SPA – MBL 1:4 – Junioři srdnatě bojovali, přesto nebodovali

10., neděle 2. 10. 2016
Sparta - Mladá Boleslav SPA - MBL
Sparta: Nahodil – M. Jandus, Eliáš, Mrkvička, Zeleňák, Duben (C), Vandas, Sedliský – T. Jandus, Svoboda, Seniov, Jaššo, Maršoun, Kulda, Pejchal, Chlouba, Krátký, Dubský, Wojnar.
Mladá Boleslav: Krofta – Linhart, Mašek (C), Uřidil, Chujac, Marček, Mlčoch – Prokop, Musliu, Tóth, Kuncek, Peterka, Kalaš, Straka, Dančišin, Krejčík, Veselý, Bednařík, Jindra.
Branky a nahrávky: 24. Seniov (Svoboda, Dubský) – 30. Peterka (Kalaš, Krejčík), 40. Kalaš (Bednařík, Mašek), 59. Tóth (Krejčík, Petreka), 59. Veselý (Kuncek, Mlčoch). Rozhodčí: Horák – Svoboda, Svobodová. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 43. Střely na branku: 39:29. Průběh utkání: 1:0, 1:4.
Utkání nabídlo výborný výkon obou mužstev. V první třetině kralovali brankáři, kteří za svá záda nepropustili žádný gól. Skóre se změnilo ve druhém dějství, kdy se vedení ujali sparťané z hole Daniela Seniova. Jenže v polovině utkání hosté srovnali a koncem prostřední dvacetiminutovky skórovali na 1:2. Přestože Pražané v třetí třetině urputně bojovali, měli více ze hry a dokonce několikrát nastřelili tyčku hostující brány, nepodařilo se jim stav vyrovnat. Naopak Mladá Boleslav využila hry bez brankáře a pak ještě zkorigovala výsledek na konečných 1:4.

Do zápasu vstoupili aktivněji hostující hokejisté, kterým se podařilo brzy propracovat před sparťanského brankáře Neužila, nicméně Krejčíkovo rychlé obtočení se okolo brány nebylo úspěšné. Mladoboleslavský tlak jen podpořilo vyloučení Pejchala. V přesilové hře Musliu zpoza brány hledal někoho ze svých spoluhráčů, zkoušel do mezikruží nahrát Marčekovi, ten však jeho přihrávku nezachytil. Ani následující dorážky ve hře pět na čtyři Bruslařům první branku nepřinesly a zanedlouho si početní výhodu vyzkoušela i Sparta, když Maršoun zachytil ve středním pásmu nepřesnou rozehrávku domácích, prokličkoval se až do zakončení, ale zahákoval ho Bednařík.

Nicméně ani domácí tým neskóroval. Naopak již v plném počtu Kuncek zavezl kotouč do třetiny Pražanů, nejprve střílel zprava, pak ještě zkoušel dorážet z blízkosti, ale ani jeho následný úspěšný boj o udržení puku jeho tým do vedení neposlal. Hosté se poté opět dopustili faulu a museli jít do čtyř. Přestože se sparťanům druhá přesilovka vydařila o něco lépe, ani tentokrát nepřelstili pozorného Kroftu. Po návratu Dančišina z trestné lavice se propracoval do zakončení Linhart, jenž od modré vyslal nepříjemnou dělovku na Nahodila. Ten měl zakrytý výhled, avšak podařilo se mu kotouč vytěsnit mimo nebezpečí.

V 16. minutě zápasu mohl Spartu poslat do vedení Chlouba. Zachytil pokus o vyhození hostů, sám ujel na Krofta, pokoušel se zakončit blafákem, ale gólman v černozeleném jeho úmysl dobře přečetl a vychytal ho. Poté se do nebezpečné situace probojovala i Mladá Boleslav. Tóth si uzurpoval touš na přechodu do třetiny domácích a z pravého kruhu vyslal nepříjemný pozdrav na Nahodila, který raději hru pozastavil. V koncovce první dvacetiminutovky Chlouba přidržel jednoho z hostů a nebylo daleko od branky černozelených. Po ráně Mlčocha, která se odrazila od clonícího Veselého, ještě Mladoboleslavští doráželi, ale Nahodil kotouč za svá záda nepustil, proto se do druhé třetiny šlo za nerozhodného stavu 0:0

Prostřední dějství zahájili lépe domácí. Zeleňák se prodral přes tři třetiny, z mezikruží vystřelil dělovou ránu, která našla své místo jen ve výstroji hostujícího maskovaného muže. To ale Spartu dlouho mrzet nemuselo. Z tlaku do brány se jako první v utkání ujala vedení, když se ve zmatku v předbrankovém prostoru podařilo prostrkat touš za Kroftu Danielu Seniovovi - 1:0. Zanedlouho mohli ale hosté vyrovnat v přesilové hře. Musliu se pokoušel nadvakrát najít jednoho ze spoluhráčů před brankou. Ani jednou se jeho nahrávka nakonec neshledala s adresátem. Poté se na ledu strhla menší bitka, její dva hlavní aktéři Maršoun s Uřidilem obdrželi trest 2+2 minuty a pokračovalo se v pěti na obou stranách.

Ve 30. minutě Mladoboleslavští ujeli do protiútoku, kdy nahození před bránu nešťastně tečoval jeden z bránících hráčů a málem z toho byl vlastní gól. Neužil ale pozorně přiklepl betony. Nicméně o několik sekund později se již Bruslaři z branky skutečně radovat mohli. Dobře clonící Lukáš Peterka v mezikruží ztečoval nahození Kalaše a usměrnil touš za gólmana Sparty – 1:1. Hosty vyrovnávací trefa patřičně povzbudila a více se dostávali do tlaku.

V závěru druhé dvacetiminutovky opravdu Mladá Boleslav zapnula na plné otáčky. Kuncek si to nekompromisně namířil na Nahodila, který jeho střelu z mezikruží vyrazil před sebe, následně po ní skončil, aby nedovolil dojíždějícímu hráči dorážet. Šanci si vybojovala i Sparta, když kotouč do útočné třetiny dostal Krátký, který vystřelil, odražený puk našel hůl Dubna, ale ani on nepřelstil Kroftu střelou mezi betony. V posledních 17 sekundách se diváci přeci jen dočkali dalšího gólu, který padl na straně hostujícího mužstva. Bednařík vyslal Milana Kalaše do samostatného úniku, ten se v zakončení nikterak nemýlil a povedlo se mu dostat kotouč do brány – 1:2.

I když Sparta v závěru prostřední třetiny inkasovala, o to odhodlanějí nastoupila do třetího dějství. Od začátku se držela v pásmu protivníka. Golfákem od modré čáry prověřil Kroftovu pozornost Zeleňák, hostující brankář v testu uspěl. Pak nebyl Krofta zaskončen ani nepříjemnou střelou Wojnara z rychlého protiútoku, ani souhrou bratří Jandusů či brejkem Kuldy, kdy mladoboleslavský maskovaný muž znamenitě zasáhl, když se roztáhl v brankovišti podél brankové čáry a nenechal mezírku u své levé tyče.

Tlak domácích neopadal. Kroftovi pomohla i branková konstrukce, poté si na něj nepřišla ani trojice Maršoun, Dubský a Svoboda v rychlém přečíslení. V 52. minutě zkoušel vyrovnat znovu Wojnar. Bez zpracování vyslal z mezikruží střelu na brankáře Mladé Boleslavi, jenže jeho pokus nebyl zdárný. Další a další střely na mladoboleslavskou svatyni rovněž nebyly úspěšné. Navíc ve třetí třetině ani jedno z mužstev nechtělo nabídnout sokovi početní výhodu, vyvarovala se proto veškerým faulům.

V 58. minutě si Sparta vzala oddechový čas a zkusila štěstí ve hře šest na pět. Sparťanům se ale nepodařilo usadit v pásmu Mladé Boleslavi, naopak hosté ujeli dva na jednoho, Krejčík zprava nahrál Matěji Tóthovi na levé straně, jenž se nemýlil a namířil touš do prázdné klece – 1:3. Přestože se brankář Nahodil navrátil do své svatyně, hosté ještě navýšili rozdíl z hole Jiřího Veselého, který lehce nahodil puk na bránu, ten se odrazil a překulil přes záda sparťanského brankáře. Mladoboleslavští si tak odváží tři body z ledu Sparty za výhru 4:1.

David Kočí (HC Sparta Praha): “Bylo to podobné jako poslední domácí zápas s Libercem. Opět jsme nastoupili nekoncentrovaní a laxně. Poté jsme se sice v poslední třetině zvedli, ale už jsme to bohužel nechytili, takže jsme prohráli zápas. Tým má sílu a je na tom dobře, ale musí hrát jednoduše a koncentrovat se na utkání.“

Jan Křivohlávek (BK Mladá Boleslav): "Byl to čtvrtý zápas v rychlém sledu za sebou, na hráčích už bylo cítit, že přichází únava. Musím však mužstvo pochválit, že se na tak těžké utkání výborně připravilo. Utkání jsme dokázali otočit a třetí třetinu jsme si dokázali pohlídat. Sice jsme asi už nebyli tolik aktivní, chtěli jsme ale vyhrát a podřídili jsme tomu všechno."