SPA - SLA 2:5 - Dorostenecké derby pražských ”S” ovládla Slavia

10., neděle 2. 10. 2016
Sparta - Slavia SPA - SLA
Sparta: Wolf – Simotics, Bureš, Vízner, Hadamczik, Hanuš – Švarc, Šišolák, Nacházel, Gnusin, Dani, Flídr, Pika, T. Schwamberger, Arnošt, Kropáček, Čech, Vorobjev, Pavel. Trenér: Richard Žemlička.
Slavia: Kodad – Melovič, Vobořil, Zderadička, Macek, Holý, Stark – Brož, Všetečka, Grim, Hradil, Vaniš, Šilhan, Hnát, Marek, Martínek, T. Furch. Trenér: Miloš Pecka.
Branky a nahrávky: 38. Gnusin (Pavel), 43. Vorobjev (Šišolák, Hadamczik) - 17. Šilhan (Hradil), 20. Brož (Grim, Vobořil), 37. Brož (Martínek, Holý), 38. Grim (Vobořil, Martínek). Rozhodčí: Jechoutek - Krátký, Šmika. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:2. Diváci: 67. Střely na branku: 25:31. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4, 2:4, 2:5.
V rámci nové sezony se už podruhé střetli dva tradiční rivalové z Prahy, poprvé však v pražských Holešovicích. Po první třetině vedli hosté zásluhou Šilhana a Brože 2:0. Sám Jaroslav Brož nakonec vsítil ještě jednu branku a stejný počin v tomto utkání předvedl také jeho parťák Jakub Grim. Za Spartu se prosadili jen Jegor Gnusin s Alexandrem Vorobjevem, a tak edenský klub vyhrál poměrem 5:2.

V rámci 10. kola NOEN Extraligy staršího dorostu bylo na programu pražské derby mezi Spartou a Slavií. Od samého začátku zápasu bylo evidentní, že oba celky budou hrát naplno. To se také potvrdilo. Všetečka se vřítil do útočného pásma jako uragán a rychlou střelou se pokoušel prostřelit domácího brankáře. Wolf si ale s tímto pokusem hravě poradil, a tak skóre zápasu zůstalo neměnné. Poté si oba výběry vyzkoušely přesilové hry, ale žádný gól se jim vsítit nepodařilo.

Až čtyři minuty před koncem úvodní periody prostřelil domácího muže s maskou slávistický útočník Jakub Šilhan, který se tvrdě opřel do puku a puk zaplachtil až do sítě sparťanů. Slávisté neměli dost! Hosté ujeli do přečíslení tří proti jednomu, ale kotouč se jim za Wolfova záda dotlačit nepodařilo. Domácím byla ještě v závěru první třetiny nabídnuta hra v početní převaze, při které paradoxně inkasovali. Druhý gól Slavie přidal Jaroslav Brož, který obdržel přihrávku od Grima. První jmenovaný si najel k levé tyčce a zakončoval do prázdné branky, jelikož Wolf byl už mimo svoje postavení.

Do druhé dvacetiminutovky nastoupili domácí ve velkém tempu, ale nic z toho nebylo. Chvíli byla lepší Sparta, později zase její soupeř. Při vyloučení Schwambergera slávisté způsobili velký závar na brankovišti, který ale v gól nedokázali přetavit. Na druhé straně pro změnu zaúřadoval Švarc. Sparťanský forvard v situaci dva na dva zkusil rychlou švihovku, ale Kodad byl připraven a ránu zneškodnil.

Až na přelomu 36. a 37. minuty začaly padat další góly. Nejprve to byli sešívaní, kdo vstřelili gól, když svou druhou branku vstřelil Jaroslav Brož, který prostřelil sparťanského strážce svatyně mezi betony, a dal tak svým spoluhráčům náskok tří branek. Netrvalo to ale dlouho a Sparta se radovala poprvé v utkání. Jegor Gnusin byl před brankou hostí nejaktivnější a díky němu se domácí dostali do kontaktu se svým sokem.

Když už se sparťané zvedali, tak je zase rychle poslal zpátky na zem slávistický forvard Jakub Grim, který tečoval povedené nahození z hole Vobořila. Gólový účet tohoto klání bylo opět příznivé o tři góly pro hostující mančaft. Svěřenci trenéra Richarda Žemličky museli nadále tlačit a dotahovat ztrátu. Na konci druhého dějství sparťané přitlačili a slávističtí trenéři si vybrali oddechový čas, který jim pomohl k tomu, aby se druhá třetina dohrála v jejich režii.

Do poslední části vstupovali sparťané s jasným cílem zdramatizovat duel. Výsledkem živějšího pohybu dostala Sparta možnost hrát v početní výhodě. Svoji přesilovku znamenitě využila, když Šišolák vyslal střílený pas na Alexandra Vorobjeva a ten usměrnil puk do Kodadovy sítě. Ovšem mohlo být ještě lépe! Arnošt se prodral skrz střední pásmo a předložil skvostnou přihrávkou touš Kropáčkovi, který stál úplně sám před brankou Slavie. Kropáček ale svoji střelu poslal přímo do středu branky, kde stál zmiňovaný Kodad.

Sedm minut před závěrečnou sirénou přišel trest na straně Slavie a partě kolem Šišoláka se naskytla možnost tento duel ještě nějakým způsobem oživit. Málem se jim to podařilo, když jeden z domácích borců vyslal na hostující branku svižné nahození, které skončilo pouze na tyči slávistické branky. V posledních minutách střetnutí se strhla na ledě drobná mela, jejíž důsledkem byla vyloučení tří aktérů. Domácí ještě v samotném závěru zkoušeli hru bez brankáře, při které skórovali hosté zásluhou Petra Meloviče. Slávistický bek vyhodil puk přes celé kluziště a trefil prázdnou klec sparťanů. Svěřenci trenéra Žemličky tedy zůstávají bez bodů, slávisté naopak ukořistili všechny tři.