SPA – MHK 2:1 – Vítězná oslava dárců Krve!

25., pátek 2. 12. 2022
Sparta - Mountfield HK SPA - MHK
Sparta: Kovář – Kempný, Polášek, Krejčík, Moravčík, Němeček, Jandus, Mikliš – Forman, Sobotka, Řepík – E. Thorell, Horák, Tomášek – Buchtele, Vitouch, Dvořáček – Konečný, G. Thorell, Safin.
Mountfield HK: Kiviaho – Jank, McCormack, Kalina, Blain, Rosandić, F. Pavlík, Marcel – Cingel, Lalancette, Lev – R. Pavlík, Zachar, Okuliar – Pajer, Klíma, Jergl – Pilař, Štohanzl, Doležal.
Branky a nahrávky: 22. Krejčík (Horák), 28. Řepík (Sobotka) – 24. Okuliar. Rozhodčí: Kika, Pilný – Hynek, Svoboda. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 10 129. Střely na branku: 20:19. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1. Nejlepší hráči utkání: Jakub Krejčík – Oliver Okuliar.
V rámci vyvrcholení Sparťanské krve jsme v černých alternativních dresech na svém ledě přivítali hradecký Mountfield. I přes velké množství neproměněných šancí sparťané v atraktivním utkání zvítězili, když o třech bodech rozhodl v druhé třetině kapitán Michal Řepík chytrým zakončením z úhlu. Podařilo se nám tak protáhnout sérii vítězství už na pět zápasů a znovu se přiblížit nejvyšším příčkám v tabulce.

Hradec začal aktivněji a usadil se v útočné pásmu, obrana Sparty odolala bez větších problémů. V první velké šanci se zjevil ve čtvrté minutě Jan Buchtele, který vystřelil z mezikruží, ale Kiviaho v brance Hradce byl pozorný. Nedlouho poté Kevin Klíma z bezprostřední blízkosti přestřelil Kovářovu klec. Před komerční přestávkou se odebral na trestnou lavici Pavlík. Ve dvojnásobné přesilovce si sparťané připravili několik příležitostí, hradecký brankář byl ovšem pozorný.

Po ubráněném oslabení zahrozil Hradec, ale Rosandičovu tvrdou ránu kryl Kovář, situaci tři na jednoho vyřešil Polášek. V další příležitosti se po dobré práci Dvořáčka ocitl Forman, Kiviaha nepřekonal. Následně se oba týmy střídaly v pobytech v útočném pásmu, ale větší šanci si nepřipravily. Na konci první třetiny byl vyloučen hradecký Okuliar, jedenáctivteřinový úsek přesilovky sparťané nevyužili a přenesli si zbytek přesilové hry do druhé části.

Přenesená přesilová hra přinesla první branku utkání. Po minutě a deseti vteřinách druhé části O2 arena poprvé vybuchla nadšením, Horákův křižný pas zužitkoval střelou z pravého kruhu Jakub Krejčík. Po necelých čtyřech minutách bylo srovnáno, Pavlíkovu clonu využil Oliver Okuliar a vyrovnal. Pro Spartu bylo následně ještě o něco hůře, za podrážení šel odpykat dvouminutový trest Kempný. Sparťané oslabení ustáli bez větších problémů a skóre tak zůstalo beze změny.

Krátce před polovinou zápasu opět vyletěla většina rukou v hale vzhůru, Michal Řepík nenápadnou střelou z rohu překvapil hradeckého gólmana a vrátil Spartě vedení. Soupeř se rychle z obdržené branky oklepal a tlačil na sparťanskou obranu, která odolala. Po lehké potyčce se pak na trestnou poroučeli Kempný a Okuliar a pokračovalo se ve čtyřech.

V nestandardním počtu hráčů si sparťané připravili několik slibných šancí, branku se jim ale vstřelit nepodařilo. Ihned po druhé komerční přestávce prostřední část zamířila ke stropu pravice rozhodčího, čtyřminutový trest za vysokou hůl obdržel Dvořáček. Sparťané zvládli oslabení na výbornou a šli do kabin s jednobrankovým vedením.

První velkou šanci třetí části si připravil Lev, na Kováře nevyzrál. Následně v útočném pásmu fauloval Tomášek, Sparta oslabení opět zvládla bez chyby, naopak velkou šanci v početní nevýhodě nezužitkoval Forman. Chvíli po skončení hradecké přesilovky putoval na lavici hanby kapitán Řepík. Ani tuto výhodu, necelou minutu znásobenou o chybějící hokejku v rukách Formana, hosté nevyužili. Před polovinou třetí části z hranice brankoviště neproměnil dobrou šanci Buchtele.

Sympaticky zaplněné hlediště nadále sledovalo hokej ve vysokém tempu. Šance obou týmů však končily na pozorných obranách či nepřesnostech. Po důrazu Tomáška se na hranici brankoviště hostů strhla měla, která vyústila tresty pro domácího útočníka a obránce Janka a šlo se do čtyř. V této herní situaci se skóre nezměnilo. Pojistku v závěru mohli přidat v úniku Forman a zakončující Řepík, Kiviaho nicméně vytáhl fantastický zákrok lapačkou. Závěrečný tlak hradeckého týmu znemožnil útočným faulem Lev. Sparta si koncovku zápasu pohlídala a připsala si páté vítězství v řadě.

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): "Byl to hrozně těžký zápas, Hradec má výborné, bruslivé mužstvo. Klíčem k vítězství bylo, že jsme dnes ubránili přesilovky. Kdyby se nám to nepovedlo, jen velice těžko bychom nějaké body získali. Jsme rádi, že jsme opět vyhráli a dostali jen jeden gól. Máme výborné brankáře a štěstí se prostě přiklání k nám. Přijde doba, kdy štěstí pomine, a uvidíme, jestli (naše obrana) funguje, nebo ne."

Tomáš Martinec (Mountfield HK): "Pokud je Sparta kompletní, tak má hodně silný tým a v zápase to bylo vidět. Věřili si, bylo vidět, že jsou na vítězné vlně a že hrají v pohodě. My jsme naopak v určité křeči, nedaří se nám, jak bychom si představovali. Přestože jsme bojovali, snažili se uhrát co nejlepší výsledek, tak klíč byl dnes v přesilovkách. My jsme v nich nebyli schopní dát gól, Sparta jeden dala."