SPA - MHK 5:3 - Sparta vyhrála i podruhé!

ČF2, čtvrtek 12. 3. 2015
Sparta - Mountfield HK SPA - MHK
Sparta: Novotný (50. až 55. Janus) - Ďaloga, Mikuš, Pilař (A), Polášek, Piskáček, Barinka, Eminger - Kumstát, Pech, Rolinek (C) - Réway, Hlinka (A), Buchtele - Sabolič, Cingel, Vondrka - Forman, Přibyl, Dvořáček. Trenér: Josef Jandač.
Mountfield HK: Kacetl - Dietz, Vydarený (A), Čáp, Jank, Pláněk, Vašíček - Kudrna, Mertl, Šimánek (C) - Dej, Knotek, Pospíšil - Valcourt, Kukumberg (A), Červený - Vantuch, Tvrdík, Kopta. Trenér: Peter Draisaitl.
Branky a nahrávky: 15. Buchtele (Réway), 26. Mikuš (Hlinka, Ďaloga), 42. Réway (Polášek), 55. Rolinek (Přibyl, Polášek), 60. Buchtele (Hlinka, Polášek) - 25. Kudrna (Pospíšil), 28. Kudrna (Vydarený, Šimánek), 28. Kukumberg (Pláněk, Vantuch). Rozhodčí: Pešina, Fraňo - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 8:9, navíc Mikuš (SPA) 10 minut. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7638. Střely na branku: 32:29. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3, 5:3. Nejlepší hráči utkání: Buchtele - Kudrna. Stav série: 2:0.
I druhý krok na domácí půdě sparťané zvládli! Druhý čtvrtfinálový duel proti Hradci Králové byl ovšem pořádné drama. Sparťané šli sice dvakrát do vedení, ale do třetí třetiny nakonec vstupovali s jednogólovým mankem za stavu 2:3. Ve třetím dějství ale zvrátili díky Martinu Réwayovi a Tomáši Rolinkovi zápas zpět na svou stranu a pátým gólem do prázdné branky potvrdili vedení 2:0 v sérii, která se nyní přesouvá na led soupeře.

Druhý čtvrtfinálový duel začal výrazně méně opatrně, než ten první. Hned po úvodním buly ujeli ve dvou na jednoho Pec h a Kumstátem, o chvíli později si vytvořila dobrý tlak také čtvrtá lajna. Hradec ovšem kontroval neuvěřitelnou tutovkou, po které už hostující hráči zvedali ruce nad hlavu. Nicméně předčasně, Červeného backhandovou dorážku do prázdné branky totiž zázračně zachránil Novotný, který ve skoku zasáhl lapačkou. V přesilovce byli na druhé straně blízko gólu nejprve Réway a poté i Buchtele, ale hosté měli tentokrát štěstí.

Po akční úvodní desetiminutovce se hra trošku uklidnila, ale jen na chvíli. Poté totiž přišla hromadná potyčka u sparťanské střídačky, ve které byli z domácích nejaktivnější Buchtele a Piskáček. Na trestnou ale putoval pouze sparťanský bek a na straně hostů byli vykázáni hráči dva, takže následovala přesilovka domácích. A tu využil po krásné nabídce Réwaye, který při objíždění branky nečekaně nahrával už podél první tyčky, právě Jan Buchtele. Krátce nato měli Holešovičtí po zasažení unikajícího Vondrky vysokou holí další početní výhodu, tu už ale nevyužili.

V úvodu druhé dvacetiminutovky měli několik šancí domácí, ale z gólu se radoval Mountfield. Jaroslav Kudrna byl u Novotného zcela sám, a tak se s pukem stihl otočit a poslat ho do sítě. Sparťané si vzali vedení zpět po minutě a vteřině. V dlouhé signalizované výhodě pálil od modré čáry obránce Juraj Mikuš a kotouč zaplachtil až za Kacetla. Skóre se brzy měnilo znovu. V početní výhodě po faulu Formana na Kukumberga se totiž prosadil i Hradec, konkrétně znovu Jaroslav Kudrna, který střílel z pravého kruhu.

O pouhých 17 vteřin později se hostující celek dostal poprvé v zápase do vedení. To když Roman Kukumberg v nepřehledné situaci šikovně tečoval střelu Pláňka mimo Novotného dosah. Ve zbytku druhé třetiny už se hráči nestřídali v gólových situacích, ale na trestných lavicích. Vše odstartovala bitka Barinky s Valcourtem, ve které měl navrch Kanaďan ve službách Hradce a domácí obránce si z ní odnesl krvavou památku v obličeji. A následovala další vyloučení. Sparťané sice ujeli ve vlastním oslabení ve třech na jednoho, ale situaci překombinovali. Poté se museli dokonce bránit ve třech po faulu na Kudrnu, ale kritickou situaci ustáli.

A v úvodu třetího dějství se jim podařilo v přesilové hře srovnat! Martin Réway dlouho míchal s pukem, potom si ho narazil s Poláškem a nakonec z vrcholu pravého kruhu zamířil přesně k levé tyči. Kacetl navíc pořádně neviděl přes clonícího Buchteleho. Ten měl sám další šanci, ale druhou trefu nepřidal. Nabuzení vyrovnáním sparťané v pohodě ubránili soupeřovu početní výhodu. Vzápětí přišla nečekaná změna, brankoviště totiž opustil Novotný a deset a půl minuty před koncem třetí třetiny ho vystřídal Janus. Ten nejprve sledoval, jak jeho spoluhráči na druhé straně v přesilovce usilují o vedoucí gól.

To se sice nepovedlo v početní výhodě, ale poté už ano! Po nahrávce Přibyla pálil z první z vrcholu pravého kruhu kapitán Tomáš Rolinek, který přesně trefil mezírku mezi Kacetlovými betony. Zároveň se do branky vrátil Novotný. Další šanci sparťanů už Kacetl pokryl, když dobře odhadl situaci a vyjel si proti Vondrkovi, který stíhal vyhozený kotouč, a byl u něj první. Necelé dvě minuty před koncem si Hradec vynutil faul, a mohl tak zkoušet hrát v šesti proti čtyřem. Vyrovnání z toho nevytěžil a sparťané naopak přidali zásluhou Jana Buchteleho pátý zásah do prázdné branky.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Zápas splňoval všechny atributy play off utkání. Bylo tam všechno, co se do play off zápasu má dát. Z naší strany to bylo vítězství vůle, odhodlání, bojovnosti a nasazení. Za třetí třetinu jsme si určitě zasloužili vyhrát.

Peter Draisaitl (Mountfield Hradec Králové): Můžeme být spokojení s tím, že jsme vypadali trochu jinak než včera a hrál se play off hokej, jak by alespoň z naší strany měl vypadat. Potom je to hodně o maličkostech. A také o zvláštních formacích. Tam se kvalita Sparty prosadila. Možná jsme mohli držet vedení 3:2 do poslední třetiny trochu déle, pak bychom to asi ustáli. Třetí gól padl ale relativně rychle. Styl, co jsme hráli, je v pořádku, teď ještě najít cestu k vítězství.