SPA - PAR 4:1 - O vítězství rozhodla první třetina

17., neděle 30. 10. 2011
Sparta - Pardubice SPA - PCE
Sparta: Falter - Milam, Sersen, Jan Hanzlík, D. Kočí, Philipp, Husák, Kučný - Jánský, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Tenkrát - Y. Treille, Foster, T. Rachůnek - Pacovský, Forman, Žálčík. Trenéři: Jandač, Žemlička a Martinec.
Pardubice: M. Růžička - Píša, V. Kočí, Sičák, Kolář II, Benák, M. Drtina, Borer - Kolář I, Koukal, Starý - Kousal, T. Nosek, Buchtele - Sim, Elkins, Rákos - Radil, Semorád, Nahodil. Trenéři: Hynek a Lubina.
Branky a nahrávky: 6. Ton (Tenkrát, Bližňák), 18. Tenkrát (Broš, Ton), 20. Foster (Treille Y.), 57. Rachůnek T. - 21. Kousal (Buchtele). Rozhodčí: Minář, Bauer - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5563. Střely na branku: 32:21. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1.
P r a h a – Sparťané zvládli zápas 17. kola extraligy, na svém ledě porazili Pardubice 4:1. O výsledku utkání rozhodla úvodní dvacetiminutovka. Tu Pražané vyhráli 3:0, když se trefil Ton, Tenkrát, a pět vteřin před koncem dvacáté minuty také Foster. Pardubický vzdor nebyl příliš veliký, a tak domácí Sparta dovedla utkání do vítězného konce. V závěru ještě vítězství pojistil čtvrtým gólem Tomáš Rachůnek.

V první třetině Sparta navázala na dobrý výkon z předchozího vzájemného utkání v Pardubicích. Nejdříve bez problémů přečkala přesilovou hru, poté ujel všem soupeřům Petr Ton a svůj únik zakončil precizní kličkou do backhandu. I třetí a čtvrtá útočná formace se dostaly do dobrých příležitostí. Nápor Sparty ovšem přerušila přesilovka hostů. V té od modré dobře střílel Borer a ve skrumáži před Falterem si Pardubice vynutily další faul.

Holešovičtí 40 sekund ve třech přežili a vzápětí se do tří dostali při dvojnásobném vyloučení i hosté. Ale ani Sparta se proti třem bránícím hráčům nedokázala prosadit. O chvíli později se jí to už povedlo v klasické přesilové hře. Petr Tenkrát dorazil pod víko Růžičkovy branky puk, který se k němu dostal po střele Broše z opačné strany. A snovou třetinu v podání domácích stylově zakončil šest vteřin před sirénou Alex Foster, který se rychle zorientoval ve skrumáži před Růžičkou.

Jak dobře sparťané skončili, tak špatně začali druhou dvacetiminutovku. Po necelé minutě snížil Robert Kousal, který zůstal před Falterem zcela neobtěžován domácí obranou. A Kousal zaměstnával sparťanského gólmana i v dalších minutách. Nejprve ujel obráncům, poté hrozil i v přesilové hře. Až ve druhé polovině druhého dějství začala kousat i Sparta. Z levé strany ohrozil Růžičku Tenkrát, u tyčky si počíhal na dlouhou přihrávku Bližňák, ale napálil puk pouze do betonu pardubického brankáře.

Zatímco hlavním hrdinou druhé části byl Kousal, tu třetí opanoval z pohledu šancí Tomáš Rachůnek, který hned zkraje zkoušel Růžičkovu pozornost backhandem. Po vyloučení Ivana Rachůnka za vyhození puku mimo hřiště měly Pardubice slušné příležitosti ke snížení, Falter však domácí podržel. V samém závěru zápasu se opět připomněl Tomáš Rachůnek. První šance ujet na gólmana ho trošku překvapila a nedokázal nabrat potřebnou rychlost, podruhé už své zaváhání napravil. U mantinelu dobře vybojoval puk, najel si do volného prostoru a umístil kotouč pod betonem padajícího Růžičky do branky. I ve druhém vzájemném utkání tak brala tři body pražská Sparta.

Patrik Martinec (Sparta Praha): Rozhodlo se v první třetině, kterou jsme vyhráli 3:0. Chtěl bych ale vyzdvihnout výkon našeho brankáře, který nás podržel ve dvou samostatných nájezdech Pardubic. Ve druhé třetině jsme dostali rychlý gól a trochu na nás dolehla obava, aby se utkání nevyvíjelo stejně jako v Liberci, kde jsme vyhraný zápas ztratili. Naši hráči to ale proti soupeři, který v posledních zápasech pravidelně otáčel skóre v posledních minutách, nepřipustili a nedali mu vůbec šanci.

Ladislav Lubina (Pardubice): Utkání se určitě rozhodlo v první třetině, kterou jsme prohráli 0:3, i když si myslím, že jsme v ní paradoxně nepředvedli špatný výkon. Byli jsme ale potrestáni za individuální chyby, kterých jsme se dopustili. V dalším průběhu utkání jsme se zvedli a dostali se i do gólových šancí, ty jsme ovšem neproměnili a proto ten výsledek je takový, jaký je. Střídáme dlouhodobě výhry a porážky, což svědčí o tom, že naše forma není stabilní. Je potřeba nad tím přemýšlet, zabýváme se tím, ale zatím to nevede k vytčenému cíli v podobě delší vítězné šňůry.