9. 4. 2007 | Radek Papáček

SPA - PCE 2:5 - Kouzlo T-Mobile Arény padlo

FIN4, pondělí 9. 4. 2007
Sparta - Pardubice SPA - PCE
Sparta: T. Duba - Vykoukal, Jan Hanzlík, Ptáček, Stehlík, Černošek, Tabaček, Benýšek - Zelenka, J. Hlinka, Hlaváč - Ton, Langhammer, Kratěna - Netík, Sivek, Dragoun - Podlešák, Štrba, Rob.
Pardubice: Lašák - Koma, Čáslava, Snopek, Havíř, M. Šeda, M. Čech, Linhart - P. Sýkora, Blažek, Rolinek - Čaloun, Pucher, Pivko - Ondřej, Andrašovský, M. Hlinka - Starý, F. Mrázek, Koukal.
Branky a nahrávky: 34. J. Hlinka (Ptáček), 55. Ton z tr. střílení - 7. Čaloun (Pucher), 13. Linhart, 26. Linhart (Pivko), 35. Ondřej (M. Hlinka), 46. Pivko (Čaloun). Rozhodčí: Homola, Šindler - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:9. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 14.500 (vyprodáno).
Pražané mohli slavit obhajobu titulu. Ovšem nestalo se tak. Po dvou letech, přesně po čtrnácti zápasech v play-off, padl mýtus sparťanské neporazitelnosti v domácí hale. Nad Pardubicemi visel Damoklův meč, což si také dobře uvědomovali. Hosté předvedli velice zodpovědný a kolektivní výkon, jehož zásluhou bude finálová série pokračovat čtvrtečním utkáním v městě perníku.

Fotogalerie

Komentář

V Holešovicích mohla o velikonočním pondělí zavládnout velká euforie. Sparta usilovala o získání čtvrtého utkání ve finálové partii s Pardubicemi, čímž by rovněž obhájila i loňský triumf. Slavnostní nálady si však rozhodně příliš neužíval Stehlík, který v 6. min. usedl na trestnou lavici. Na ní celé dvě minuty ani nepobyl. Pardubický Pucher narýsoval z rohu kluziště přihrávku na Čalouna, který poslal své mužstvo do vedení. Čaloun zatím skóroval ve všech utkáních v bojích o titul. Nejen sobě, ale i svým spoluhráčům pak notně zavařil brankář Duba. Ten totiž nešikovně zasáhl Rolinka holí do obličeje, a když za katrem již seděl Vykoukal, Sparta se musela po dobu 107 sekund bránit ve třech. Zdánlivě infarktovou situaci ale Pražané přečkali bez větších potíží. Přesilová hra naopak mohla pozvednout i domácí. Jak se ale později ukázalo, tak vyloučení Koukala Spartě více ublížilo, než pomohlo. V oslabení ujížděli dva hráči Pardubic na jediného beka Vykoukala. Tomáš Linhart se odhodlal ke střele a našel skulinku mezi brankářem Dubou a jeho pravou tyčí. Ve 13. min. utkání vedly Pardubice 2:0. Šance ke snížení se Spartě naskytla velmi záhy, jenže v nájezdu společně s Netíkem na samotného Lašáka Dragoun selhal. Další příležitosti Pražanů se vyrojily především v početních převahách, ale nic se neurodilo ani z dobré pozice Hanzlíka mezi kruhy. Sparťané nebyli v úvodní části nijak horším týmem, možná i lepším, ale Moeller byl o poznání efektivnější v koncovce.

Na dvougólové manko z první třetiny reagoval kouč Výborný promícháním své sestavy. Langhammera mezi Tonem a Kratěnou nahradil Michal Sivek. Ve 26. min. se do ochozů vyprodané T-Mobile Arény vnesla velice ponurná nálada. Pivko našel na modré zpětnou přihrávkou obránce Linharta a ten vstřelil svůj druhý gól. Brankář Duba byl proti jeho střele téměř bezmocný. Zrak mu totiž dokonale zakryl před brankovištěm projíždějící Čaloun. To byla pro fanoušky naladěné v mistrovské náladě velice silná rána. Z náhlé letargie pak domácí probral svým vyloučením až pardubický Koma. Ve slibné pozici našel Hlinka Hanzlíka, aby však sparťanský obránce opět trefil jen připraveného Lašáka. Následně ale hořelo před brankou Tomáše Duby, který se pokoušel puk rozehrát, ale jeho záměr vystihl Čáslava. Soupeři se dostali do vzájemného kontaktu, po kterém skončil na ledě Duba, ale naneštěstí pro Spartu ne puk v jeho kleci. Sparta si poté vytvořila místy až drtivý tlak, který vyvrcholil ve 34. min., kdy Lašaka nachytal na švestkách Hlinka. Domácí kapitán dopravil puk do sítě s dopomocí odrazu od těla pardubického brankáře. Stav 1:3 však dlouho nezůstal zachován. Při vyloučení Černoška opět na rozdíl tří branek do prázdné brány zvyšoval Ondřej. Další inkasovaný gól Spartu nezlomil a i nadále byla aktivnější, ale její bezmezná snaha vycházela pokaždé vniveč.

Před začátkem třetí části čtvrtého utkání finálové série měli Sparťané před sebou přetěžký úkol. K rozpoutání mistrovských oslav se nejprve vypořádat s nepříznivým stavem 1:4. Jenže Rolinkova bomba mířená jen těsně okolo pravé tyče byla pouze předzvěstí dění ve 46. min. Duba se v bráně řádně oháněl, aby zlikvidoval ránu Puchera a následnou dorážku Čalouna. Jeho spoluhráči jej ale nechali na holičkách a druhá dorážka Pivka už neodvratně zamířila do prázdné sítě. Sparta ani za krajně nepříznivého stavu rozhodně nic nevzdávala, ale pardubičtí hráči dřímali otěže utkání pevně ve svých rukou. Šest minut před koncem ještě Snopek zahákoval v samostatném nájezdu Dragouna. Jenže chladnokrevně proměněné trestné střílení z hole Tona už mohlo být jen slabou náplastí na první domácí porážku Pražanů v play-off po dvou letech. Na výsledku již nic nezměnila ani nastřelená tyč Lašákovi klece Netíkem. Možné rozuzlení o hokejového mistra tedy bude finálová série hledat ve čtvrtek v Pardubicích. Boj o titul se na východ Čech stěhuje za vedení Sparty 3:1 na zápasy.

Ohlasy trenérů

František Výborný (Sparta): Pardubice se dostaly v první třetině do vedení 2:0, když oba góly padly po našich chybách, druhý dokonce při naší přesilovce. My jsme se snažili dát kontaktní gól, vytvořili si i šance, ale bohužel ten důraz a i štěstí nebyly jako včera, kdy nám tam ty góly napadaly. Snaha byla, ale byly z ní pardubické brejky a přečíslení, z čehož daly Pardubice další góly a výsledek pak vypadá jednoznačně. Každý zápas je jiný a vše je naprosto otevřené.

Miloš Říha (Pardubice): Myslím, že my můžeme být poprvé spokojeni, takhle se hraje o zlato. Hráli jsme dnes naprosto ukázněně, herně disciplinovaně a přesně to, co jsme si řekli. Trpělivě jsme čekali na chyby soupeře a trestali je. Byli jsme důslední ve středním pásmu a obsazovali hráče Sparty, kteří jsou ve středním pásmu velmi šikovní. Navíc jsme do toho dali velké srdíčko. Byl to první zápas z těch čtyř, jak bych si to představoval. Pouze týmová práce nás dovede tam, kam potřebujeme.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Domácí jízda pokračuje, přijedou Vítkovice!

Sobotka: Chyběl nám pohyb a myšlenka

JUN: SPA - LIT 5:4 - Vítězná série pokračuje

Den otevřených dveří pro budoucí hokejisty