SPA - SLA 2:1p - Sparta v generálce přetlačila Slavii

přátelské utkání (hraje se v Tipsport areně Praha), úterý 5. 9. 2017
Sparta - Slavia SPA - SLA
Sparta: Aittokallio – Dvořák, Zámorský, Pavelka, Kalina, Mikuš, Piskáček, Nedomlel – Hlinka, Vrána, Reichenberg, Kumstát, Pech, Kudrna, Říčka, Klimek, Forman, Uher, Černoch, Saponari, Smejkal, Rousek.
Slavia: Frodl – Drtina, Novák, Barák, Kasík, Kolařík, Holý, Růžička – Krejčík, Šafránek, Doležal, Kota, Nedvídek, Jankovský, Kubica, Šagát, Ondráček, Tejral, Krliš, Šmerha.
Branky a nahrávky: 44. Vrána (Nedomlel, Pavelka), 63. Uher (Pech, Dvořák) - 56. Kubica (Kopta, Kasík). Rozhodčí: Bejček, Battěk – Bláha, Špůr. Vyloučení: 4:3, navíc Uher (SPA) 10 minut. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 872. Střely na branku: 46:19. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.
V posledním přípravném utkání před startem nového ročníku Tisport extraligy se sparťané střetli se Slavií. Na první gól se čekalo předlouho, až do začátku třetí třetiny, kdy se prosadil Petr Vrána. Sešívaní dokázali srovnat, a tak muselo opět rozhodovat až prodloužení. V tom rozhodl o výhře Dominik Uher, a rozjásal tak většinu z necelých šesti tisíc diváků v holešovické Tipsport areně.

Sparťané vstoupili do generálky na Tipsport extraligu aktivněji než pražský rival, ale na první větší šanci čekali poměrně dlouho. Jako první zahrozil až Kudrna, ale Frodl jeho pokus vyrazil. Ještě blíže ke gólu byl Vrána u levé tyčky, nakonec alespoň vybojoval první přesilovou hru. V té byl opět nejnebezpečnější právě asistent kapitána, poté se k němu přidal ještě Říčka. Ten měl v tlaku v závěru početní výhody možnost několikrát dorážet kotouč, ale za Frodla ho nedostal.

Za Slavii se pokoušel překvapit Aittokallia střelou od modré Doležal, ani on neuspěl. Největší vzruch na ledě v první třetině tak nakonec přinesla potyčka, při které se slávisté sesypali na Uhera. Ten totiž vystřelil po přerušení hry z důvodu spadlé helmy gólmana sešívaných. Kromě několika štulců od soupeře za to vyfasoval ještě desetiminutový osobní trest za nesportovní chování. Po faulu Piskáčka si hosté ještě zahráli přesilovku, ani ta změnu skóre nepřinesla.

I ve druhé části byli sparťané lepší ve statistice střel i počtu šancí, ale stále se jim nedařilo gólově prosadit. Neuspěl Kudrna střílející po Kumstátově zadovce, Saponari se svou kličkou ani Zámorský s Pavelkou od modré čáry v přesilové hře. V polovině zápasu slávisté zmobilizovali síly, vyrovnali hru a dokonce si vytvořili obrovskou gólovou šanci. Krejčík se ocitl sám před Aittokalliem, ale ten kotouč schoval v lapačce. O chvíli později si na finském brankáři vylámal zuby i Šagát.

V závěru prostředního dějství Sparta opět zařadila vyšší rychlost a posílala na Frodla jednu střelu za druhou. Často ovšem z velkého úhlu nebo bez potřebné razance. Ta sparťanům nechyběla po Kumstátově ráně a následných pokusech o dorážku puku, který Frodl neměl pod kontrolou. Na první gól se ale čekalo dál. Po čtyřiceti minutách přitom sparťané vedli na střely už 30 ku 11.

Ve 44. konečně přišel první gól, a k radosti fanoušků v hale padl do branky Slavie. Pavelka posunul na modré čáře kotouč Nedomlelovi a ten nahazoval na Frodla, kterému puk vypadl. Nejrychleji se k němu dostal Petr Vrána a na druhý pokus dorážkou protrhl dlouhé čekání na gól. Slavia mohla odpovědět v přesilovce, kdy Kopta nebezpečně tečoval Jankovského střelu u pravé Aittokalliovy tyče.

Blízko druhé brance byl Klimek, který se výtečně prodral do šance a zkoušel nejprve střelu a poté ještě dorážku, která cinkla o boční konstrukci branky. O chvíli později mohli domácí mnoha nevyužitých šancí litovat ještě více, sešívaným se totiž podařilo srovnat skóre, když Kopta posunul puk na Zdeňka Kubicu a ten trefil odkrytý prostor u pravé tyčky. Slavii vyrovnání nabudilo a v závěru třetí třetiny si vynutila přesilovku.

Do pětiminutového prodloužení vstoupili lépe sešívaní, kteří dohrávali poslední sekundy početní výhody. Poté se už do tlaku dostala Sparta, konkrétně trojice Pavelka – Pech – Forman. Poslednímu jmenovanému už stačilo jen přehodit kotouč přes beton ležícího brankáře, ale nepovedlo se. V další šanci už ale domácí uspěli, nastavený čas ukončil pěknou střelou z první Dominik Uher.