18. 10. 2009 | Tomáš Kubánek, Lukáš Krupička, Tomáš Kubánek

SPA - SLA 2:3 - Přesilovky rozhodly o prohře Sparty

17., neděle 18. 10. 2009
Sparta - Slavia SPA - SLA
Sparta: Chábera - Vykoukal, Gulaši, J. Mrázek, Jan Hanzlík, Černošek, S. Hudec - Ton, Broš, Hromas - D. Výborný, Hlinka, Netík - Látal, Langhammer, Ručinský - Hrdel, Koreis, Podlešák
Slavia: Neruda - Kadlec, Vašíček, Roth, Kolařík, Drtina, Žižka, Sloboda, Špelda - D. Hruška, Beránek, Doležal - Havel, Červenka, Sklenář - Branda, V. Růžička ml., Vondrka - Endál, Jelínek, M. Čermák
Branky a nahrávky: 28. Gulaši (Netík, Vykoukal), 53. Langhammer (Ton, Netík) - 26. Žižka (Beránek), 46. Vondrka (Červenka), 49. Havel (Kadlec, Červenka). Rozhodčí: Šindler, Šír - Kreuzer, Jindra . Vyloučení: 6:7. Využití: 2:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 11 551.
P r a h a - Je za námi druhý souboj o titul "Vládce Prahy". O další krůček blíže k němu je vršovická Slavia. V dnešním zápase padaly branky jen v přesilových hrách. Obě mužstva proměnila po dvou početních výhodách. O všech bodech pro hosty rozhodly dvě slepené branky ve třetí třetině. Sparta už náskok svého rivala pouze snížila.

Fotogalerie

Komentář

Obě mužstva, vědoma si síly soupeře a prestižnosti tohoto duelu, vsadila od počátku na celoplošné bruslení vycházející ze zajištěné obrany. Cestou, jak úspěšně ztéci branku soupeře, tak bývají přesilové hry. Ta slávistická za faul Výborného však byla v první třetině jediná, proto se také gólových příležitostí mnoho nerodilo. Právě po naskočení sparťanského kapitána z trestné lavice zpět do hry ujel po pravém křídle Koreis, přihrál před bránu Podlešákovi, který v první velké příležitosti zápasu puk minul. Také na konci další nebezpečné akce byl ve 12. minutě sparťanský pořízek, jeho bekhendový pokus však Neruda vytlačil.

Domácí i nadále prokazovali větší aktivitu. Agilní Netík se projel skrz naskrz útočným pásmem, až se rozhodl zakončit po vyjetí zpoza branky, Neruda ale u tyče číhal pozorně. V 16. minutě o sobě dal řádně vědět Červenka, který tísněn Černoškem rovněž volil bekhendové zakončení, které však zpravidla nemívá a nemělo ani nyní tu největší účinnost. Za chvíli zase elitní střelec Slavie rozezvučel Cháberovu tyč.

Také druhá dvacetiminutovka se rozjížděla do tradičních obrátek derby pozvolna. Napomohly tomu již početnější vyloučení na obou stranách. Při přesilovce 4 na 3 vyzkoušeli slávisté střílenou přihrávku, kterou Havel ztečoval zatím jen do ochranné sítě. O chvíli později se už skóre měnilo. Bezbrankovým stavem pohnul Žižka, kterému přihrával k tyči Beránek. Takto se Spartě vymstil nepřesný pokus o vyhození kotouče z obranné třetiny. Hostům vedení dlouho nevydrželo, postaral se o to Gulaši, když tečoval v přesilovce ránu Vykoukala od modré.

Domácí vyrovnání povzbudilo, což dokazoval mimo jiné Netík, jehož střelu srazil Kolařík mimo. Vedení odmítnul ve 33. minutě Hromas, když nedokázal dostatečně zvednout mimo dosah Nerudy Tonovu žabičku.

Snaha Holešovických se přenesla i do třetí části, kdy zaměstnávala slávistickou obranu početnými nájezdy i střelami. Z této aktivity vytěžili však jen vyloučení Hrušky. Navíc přišla studená sprcha v podobě vedoucího gólu Vondrky. Tomu naservíroval kotouč před odkrytou Cháberovu svatyni Červenka, který důsledně dojel vyhozený puk právě ve sparťanské přesilovce. To sešívaní si vedli ve své další početní výhodě daleko lépe. Nejen že neinkasovali, ale zároveň navýšili svůj náskok na dvougólový. Ve 49. minutě po krásné kombinaci tečoval Kadlecovu pobídku před brankou Havel a zvýšil na 3:1.

Definitivně rozhodnout mohl Červenka, když znovu v oslabení ujel do dlouhého sóla, ale přímou střelou minul. Naději vykřesal v 53. minutě Langhammer, který z mezikruží proměnil přesnou Tonovu přihrávku zpoza branky. Utkání gradovalo, pod kotlem přitápělo téměř 12 000 fanoušků, což hnalo domácí na zteč. Vyrovnání měl na holi Výborný, který si od modré popojel až před vyjetého Cháberu. Zakončení jeho pohotové kličky však zhatilo podražení Nerudy, které vyvolalo v publiku nemalé vášně. Následná přesilovka však srovnání nepřinesla, otevřená obrana Sparty naopak nabízela červenobílým možnosti k pojištění, ale se stavem 2:3 už ani jeden tým nepohnul.

Ohlasy trenérů

Pavel Hynek (Sparta): "V první třetině se hrál hodně taktický hokej, byla to opatrná bitva. Góly to pak trochu rozproudily. Zápas se rozhodoval v přesilovkách, my jsme byli prostě o jeden gól kratší."

Jiří Čelanský (Slavia): "Bylo to utkání hodné derby. Obě mužstva vycházela ze začátku hodně opatrně za zajištěné obrany. Jsme samozřejmě rádi, že jsme celý zápas tahali za delší konec a Spartu jsme nepustili do většího tlaku kromě přesilových her. Přesilovky zápas dneska taky rozhodly. Hráčům musíme poděkovat za stoprocentní nasazení a disciplinovanou hru."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Domácí jízda pokračuje, přijedou Vítkovice!

Sobotka: Chyběl nám pohyb a myšlenka

JUN: SPA - LIT 5:4 - Vítězná série pokračuje

Den otevřených dveří pro budoucí hokejisty