30. 12. 2022 | Daniel Ryl

SPA - ORE 4:3 - Jsme ve finále Spengler Cupu!

semifinále, pátek 30. 12. 2022, hráno v Davosu
Sparta - Örebro SPA - ORE
Sparta: Kořenář – Krutil, Kempný, Jandus (A), Mikliš, Tomek, Moravčík, Böhm – Řepík (C), Sobotka (A), Forman – Tomášek, Horák, E. Thorell – Safin, D. Vitouch, Buchtele – Dvořáček, G. Thorell, Konečný – Přibyl.
Örebro: Enroth – Holm, Berglund, Rissanen, Näkyvä, Hardegård, Backström, Forsmark – Wikman, Abols, Bromé – Eklind, Mastomäki, Ekström – Karlsson, Nilsson, Öberg – Marenis, Howden, Mužík.
Branky a nahrávky: 31. Dvořáček (Konečný, Moravčík), 35. Forman (Přibyl, Jandus), 38. Buchtele (Mikliš), 40. Tomášek (E. Thorell) – 4. Bromé (Abols, Wikman), 23. Näkyvä (Howden, Karlsson), 30. Rissanen (Howden). Rozhodčí: Lemelin (USA), Wiegand (SUI) – Cattaneo (SUI), Obwegeser (SUI). Vyloučení: 1:0. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 0:3, 4:3. Nejlepší hráči utkání: David Tomášek - Mathias Bromé.
Nikdy Spartu neodepisujte! Náš tým nezačal semifinále vůbec dobře, když Örebro v polovině zápasu odskočilo na rozdíl tří gólů, jenže pak přišel zvrat. Sparta ve druhé polovině druhé části čtyřmi góly otočila vývoj zápasu a ve třetí třetině díky skvělému Josefu Kořenářovi vybojovala postup do finále Spengler Cupu, které si zahrajeme po 18 letech!

Komentář

I přes kratší čas na odpočinek vstoupilo do utkání živějším stylem Örebro, které na rozdíl od našeho týmu nastolilo tempo a mělo více ze hry. Naše nahazované kotouče úspěch neslavily, zatímco Švédové dokázali ve čtvrté minutě využít chybičky naší obrany. Hezkou kombinaci završila Abolsova zadovka v pádu na zadní tyčku, kde nehlídaný Mathias Bromé dorazil puk do sítě. Vzápětí Josef Kořenář pokryl střelu od modré i nebezpečný Eklindův průnik před branku.

Sparta hrozila sporadicky, nebezpečná byla jen druhá lajna Romana Horáka, ale Jhonas Enroth byl bez výraznější práce. Ve dvanácté minutě však nejprve pálil od modré čáry Miroslav Forman a stejný hráč vzápětí chytrou zadovkou zpoza branky hledal Michala Řepíka, jehož zakončení z voleje zkomplikovali důslední obránci. Na druhé straně prověřil Josefa Kořenáře pro změnu Radek Mužík, který si o pár vteřin později vybojoval faul Miroslava Formana.

V přesilovce mohl na zadní tyčce navýšit vedení Rodrigo Abols, ale náš brankář se skvěle přesunul a zasáhl! I přes nepříjemný nátlak švédského celku už další šance nepřišly a po nepovedené první části jsme odjeli do šaten s gólovým mankem.


Začátek druhé třetiny nebyl bohužel o nic lepší, jelikož střelu Kristiana Näkyvy od modré čáry náš brankář neviděl a proplula mezi helmou a lapačkou do sítě. Vzápětí pálil z mezikruží Roman Horák, jehož střelu Jhonas Enroth vyrazil, zatímco Ostap Safin trefil z pravého kruhu levou spojnici! V polovině třetiny však propadla do branky i druhá střela soupeře, když se ujalo nahození Rasmuse Rissanena.

Když už se zdálo, že nemáme svůj den, karty se obrátily. O 31 vteřin později totiž dobré napadání čtvrté lajny zužitkoval střelou z otočky David Dvořáček. O pár vteřin později trefila Eklindova rána pravou tyčku a prudkou střelu z kruhu Josef Kořenář pokryl. Oboustranný trest za potyčku poslal týmy do čtyř a sparťané dostali necelou půl minutu ve čtyřech proti třem. David Tomášek však z pravého kruhu minul odkrytou branku, Michal Řepík orazítkoval jen konstrukci a Roman Horák při samostatném úniku neuspěl.

Zlom však přišel po návratu švédského hráče. Do utkání naskočil třináctý útočník Daniel Přibyl, jenž šikovně našel v pravém kruhu Miroslava Formana a ten uklidil puk k levé tyčce. Následně jsme i přes závary před brankou ustáli oslabení, po němž táhl rychlý brejk Ondřej Mikliš. Jeho střelu Jhonas Enroth vyrazil jen před sebe a důrazný Jan Buchtele bekhendovou dorážkou vyrovnal. Následně měl Josef Kořenář trošku štěstí, ale v poslední minutě ujeli sparťané do přečíslení, při němž Erik Thorell předložil puk Davidu Tomáškovi a ten pohotovou střelou dokonal senzační obrat!


Švédové nastoupili do třetí části aktivně, jenže náš tým s jistým Josefem Kořenářem v zádech úvodní tlak zachytil. Ve třetí minutě navíc přišla přesilovka, v níž jsme ale téměř vůbec nezahrozili a hra se znovu vrátila na naši polovinu hřiště. Tlak Örebra však výraznější šance nepřinášel. Naopak mohl z brejku zahrozit Erik Thorell, jehož rána z pravého kruhu skončila na Enrothově vyrážečce.

Örebro se nevzdávalo, tlačilo se do útoku, jenže s naším důsledným bráněním středního pásma mělo problémy. Čekání ukončila až elitní lajna soupeře, která vybojovala pásmo a nepříjemná teč Nilssonova nahození nadělala Josefu Kořenářovi potíže - gólem však neskončila. Na druhé straně David Tomášek skvěle obešel bránícího hráče a z levého kruhu orazítkoval Enrothův levý beton.

Náš útočník měl vzápětí další velkou šanci, když mu bránící hráč namazal mezi kruhy, ale Jhonas Enroth skvěle zasáhl lapačkou! Naše mužstvo už se soustředilo na vzornou defenzivu, kterou zkomplikovalo Miklišovo vyloučení v závěru. Švédové i přes enormní tlak při hře bez brankáře nevyrovnali, jelikož Josef Kořenář předvedl několik skvělých zákroků a nasměroval náš tým do finále.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Série se vrací, SHOWTIME pokračuje v Praze

Uplatnili jsme opci na šestici hráčů!

Sobotka: Nevěšíme hlavy, jedeme dál!

Hořava: Kluci dřou a makají, jedeme dál