19. 2. 2012 | Tereza Velikovská

SPA - MBL 4:2 - Sparta se vrací na vítěznou vlnu a míří za Prezidentským pohárem

50., neděle 19. 2. 2012
Sparta - Mladá Boleslav SPA - MBL
Sparta: Pöpperle - Milam, Sersen, Kasík, Jan Hanzlík, Philipp, Krstev, D. Kočí - Tenkrát, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Pacovský - Y. Treille, Foster, S. Treille - Jánský, Lapšanský, T. Rachůnek.
Mladá Boleslav: Valent - Žabka, Chaloupka, Hay, Baldwin, Mozík, Rýgl, Beňovič, Čutta - Mikulík, D. Výborný, Tomas - Balaštík, Podkonický, Pabiška - Bahenský, Vrbata, Goertzen - Jiránek, Stieler, Hrdel.
Branky a nahrávky: 2. Bližňák (Pacovský, Jan Hanzlík), 17. Pacovský (Bližňák, I. Rachůnek), 33. Tenkrát (Bližňák, Ton), 43. I. Rachůnek (Broš) - 18. Žabka (Mikulík, D. Výborný), 33. Goertzen (Vrbata). Rozhodčí: Hradil, Kalivoda - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:9. Bez využití. . V oslabení: 0:0. Diváci: 4848. Střely na branku: 31:21. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 2:2, 4:2.
P r a h a - I čtvrté měření sil s Mladou Boleslaví skončilo vítězně pro Spartu. Do vedení šla po chybě brankáře Valenta už ve druhé minutě, druhou branku přidal Pacovský. Boleslav sice dokázala srovnat na 2:2, ale Holešovičtí dalšími dvěma brankami rozhodli o svém tříbodovém vítězství.

Na úvodní branku se tentokrát publikum nenačekalo dlouho, Spartě nabídl možnost jít do vedení boleslavský brankář Valent. Vyjel si daleko z branky, ale nedokázal rozehrát a Pacovský dával puk mezi kruhy na Maria Bližňáka, na kterého zívala úplně prázdná branka. Po jeho gólu sice přišla dvě oslabení za sebou, ale Sparta obě v naprostém klidu ubránila a ve druhém dokonce útočila více než hostující celek.

To početní výhoda Sparty vypadala o poznání lépe, ale neměla dlouhého trvání a na trestnou lavici putoval také domácí kapitán Broš. Aktivnější hra Holešovických brzy vyústila ve druhou branku. Nejprve před Valentem dorážel Bližňák, poté protlačil puk za brankovou čáru důrazný Dominik Pacovský. Na jeho zásah ovšem našli hosté bleskovou odpověď, Boris Žabka prostřelil Pöpperleho dělovkou z mezikruží.

I do druhé dvacetiminutovky vstoupili sparťané aktivněji, brzy hráli opět v početní výhodě, ale největší šanci si vytvořili až těsně po jejím skončení. Z tlaku ale paradoxně vyústila obrovská šance hostí. Mikulík se dostal do samostatného úniku a jel úplně obranou neobtěžovaný na Pöpperleho, ale kličkou si na něj nepřišel.

Sparta sice herně dominovala, ale své šance neproměňovala a po více než půlminutové přesilovce pět na tři, kterou nedokázala využít, přišel trest. Po chybě Philippa, kterému před brankou přeskočil puk hokejku, vyrovnal Steven Goertzen. Po pouhých dvanácti sekundách si ale vzali sparťané jednobrankové vedení zpět. Bližňák z rohu přesně našel Petra Tenkráta, který střelou z první k tyči překonal Valenta.

I vstup do třetího dějství vyšel lépe domácím. Po necelých třech minutách hry našel Broš křižným pasem Ivana Rachůnka, který měl před sebou odkrytou branku. O chvíli později už mohl být sparťanský náskok tříbrankový. Bližňák sebral na útočné modré puk dezorientovanému obránci a jel na Valenta úplně sám. Klička do forhandu ale úspěch neslavila.

S blížícím se koncem zápasu ubývalo šancí na obou stranách, domácí vedoucí pohodlným dvoubrankovým rozdílem si hlídali tříbodové vítězství. Hosté ještě v závěru zkoušeli hru bez brankáře v šesti na čtyři, ale vzápětí putoval na trestnou i boleslavský hráč a bylo po nadějích. Domácí tak Boleslav porazili počtvrté v sezoně a ztratili s ní jediný bod.

Richard Žemlička (Sparta): Začali jsme zápas velice dobře. První třetina byla odehraná podle našich představ. Ve druhé jsme měli dvanáctiminutový výpadek, dostali jsme na 2:2, ale následně jsme dali na 3:2, což byl klíčový moment celého utkání. Třetí třetinu jsme kontrolovali. Mladá Boleslav hrála velice dobře, ale body máme my. Vyrovnali jsme klubový rekord se 103 body z roku 2002, za to jsme také rádi. I když poslední dobrou nehrajeme dobře a výkony nejsou takové, jaké bychom si představovali, tak děláme body, což je dobře.

Petr Novák (Mladá Boleslav): Byli jsme v zápase strašně mockrát vylučovaní. Když se nám podařilo zkorigovat výsledek na 2:2, za což jsme byli strašně rádi, tak jsme takovou nepozorností o kýžený bod přišli. Soupeře jsme pustili do vedení 3:2. V závěrečné třetině, kdy jsme se chtěli znovu o ten bod porvat, tak jsme zase udělali hloupou chybu a neobsadili jsme hráče před brankou, který dal na 4:2. Pak už jsme po těch vyloučeních síly neměli, protože ta proti Spartě, která má přesilovky hodně dobré, stojí hodně sil.