SPA - ROG 2:5 - Atraktivní duel pro Rögle

1. Čtvrtfinále, úterý 7. 12. 2021
Sparta - Rögle BK SPA - ROG
Sparta: Machovský – Matuškin, Mikliš, Polášek (A), M. Jandus, Jeřábek, Pavelka, Tomov – Buchtele, Sobotka (A), Chlapík – Thorell, Horák, Řepík (C) – T. Jandus, Konečný, Přibyl – Strnad, Vitouch, Dvořáček – Doležal.
Rögle BK: Clang – Gélinas, Ekeståhl Jonsson, Sund, McKiernan, Jonsson, Wallinder, Johannesson – Everberg (A), Tambellini, Bristedt – Brithen, Fergusson, Bengtsson (A) – Sjödin, Larsson, Stål Lyernäs – Edström, Sjögren (C), Kelleher – Kasper.
Branky a nahrávky: 2. Thorell (Horák, Řepík), 37. Jeřábek (Sobotka, Buchtele) – 20. Bristedt (Ekeståhl Jonsson, Tambellini), 26. Sund (Kelleher), 27. Tambellini (Ekeståhl Jonsson), 40. Johannesson (Ferguson, Everberg), 46. Ekeståhl Jonsson (Larsson, Gélinas). Rozhodčí: Ofner, Sternat (AUT) – Hynek, Ondráček (CZE). Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 000. Střely na branku: Bude doplněno. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3, 2:5.
V úvodním čtvrtfinálovém utkání Ligy mistrů proti Rögle předvedlo naše mužstvo slušný výkon, ale na rozdíl od předního švédského klubu své šance neproměňovalo. Hosté rozhodli atraktivní utkání třemi góly ve druhém dějství, čímž položili základ sparťanské porážky 2:5. Svěřenci Josefa Jandače tak musí v odvetě ve Švédsku smazat manko tří gólů.

Sparta na švédského soupeře dobře nastoupila, za což byla už po 71 vteřinách odměněna vedoucím gólem. U pravé tyčky dorážel Horákovu lehkou střelu Erik Thorell. Vzápětí Rögle odpovědělo nátlakem, ale sparťané žádné výraznější šance nedovolili. Náš tým naopak vrátila do hry první přesilová hra, a přestože jsme nepřidali druhý gól ani ve druhé následné početní převaze, měli sparťané herně navrch.

Nebezpečné střely létaly jen mimo branku, nebo zasáhl Calle Clang, jenž vychytal i zajímavý únik Filipa Chlapíka po pravé straně. V závěru třetiny však putoval na trestnou Adam Polášek a pouhých pět vteřin před sirénou vyrovnal Leon Bristedt.

Úvod druhé části vyšel lépe švédskému týmu, který dlouho držel na uzdě jistý Matěj Machovský. V čase 25:53 ale neviděl schovanou střelu Tonyho Sunda od modré čáry, načež o 29 vteřin později dostal na pravém kruhu nabito Adam Tambellini a pěknou trefou z velkého úhlu vymetl horní růžek sparťanské branky.

Náš tým zareagoval tlakem, ale zajímavé šance snížení nepřinesly. Vladimír Sobotka sice dotlačil na brankovišti kotouč do branky, leč sudí okamžitě rozpažil, protože Calle Clang už měl puk pod kontrolou. Následné střely orazítkovaly jen mantinely za brankou, dorážky mířily mimo a stav se neměnil.

Za svůj nátlak byli sparťané přece jen odměněni, když Vladimír Sobotka krásnou přihrávkou zpoza branky našel v kruhu Radka Jeřábka, jenž vrátil domácí tým na dostřel. V závěru třetiny se však sparťanům nepodařilo vyhodit puk z pásma, což půl minuty před sirénou potrestal Samuel Johannesson.

Do třetího dějství sparťané vstupovali s jasným cílem - vybojovat co nejlepší výsledek do odvety. Úvodní minuty však přinášely zejména nepřesné pokusy z obou stran, načež se více zapotil Matěj Machovský. Na střelu Lucase Ekestahla-Jonssona z druhé vlny už zareagovat nedokázal, čímž hosté odskočili do slibného třígólového náskoku.

Spartě neulehčila situace ani dvě vyloučení v krátkém sledu, které však díky své bojovnosti a Matěji Machovskému ustála. Naše mužstvo v závěru ještě bojovalo o každý důležitý gól, ale defenziva Rögle s jistým Callem Clangem odolávala. Švédský tým už si v závěru utkání svůj náskok pohlídal, tudíž musí naše mužstvo na severu Evropy smazat třígólové manko.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Výsledek není dobrý. Utkání jsme ztratili v první polovině druhé třetiny, kdy jsme přestali hrát, přestali bruslit a prohrávali hodně osobních soubojů. Pak jsme trošku zapli, měli nějaké šance, ale bohužel jsme ho neproměnili. Nevím, proč rozhodčí neuznali gól. Rögle takhle hraje i ve švédské lize, jsou hrozně silní na puku a ve druhé třetině nám nedali šanci přestřídat, naši hráči byli přetížení, z čehož jsme inkasovali góly."

Cam Abbott (Rögle BK): "Nezačali jsme dobře, ale na konci první třetiny jsme dali důležitý gól, který nás povzbudil. Do druhé třetiny jsme vstoupili dobře, dali jsme góly a lépe bránili. Hraje se na šest třetin, první tři jsme zvládli, ale musíme se připravit na domácí utkání."