FIN3, neděle 8. 4. 2007
Sparta - Pardubice SPA - PCE
Sparta: T. Duba - Vykoukal, Jan Hanzlík, Ptáček, Stehlík, Černošek, Tabaček, Benýšek - Zelenka, J. Hlinka, Hlaváč - Ton, Langhammer, Kratěna - Netík, Sivek, Dragoun - Podlešák, Štrba, Rob.
Pardubice: Lašák (45. Koutský) - Linhart, Čáslava, Snopek, Havíř, M. Šeda, M. Čech, Koma - P. Sýkora, M. Hlinka, Rolinek - Čaloun, Pucher, Pivko - Kolář (42. Andrašovský), Koukal, Blažek - F. Mrázek, Ondřej, Cetkovský.
Branky a nahrávky: 3. Rob (Vykoukal), 9. P. Ton (Kratěna), 26. Netík, 35. Kratěna (Vykoukal), 45. Zelenka (Dragoun), 46. Langhammer (Dragoun), 50. Kratěna (Sivek) - 12. Koukal (Kolář), 18. Čaloun (M. Čech), 46. Čaloun (M. Čech). Rozhodčí: Minář, Jeřábek - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 14.500 (vyprodáno). Stav série: 3:0.
Fantastické! Svěřenci trenéra Výborného jsou krok od obhajoby loňského prvenství v extralize, když ve třetím finálovém zápase svého soka z Pardubic zcela rozstříleli. Pražané tak potvrdili domácí neporazitelnost v play off a suverénně kráčí za pohárem, který mohou získat už zítra v podvečer! Třemi body se blýskl útočník Kratěna.

Sparta nastoupila do třetího finále bez respektu. Hned v úvodní minutě zahrozil po nahrávce Netíka z mezikruží Dragoun, druhá příležitost už skončila brankou. Ve 3. minutě napřáhl na modré čáře Vykoukal, v posledním okamžiku uviděl na kruhu volného Roba, jenž švihem rozvlnil síť pardubické branky. Následovaly v krátkém sledu dvě přesilové hry Pardubic, jenže ani jedna hostům příliš nesedla. Zejména druhá zmiňovaná patřila do kategorie zcela nepovedených, když v ní udeřila Sparta. Kratěna v 9. minutě přiťukl puk do jízdy Tonovi, který se oblíbeným bekhendovým blafákem z nájezdu nemýlil. Moeller se ze studené sprchy oklepal a záhy šlápl na plyn. Ve 12. minutě přišlo snížení z hokejky Koukala, který zužitkoval dobrou práci Koláře před brankářem Dubou. Domácí se mohli uklidnit v přesilové hře, ovšem namísto střelby volili rychlou kombinaci, která k brance nevedla. Trest přišel v 18. minutě, kdy Čechovo nahození po vhazování Dubovi propadlo a z brankoviště jej za čáru doklepl připravený Čaloun. Vyrovnání Východočechy ještě více nabudilo, jejich nápor zastavila až přestávka.

S začátkem druhé části tlak hostí pokračoval, dvojí šanci nedokázal zužitkoval zejména aktivní Blažek. Na druhé straně si podobně počínal Hlaváč, ten ovšem zatím jen předeslal další zásah domácích. Ve 26. minutě se totiž podél mantinelu protáhl Netík, uvolnil se kličkou do středu a nadvakrát dokázal procedit Lašákovi puk mezi betony. Pardubice odpovídaly závarem v domácím brankovišti, který Holešovičtí odvrátili jen za cenu faulu. Jenže Moeller si v přesilových hrách počínal tristně. Krátce po polovině utkání dostala Sparta prvně v sérii možnost dvojnásobné výhody a ve 35. minutě stav navýšila. Střelou bez přípravy k tyči se trefil Kratěna. V závěru třetiny v početní výhodě ještě mohl duel zdramatizovat Ondřej, elegantní tečí však minul zblízka branku.

Definitivně odpor Východočechů zlomila přestřelka ze začátku třetí části. Ve 45. minutě ji odstartoval Zelenka, když schovaný u tyče usměrnil do sítě přesný pas Dragouna. Zároveň tak z klece vyhnal slovenského brankáře Lašáka, jehož nahradil Koutský. S druhým brankářem na moment Pardubice zvedly hlavu. Ve 46. minutě trefil víko sparťanské svatyně Čaloun a vykřesal jiskřičku naděje. Jenže tu záhy vzal Říhovým svěřencům vytáhlý Langhammer, jenž dokázal zužitkovat dobrou práci Dragouna v rohu kluziště a přivítat Koutského mezi tyčemi gólovou střelou. V polovině třetiny se navíc blýskl Kratěna, který vybruslil zpoza branky, Koutského si položil a krátkou kličkou zasunul puk přesně k tyči. Rozhodnuto. V dalším průběhu střetnutí se Sparta před vyprodanou T-Mobile Arénou bavila hokejem, nepouštěla zdecimované hosty vůbec ke slovu. Ti se zmohli už jen na tyč z hole Pivka, který tak potvrdil nemohoucnost Moelleru v koncovce. Jediné vítězství dělí Pražany od obhajoby loňského prvenství.

Marian Jelínek (Sparta): "Zápas snesl ta nejvyšší měřítka, hlavně od diváků. Pro nás trenéry v něm bylo možná moc gólů a moc chyb. To ale k hokeji patří. Byla fantastická kulisa a byl to důstojný finálový zápas. Začátek byl trochu nervózní z obou stran, my jsme dali dva rychlé góly a trochu nás to ukolébalo. Ze soupeře to ale trochu spadlo, začal hrát lépe, agresivněji a dělalo nám to problémy. Od druhé třetiny se ale jazýček na vahách začal přiklánět k nám a ve třetí jsme byli opravdu lepším mužstvem. Stále však respektujeme sílu soupeře a jsme si vědomi, že není konec série."

Miloš Říha (Pardubice): "Bylo to skvělé utkání, co se týče ofenzivy, diváků a my jsme podobně jako v domácích utkáních udělali spoustu chyb, dvě hned na začátku. Pak jsme se zvedli, byli jsme lepší, ale zlomila nás zbytečná vyloučení. Sparta nám pak odskočila a my už jsme neměli sílu, abychom s tím něco udělali. Sice prohráváme 0:3, ale my jsme také vedli 3:0 (nad Znojmem). Ještě nechceme končit."