezbeda nekompromisně vystřelil golfákem ze středu útočného pásma a doslova prostřelil Hofmanna – 0:2.

Netrvalo dlouho a Sparta mohla v úvodní dvacetiminutovce prohrávat již o tři branky. Liberec znovu zahrozil, když si jeden z hostí nabruslil před domácí bránu, odkud ještě vypálil, ale sparťanský brankář puk chytil. Vzápětí ještě bránící hokejista dával tygrovi najevo, aby nenajížděl do domácího gólmana. Závěrem třetiny šli sparťané opět do oslabení, jehož výrazná většina se přenesla do dalšího dějství.

Právě vyloučení jednoho z Pražanů přineslo Bílým Tygrům další přesný zásah. Lehký kotouč vyslal na Hofmanna Matouš Bělohorský a přes clonící hráče domácí brankář nic moc neviděl – 0:3. Následující třetí přesilovku hosté sice nezužitkovali, nicméně po jejím skončení ještě Liberec zahrozil. Po rychlé výměně kotouče střílel z pravého kruhu Bělohorský, ale našel jen výstroj gólmana. Nevyužitá možnost je ovšem netrápila dlouho. Po rychlé souhře v předbrankovém prostoru dotlačil kotouč do sparťanské svatyně David Pokorný, který tak vyhnal brankáře Hofmanna na střídačku a nahradil jej Nahodil.

Přestože Sparta ztrácela čtyři góly, nevěšela hlavy. Seniov zachytil přihrávku ve středním pásmu, sám ujel na gólmana Liberce. Ten však jeho střelu vyrazil okrajem betonu mimo bránu. Další šanci měli domácí při dvojnásobné přesilovce. Nejprve sice po přílišné kombinaci málem dovolili hostům brejk, ale zachytili včas kotouč a naopak Tomáš Jandus prokličkoval do mezikruží. Polášek nakonec puk chytil, ale poté už přišel veliký obrat. Velký závar před bránou vyzněl lépe pro Spartu, když Martin Jandus úspěšně protlačil puk za záda ležícího brankáře.

Neuplynula ani minuta a Pražané znovu udeřili. Z levé strany vypálil od modré čáry Marek Duben a dělovou ránou prostřelil Poláška – 2:4. Za třináct sekund se opět muselo měnit skóre na světelné tabuli. Domácí zachytili špatnou rozehrávku Tygrů, rychlým protiútokem se prodrali před hostujícího gólmana a Patrik Sedliský ukrojil další kus manka – 3:4. I Liberec sáhl po náhradním gólmanovi – Poláška vystřídal Žajdlík. Za necelé tři minuty po jeho nástupu musel lovit puk z brány i on. Martin Jandus vypálil na bránu z pravého kruhu a puk skončil za zády libereckého brankáře – 4:4! Před zazněním sirény mohla Sparta dokonce vést, ale únik dvou na jednoho v podání Safina a Wojnara úspěšný nebyl.

Třetí třetina začala velice nepříjemně. Sparťanského brankáře Hofmanna, který byl již na střídačce, nešťastně trefil letící puk do obličeje. Mladý gólman byl značně otřesen a s krvavým šrámem u nosu, ale po svých, zamířil do kabiny. Poté, co se začalo znovu hrát, Liberec zahrozil. Klinger střílel od modré tvrdou ranou a Nahodil měl sice špatný výhled, přesto kotouč vyrazil. Zahřál se i liberecký brankář, Pokorný se otočil na levé straně a vyslal pozdrav Žajdlíkovi, který byl ale připraven a vyrazil touš.

V první polovině závěrečné dvacetiminutovky Liberec unikl domácí obraně, brankář Pražanů však puk vyrazil. Na druhé straně se Wojnar prosmýkl skrz libereckou defenzívu, pokoušel se prohodit puk přes bránícího hráče, ale k zakončení se nedostal, neboť ho tělem zastavil jeden z Tygrů. Pražané pak ještě zatlačili liberecký tým v jeho pásmu. Eliáš vystřelil od modré ze středu, ale jeho střela šla těsně nad břevno Žajdlíka, který nic neviděl.

Posledních deset minut se hra značně kouskovala a v obou táborech bylo znát, že nikdo nechce udělat zbytečnou chybu. Přestože v jeden moment jeli do útoku Tygři, nedostali se k zakončení přes sparťany a naopak. Spartě se podařilo propracovat přes střední pásmo, jenže urputnost Liberce jim nedovolila ohrozit Žajdlíka. V koncovce se ale ještě objevily dvě možné příležitosti rozhodnout zápas. Sparta rychlým přechodem zahrozila u Žajdlíka, Sedliský z blízka dorážel, ale neúspěl. V poslední minutě pak mohlo být rozhodnuto, když Liberec nepříjemně dorážel, ale Chlum poskakující kotouč za Nahodila neprocpal.

V pětiminutovém prodloužení tří proti třem fauloval liberecký Průžek, když se snažil zastavit unikajícího Wojnara. Přestože Wojnarův brejk gólem neskončil, Spartě se podařilo zužitkovat přesilovou hru. Nejprve však Safin nahrával Svobodovi, jenž střílel zblízka, ale kotouč jen prosvištěl brankovištěm podél brankové čáry. O necelou minutu později už skóroval Vojtěch Kulda, který tak rozhodl o vítězství Sparty.

David Kočí (HC Sparta Praha): "Dnešní zápas měl dvě části. První půlka byla hodně špatná, druhá naopak velmi dobrá. Jsou to přeci jen junioři, mladí kluci. Myslím si, že jsme nyní odehráli dobře tři zápasy za sebou a nedokázali se pořádně koncentrovat na dnešní utkání. Přistoupili k tomu lehkovážně, začátek nám utekl a tím pádem to bylo 0:4. Byl tam nedůraz, ale potom naše čtvrtá lajna výborně zabojovala. Každý zápas nám přináší to, co od nich chceme. Bojuje, jezdí nahoru, dolu a dala první gól. Kluci se probrali, a pak to tam začalo padat. Druhou polovinu jsme již hráli náš agresivní hokej."