SPA - LUK 3:2sn - Skvělý obrat završil Ton

2., pátek 19. 8. 2022, hráno v Bratislavě
Sparta - Lukko Rauma SPA - RAU
Sparta: Kovář – Krutil, Moravčík, Mikliš, Tomek, Jandus, Němeček, Polášek (A) – Řepík (C), Horák, Sobotka (A) – Forman, Konečný, Buchtele – Fábry, D. Vitouch, Ton – Vrhel, M. Vitouch, Stepanchuk
Lukko Rauma: Zagidulin – Grégoire, Piipponen, Reunanen, Pavelka, Laitinen, Abt, Ervasti, Grönlund – Saarela, Mattila, Repo – Kestner, Somppi, Hakulinen – Karjalainen, Ikonen, Nyman – Päivärinta, Kainulainen, Ylitalo
Branky a nahrávky: 21. Sobotka (Moravčík, Řepík), 34. Jandus (Němeček, Forman), roz. nájezd Ton – 4. Kainulainen (Päivärinta), 12. Mattila (Repo). Rozhodčí: Crman, Baluška – Kacej, Synek. Vyloučení: 2:5, navíc Horák (SPA) 5 minut + do konce utkání. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 0:2, 3:2.
Výborně, sparťani! Náš tým zvítězil i ve druhém utkání Danube Cupu v Bratislavě, když v těžkém souboji zdolal Lukko Rauma 3:2 po samostatných nájezdech. Na dva góly soupeře zareagovali Vladimír Sobotka a Martin Jandus, v nájezdech pak sparťané doslova zářili a zejména Petr Ton mladší, který rozhodl stylově bekhendovou kličkou, jenž proslavila jeho tátu.

Debutant Jakub Kovář se musel činit už v samotném úvodu zápasu, kd si připsal dva zákroky v krátkém sledu. Na krásný ťukec Raumy ze čtvrté minuty už byl ale krátký, protože Harri Kainulainen zblízka zavěsil puk do horní části branky. Ve vyrovnaném průběhu sparťané nevyužili přečíslení tří na jednoho, a přestože byli aktivnější, inkasovali podruhé.

Sebastian Repo vyvezl kotouč po pravé straně, načež prověřil Kováře, na jehož zákrok betonem zareagoval pohotovou dorážkou Julius Mattila. Náš tým se však nenechal rozhodit, ve druhé polovině třetiny byl aktivnější, jenže ruský brankář Lukka byl v případě potřeby na místě.

Do prostředního dějství už jsme lépe vstoupili my, když Vladimír Sobotka krásně zužitkoval Moravčíkovu přihrávku a z levého kruhu pěknou střelou do levého růžku snížil! Následně neuspěli Roman Horák ani dorážející Miroslav Forman, přičemž lehkou převahu sparťanů zabrzdilo Fábryho dvouminutové vyloučení.

Lukko roztočilo kolotoč kolem naší branky, jenže Repo pálil nad branku a tlak byl spíše optický. Ačkoliv byla Rauma aktivnější i v dalších minutách, naše defenziva kontrolovala situaci a byla odměněna. Napadající Miroslav Forman vybojoval puk, který předložil krásnou přihrávkou najíždějícímu Martinu Jandusovi a ten trefou do odkryté branky vyrovnal.

Vyrovnání náš tým povzbudilo, byli jsme opticky lepším mužstvem a naši převahu mohl korunovat v závěru třetiny Michal Řepík. Kapitána vyslal do úniku parádní Jandusův pas, jenže zkušený útočník pálil jen nad branku. V závěrečných vteřinách putoval na trestnou ještě Reunanen, ale sparťané už třetí gól nepřidali.

V úvodu třetího dějství finská defenziva zaváhala při rozehrávce, čehož mohl využít David Vitouch, jenž si najel před brankou, leč svůj výlet před branku nedokázal dotáhnout. Do průběhu první poloviny třetího dějství promluvilo pětiminutové vyloučení Romana Horáka, při němž se museli sparťané ohánět.

Vzorná defenziva s jistým Jakubem Kovářem v zádech však odvedla dobrou práci. Do úniku po levé straně se dokonce dostal Jakub Konečný, jenže s obráncem na zádech ruského gólmana nepřekonal. Náš tým si nakonec mohl odškrtnout dobře zvládnuté oslabení, po němž si zahrál přesilovku - bez úspěchu.

Velkou šanci si následně připsal Michal Řepík, jenž pálil nad, zatímco na druhé straně musel zasahovat Jakub Kovář. Náš kapitán se zapsal do statistik až později, když v závěru třetího dějství putoval na trestnou společně se soupeřem. Na remíze nic nezměnila ani Sobotkova střela do Zagidulinovy hrudi a utkání dospělo do prodloužení.

Do prodloužení jsme vstoupili zkrácenou přesilovku, ve které Michala Moravčíka vychytal brankář Lukka, načež Michal Řepík pálil z voleje nad branku. Na druhé straně musel sparťanský brankář pokrýt Repův zajímavý pokus, s nímž si poradil.

V dalších minutách už naše mužstvo dominovalo, mělo optickou převahu, jenže David Vitouch při své akci z levé strany neuspěl a Michal Moravčík orazítkoval od modré čáry pouze horní tyčku!

Na neúspěšnou úvodní sérii na obou stranách daly zapomenout další nájezdy, ve kterých skórovali Jan Buchtele, Michal Řepík a zejména Petr Ton, který bekhendovou kličkou á la táta navýšil vedení. O definitivním vítězství rozhodl nájezd Vladimíra Sobotky.