SPA - SLA 3:1 - Dorostenecké derby pro Spartu

1., sobota 8. 9. 2018
Sparta - Slavia SPA - SLA
Sparta: Sluka – Adamec, Brůna, Ducháč, Ludvík, Tomov, Menzel – Mácha, Theimer, M. Vitouch, David, Straka, Krupička, Broš, Pírs, Červenka, Hamršmíd, Kalný, Höll. Trenér: Richard Žemlička.
Slavia: Pittr – Čech, Srdínko, Horáček, Palát, Kluch, Dráb, M. Svoboda – J. Svoboda, Malínek, Greguss, Altrichter, Š. Slavíček, Brummel, J. Hofmann, Rulc, Vymětal, Krásný, Adam. Trenér: Jiří Veber.
Branky a nahrávky: 6. Tomov (Hamršmíd), 45. M. Vitouch (Krupička), 55. M. Vitouch, rozh. náj. v nadstavbě J. Svoboda - 18. Brummel (Š. Slavíček). Rozhodčí: Krátký, Svoboda. Vyloučení: 8:9. Využití: 0:0. V oslabení: 1:1. Diváci: 56. Střely na branku: 22:26. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.
První kolo obnovené ELIOD Extraligy dorostu nabídlo parádní ochutnávku hned na úvod nového ročníku. Sparťané na svém ledě vyzvali svého úhlavního rivala ze Slavie, kterého chtěli znovu porazit. Derby dvou pražských "S" mělo od začátku slušný spád. Jako první se prosadili domácí, ale gólovou ztrátu slávisté smazali ještě před koncem první třetiny. Ve zbytku zápasu se už prosazovali pouze hráči v bílých dresech, konkrétně Michal Vitouch, který v zápase vstřelil dva góly a jako správný kapitán dovedl svůj tým k cenné výhře 3:1.

První pražské derby této sezony nabídlo hned zkraje zápasu velmi vyrovnanou podívanou. Slávisté vstoupili do utkání o něco aktivněji a už ve druhé minutě se mohl měnit stav na světelné tabuli. Obránce Srdínko nahodil kotouč do skrumáže už před ležícím Slukou, čehož málem využil Hofmann. Slávistický útočník se snažil pootočit s pukem dopředu, ale na domácího brankáře ve službách Sparty si nepřišel. O pár chvil později, krátce po skončení přesilové hry domácích, udeřilo sparťanské komando. Hamršmíd nabídl puk v útočném pásmu Ninu Tomovi, který pohotovou střelou otevřel skóre zápasu.

Ani ne za minutu slávisté mohli prohrávat už o dva góly. Theimer se dostal kolem bránícího protihráče, prodral se až do samostatného nájezdu, který ovšem zakončil pouze do betonu brankáře Pittera. Na konci prvního dějství sparťané šlápli na pedál a pomýšleli na další gólový úspěch v tomto utkání. Když hlavní rozhodčí vyloučil Altrichtera, vypadalo to, že domácí budou ještě víc na koni. Ale nestalo se tak, naopak na druhé straně ujelo do přečíslení dva na jednoho duo Slavíček – Maxim Brummel a druhý jmenovaný doklepl odražený kotouč do prázdné branky domácích.

Ve druhé třetině sparťané znovu útočili svým stylem, což také dokazovalo, že gól ze závěru prvního dějství neměl na jejich psychiku žádný vliv. Útočník Straka společně s Brošem se ocitli v nadějné pozici, ale ani jeden ze dvou sparťanů neprocpal kotouč do branky. S blížící se 25. minutou se šance začaly rojit na obou stranách. Brankář Sluka mohl vzápětí poděkovat své dobře postavené brance, kterou v přečíslení orazítkoval svým projektilem jeden ze slávistů.

Na přelomu utkání byly k vidění ještě dvě velké šance na straně sešívaných. Nejprve Brummel útočil na svůj druhý gól v zápase, když svou ostrou ranou trefil Sluku do hrudi. Sparťanský gólman byl v těchto chvílích hlavním hrdinou celého utkání, jelikož hned nato dokázal zneškodnit i štiplavou střelu z mezikruží v podání Hofmanna. Na konci druhé třetiny bouchly v duších hráčů saze, a rozhodčí tak musel celou situaci umravňovat a poslal vybrané aktéry zchladit hlavy na trestnou lavici.

Poslední šedesátiminutová taxa vyzněla pro oba týmy vcelku pozitivně. Šanci na to rozhodnout zápas ve svůj prospěch měli jak domácí, tak především hosté, kterým se povedl zejména úsek okolo 30. minuty, kdy několikrát zahrozili. Možnost pro slávisty se ještě zvětšila v čase 42:39, když domácí Menzel šel pykat na trestnou lavici za podrážení. To však sparťany paradoxně nakoplo se zvednout a Michal Vitouch byl tím, kdo pomohl vrátit Spartě vedení na svoji stranu.

V závěrečné pětiminutovce tohoto utkání měli slávisté na holi vyrovnání. Altrichterovi však sjel puk z čepele a následným pokusem bekhendem si brankář Sluka už bez problémů poradil. Naopak pravidlo Nedáš – dostaneš se opět potvrdilo v plném slova smyslu. Hosté propadli v útočném pásmu, čímž dostali do brejku svého soupeře. Michal Vitouch v situaci dva na jednoho volil individuální zakončení a udělal dobře, jelikož puk svoji milimetrovou střelou zaplul ke vzdálenější tyčce. V závěru zápasu slávisté zkusili odvolat brankáře, ale ani to nezabránilo tomu, aby sparťané mohli naplno odšpuntovat výhru nad svým rivalem, kterého porazili 3:1.

Po zápase týmy absolvovaly takzvané povinné prodloužení, ve kterém se hrálo o další bonusový bod. Sparťané v něm byli blízko zisku již čtvrtého bodu, Vitouch v samostatném nájezdu tváří v tvář Pitterovi neuspěl. Prodloužení tedy nerozhodlo, o vítězi nadstavby se muselo rozhodnout až v dovednostní soutěži. Tu jasně ovládli sešívaní, kteří proměnili hned tři nájezdy a získali cenný bod navrch. Vítěznou branku v nájezdech měl na svědomí útočník hostí Jakub Svoboda.

Pavel Šrek (HC Sparta Praha): "Myslím si, že vždycky první zápas nové sezony je trochu víc nervóznější než ty další. Dneska to bylo znát o to víc, že jsme hráli hned první zápas derby. Na mužstvu bylo vidět, že jsme zpočátku byli trochu nervózní. Je důležité se v tom naučit orientovat a dobře vykročit do nové sezony. Dnešní zápas byl malinko utahaný a urputný, ale na druhou stranu z našeho pohledu ubojovaný. Výsledek je pro nás skvělý a dopadlo to dobře. Škoda prodloužení, ve kterém jsme nejprve hráli přesilovku čtyři na tři a poté jsme si vypracovali i několik dobrých šancí na to vstřelit branku. Gólmani pracují výborně už celou přípravu. Očekávali jsme dnes od nich dobrý výkon, který také přišel. Nájezdy jsou už loterie, soupeř v nich byl bohužel pro nás lepší, dal tři góly, my naopak žádný. Alespoň se poučíme a máme do příštích zápasů co zlepšovat."

Jiří Veber (HC Slavia Praha): "Náš hlavní problém byl v první třetině. Pro nás sice skončila výsledkově 1:1, což bylo pro kluky jakžtakž dobré. Náš brankář podal velmi dobrý výkon. Bohužel jsme ale v první třetině nepředváděli to, co jsme chtěli hrát. V dalším průběhu utkání jsme měli šance, byly tam i nějaké přesilovky, které jsme ale promrhali a nevyužili. Určitě jsme měli nějakou zužitkovat, poté by to asi vypadalo jinak. Udělali jsme pár chyb směrem dozadu, oni pak dokázali z přečíslení udeřit a naše chyby potrestat góly."