SPA - MBL 3:2p - Výhru vystřílel kapitán

14., neděle 23. 10. 2022
Sparta - Mladá Boleslav SPA - MBL
Sparta: J. Kovář – Krejčík, Krutil, Němeček, Jandus, Moravčík, Polášek (A), Mikliš – Sobotka (A), Horák, Řepík (C) – E. Thorell, Tomášek, D. Simon – Forman, D. Vitouch, Konečný – Safin, G. Thorell, M. Vitouch.
Mladá Boleslav: Krošelj – Pýcha, Pláněk (A), R. Jeřábek, Stříteský, Lintuniemi, Hanousek, Štich – Åberg, Fořt, J. Stránský (C) – Lunter, Lantoši, Šťastný (A) – Kantner, Kotala, P. Kousal – M. Beránek, Bičevskis, Eberle.
Branky a nahrávky: 49. Sobotka (Řepík, Horák), 53. Tomášek (TS), 64. Řepík (Horák) – 56. Lunter (Šťastný, Hanousek), 59. P. Kousal (Åberg, J. Stránský). Rozhodčí: Jeřábek, Ondráček – Ondráček, Šimánek. Vyloučení: 4:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 563. Střely na branku: 21:32. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2. Nejlepší hráči utkání: Michal Řepík - Gašper Krošelj.
Sparťané, slavíme vítězný návrat domů! Vyrovnaná a těžká bitva proti Mladé Boleslavi byla první dvě třetiny bezbranková zejména díky skvělým gólmanům. Ve třetím dějství jsme trefou Michala Řepíka a nájezdem Davida Tomáška nakročili za třemi body, jenže skvělý závěr soupeře poslal utkání do prodloužení, ve kterém se podruhé prosadil sparťanský kapitán a zajistil nám druhý bod!

Svižný začátek třetiny patřil sparťanům, jejichž úvodní snahy o ohrožení branky Středočeši úspěšně odráželi a první přerušení přišlo až v polovině čtvrté minuty. Naše mužstvo pokračovalo v nastolené aktivitě, kontrolovalo hru, ale Bruslaři důsledně bránili a čekali na brejky.

Z pravého kruhu zahrozil kapitán Michal Řepík, jenže z úhlu bohužel minul. Spartě pomohlo Kotalovo vyloučení, ale branku jsme obstřelovali marně. Když putoval na trestnou Adam Polášek, musel se vytáhnout také Jakub Kovář, jehož lapačka ukryla Pýchovu střelu od modré. Když si svým betonem poradil i s Beránkovým nebezpečným pokusem, mohl změnit stav David Tomášek - neúspěšně.

V závěru třetiny pálili nebezpečně od modré čáry Michal Moravčík s Jakubem Krejčíkem, ale obě rány si našla Krošeljova lapačka. V poslední minutě po špatném střídání odjel na trestnou Ondřej Mikliš a sparťanský brankář se musel v brankovišti ohánět, když zlikvidoval několik nebezpečných pokusů v krátkém sledu. Atraktivní první dějství tak gólovou radost nenabídlo ani na jedné straně.

Úvod druhého dějství poznamenalo pokračující oslabení, které sparťané bez výraznějších potíží ustáli. Dokonce se vydali i do brejku, jenže Miroslav Forman se po nahozeném puku natahoval marně. První polovina druhé části se přelévala ze strany na stranu, větší šance však nepřicházely ani na jedné straně.

Náš tým přidal na tempu po deseti minutách, kdy v přesilovce zasypal branku několika pokusy, které mířily převážně mimo. Největší šanci měl Roman Horák, ale jeho dorážku na brankovišti zastavil Krošeljův beton. Na druhé straně se činil také Jakub Kovář, který v oslabení dobře viděl oba Kousalovy pokusy z kruhu i střelu Jana Stránského. Závěrečná minuta se dohrála převážně v našem pásmu, ale bez gólu.

Začátek třetí třetiny přinesl šance na obou stranách, když prudkou Moravčíkovu střelu Slovinec ustál a na Jakubu Kovářovi skončila Pýchova dělovka. Psychologická bitva a čekání na chybu pokračovala i nadále, hosté dostali šanci při vyloučení Michaela Krutila, ale sparťané zvládli početní nevýhodu skvěle.

Vzápětí sparťané zatlačili svého soupeře v jeho pásmu, načež Michal Řepík vystřelil tahem z pravého kruhu a jeho střela skončila po odrazu od pravého betonu v síti! Na druhé straně mohl zareagovat Pavel Kousal, ale proti jeho pokus se skvěle postavil Jakub Kovář. O chvíli později bylo o něco veseleji, když byl náš kapitán při úniku zastaven a David Tomášek při trestném střílení položil slovinského brankáře, kterému kolem betonu zasunul puk do sítě.

Pět minut před koncem se za brankou uvolnil David Šťastný, předložil puk Máriu Luntnerovi a ten střelou do horní části branky snížil. Rozjetí Bruslaři zkusili tři minuty před koncem hru bez brankáře, což se vyplatilo, protože více než sedm tisíc diváků zmrazila přesná střela Pavla Kousala celkem 81 vteřin před sirénou. Utkání tak dospělo do prodloužení.

Nastavení začali aktivněji hosté, jenže úvodní výpad k zakonceni nevedl. Úspěchem však neskončila ani sparťanská kombinace na druhé straně. Průnik Róberta Lantošiho zastavil pro zmenu Kovářům natažený beton. Výhru měl na hokejce hostující Pontus Åberg, ale minul, čímž nastartoval brejk Sparty. Roman Horák po něm předložil puk Michalu Řepíkovi, jehož střela skončila v síti i tentokrát!

Pavel Patera (HC Sparta Praha): "Vypadalo to, že rozhodne jeden gól. Nakoplo nás oslabení, které kluci sehráli dobře. Začali jsme být v té chvíli lepší, dostali jsme se do vedení 2:0. Bohužel se to potom nepodařilo udržet. Jsme rádi, že to pak naši zkušení hráči rozhodli a že máme dva body."

Petr Haken (BK Mladá Boleslav): "Neodehráli jsme vůbec špatné utkání. Důležitý moment byla naše přesilová hra ve třetí třetině, která se nám vůbec nepovedla. Hned po tom, co se domácí dostali do pěti, tak jsme dostali branku. Byli jsme tam trošku dole, potom ještě přišlo trestné střílení a bylo to 0:2. Musím vyzdvihnout všechny hráče, že za takové stavu a s takovým časem do konce jsme byli schopní se ještě do utkání vrátit. Za to jim chci poděkovat a pogratulovat. Je jen škoda, že i když jsme měli v prodloužení šance dát branku, tak jsme ji dostali my."