SPA - MBL 4:1 - Pohodová výhra za tři body

29., pátek 12. 12. 2014
Sparta - Mladá Boleslav SPA - MBL
Sparta: Novotný – Piskáček, Polášek, J. Mikuš, Ďaloga, Barinka, Eminger, Švrček – Rolinek, J. Hlinka, Reway – Kumstát, Cingel, Klimek – Sabolič, Pech, Buchtele – Forman, Volek, Dvořáček. Trenér: Josef Jandač.
Mladá Boleslav: Rittich (7. Růžička) – Vidmar, Stříteský, Žabka, M. Hruška, Trončinský, R. Čermák – Mikulík, Vrbata, Klimenta – Lenc, D. Výborný, Bárta – Pacovský, Musil, Látal – Pabiška, D. Kubica, Kotala. Trenér: František Výborný.
Branky a nahrávky: 5. Buchtele (Sabolič), 7. Cingel (Kumstát), 23. Buchtele (Pech, Barinka), 48. Kumstát - 53. Mikulík (Vrbata, Klimenta). Rozhodčí: Hribik, Svoboda – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 7:9, navíc Žabka (MBL) 10 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4003. Střely na branku: 34:26. Průběh utkání: 4:0, 4:1. Nejlepší hráči utkání: Kumstát - Pabiška.
Druhý domácí zápas s Mladou Boleslaví měl na rozdíl od úvodního vzájemného měření sil na ledě Sparty jasný průběh. Pražané jednoznačně kontrolovali celý zápas a v duelu poznamenaném častými vyloučeními dokráčeli pohodovým tempem k zisku tří bodů. Dvěma góly se na výhře Sparty podílel útočník Jan Buchtele.

Zápasu s Boleslaví předcházel malý narozeninový ceremoniál. Bývalý sparťanský hráč a člen Klubu legend HCS Pavel Richter, totiž oslavil minulý pátek své šedesáté narozeniny a čtyři dny po něm dosáhl dalších kulatin, tentokrát padesátých, další bývalý sparťanský hráč, současný předseda představenstva, Petr Bříza. Ještě před úvodním vhazováním se tak klub přidal ke gratulantům.

V samotném zápase si diváci museli na první výraznější šanci počkat do čtvrté minuty, kdy se před branku hostů protlačil Kumstát, gólman Rittich jeho střelu vyrazil a mezi tři tyče se netrefil ani dorážející Ďaloga. O minutu a půl později už bylo všechno jinak. Tentokrát pálil Sabolič, brankář Boleslavi opět puk jen vyrazil, Jan Buchtele si odstavil nedůrazného Trončinského a zasunul puk mezi betony Ritticha do branky.

Neuplynuly ani dvě minuty, a bylo to o dvě branky. Nepřesnou rozehrávku hostů vystihl na modré čáře Kumstát, poslal puk před branku na nekrytého Lukáše Cingela, který poslal kličkou hostujícího gólmana do rozkleku a opět mezi jeho betony zvýšil na 2:0. To bylo na Ritticha moc a přepustil své místo v brance Růžičkovi. Do konce třetiny pak diváci viděli ještě po dvou vyloučeních na obou stranách, ale gólově už se v první části hry neurodilo.

V úvodu druhé třetiny znovu zahrozil Kumstát, který z pravého křídla propálil Růžičku, ale puk poté zamířil jen těsně vedle tyčky. O chvíli později putoval za nedovolené bránění na trestnou lavici hostující Žabka a Sparta trestala. Pech si u mantinelu počkal na ten správný okamžik, načasoval přihrávku na najetého Jana Buchteleho, ten nevolil zakončení z první, ale vyšperkoval gólovou akci kličkou do bekhendu a poslal Spartu svým druhým zásahem večera do tříbrankového vedení. Sparta pak mohla hrát po vyloučeních Vidmara a Výborného téměř minutu a půl dlouhou přesilovou hru 5 na 3, ta se jí však vůbec nevydařila. Jedinou šanci měl už při klasické výhodě Kumstát, ale jeho bekhendový pokus Růžička skvěle bekhendem vykopl.

To Boleslav byla při svých přesilových hrách v prostřední části nebezpečnější, ale neujala se ani střela Stříteského, ani o chvíli později dorážka z brankoviště v podání Pabišky. Největší šanci hostů pak nabídl minutu před druhou přestávkou Pacovský Látalovi, ale druhý jmenovaný únik dva na jednoho zakončil střelou mimo branku.

Do třetí třetiny již nezasáhl hostující Žabka, který si o přestávce něco vyřizoval s rozhodčími, což hlavní arbitr ohodnotil desetiminutovým osobním trestem a navíc trestem do konce zápasu. I nadále pak muži v pruhovaném pokračovali ve zpřísněném trendu posledních týdnů. Poslední gól Pražanů zaznamenal v 48. minutě Petr Kumstát, který si při hře čtyři na čtyři potáhl puk po pravém křídle a pěknou individuální akci zakončil přesným bekhendem.

Za rozhodnutého stavu se utkání již jen dohrávalo, nechybělo mnoho a gólman Novotný mohl slavit první nulu v probíhajcím ročníku. O tu ho však ve sparťanském oslabení připravil doklepnutím u levé tyčky Milan Mikulík. Na jasné výhře domácích to však již nemohlo nic změnit. Sparta si upevnila třetí místo v tabulce, na druhý Litvínov ztrácí tři body.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): Pro nás bylo důležité, že jsme za stavu 2:0 dokázali zápas dovést do vítězného konce, bez nějakých výrazných komplikací. A to je pro nás nejpodstatnější.

František Výborný (BK Mladá Boleslav): Na nás bylo vidět, že jsme přijeli s velkým respektem a že jsme moc nevěřili tomu, že bychom na Spartě mohli být úspěšní podruhé v sezoně. Spartu neporážíte, se Spartou můžete vyhrát, to se nám povedlo minule. Ale přesto si myslím, že jsme Spartu mohli potrápit víc.