SPA - SLA 3:6 - Sparta na lídra nestačila

30., středa 19. 12. 2007
Sparta - Slavia SPA - SLA
Sparta: Altrichter (21. Štefl) - Ptáček, Stehlík, Černošek, Jerofejevs, Jan Hanzlík, Tabaček, J. Nedvěd - Becker, P. Nedvěd, Vaic - Ton, Langhammer, Štrba - Netík, Sivek, Melichárek - Zelenka, Vondráček, Dragoun - Hromas.
Slavia: A. Svoboda - Hlavačka, Kolařík, Sloboda, Jebavý, Drtina, Němeček - D. Hruška, Beránek, Tomica - Micka, Rataj, Sup - Klepiš, Červenka, Vondrka - Borovanský, Holec, Doležal
Branky a nahrávky: 8. Langhammer, 32. P. Nedvěd (Becker), 54. Ton (Ptáček) - 10. D. Hruška (Tomica), 13. Sloboda (Beránek), 20. D. Hruška (Beránek), 26. Kolařík (Beránek), 38. Holec (Borovanský), 45. Červenka (Vondrka). Rozhodčí: Turčan - Kis, Padevět. Vyloučení: 11:10, navíc Jan Hanzlík, Netík, P. Nedvěd (všichni Sparta) všichni 10 min. Využití: 3:2. Diváci: 11.988.
Návrat z reprezentační pauzy se Spartě nevyvedl, v derby prohrála 3:6. Před zápasem byla slavnostně pokřtěna nová sparťanská kronika, která jedinečným způsobem mapuje celou historii holešovického klubu. Utkání samotné se odehrálo ve výborné atmosféře, kterou vytvořilo téměř dvanáct tisíc fanoušků.

První třetina dlouho očekávaného utkání přinesla tři využité přesilovky a především obrat v podání Slavie. Sparta si hned v úvodu zahrála přesilovku, když u trestoměřičů pykal Beránek. Domácí se v ní dostali do jediné šance, agilní Netík se prokličkoval do útočného pásma, ale v zakončení byl nepřesný. Vzápětí byl sám vyloučen. Beránek ve zkrácené přesilové hře nebezpečně vystřelil a odražený puk se dostal k Tomicovi, ale tomu neposedný kotouč přeskočil hokejku. Druhou početní výhodu už Sparta využila. Nejprve zamkli hráči mistra slávisty v obranném pásmu, následně z mezikruží vystřelil Tabaček a Jakub Langhammer už jen přehodil beton bezmocného Svobody. Vedení vydrželo sparťanům necelé dvě minuty. Netík se podruhé poroučel na lavici hanby a Hruška vyrovnal. Jeho akce začala po Beránkově střele, odražený puk se několikrát odrazil od bruslí bránících hráčů a hokejista s číslem čtyřicet čtyři na zádech nekompromisně napjal siť za zády Altrichtera. Vedení strhl na stranu Slavie v další přesilové hře Sloboda. Růžičkovi svěřenci vyšachovali domácí obranu, následně našel Beránek hůl Slobody, které si sjel mezi kruhy a střelou z první rozesmutnil fanoušky v hale podruhé. Jedinečnou šanci na vyrovnání měla Sparta v šestnácté minutě, když se dvojice Melichárek – Sivek řítila na jediného obránce, ale první jmenovaný na prudkou přihrávku nedosáhl. Naopak inkasovala potřetí. Hruška si ze strany najel na brankoviště, položil si brankáře a hravě skóroval do odkryté klece.

Sparťané se v druhé části pokusili zvýšit důraz, ale do žádných větších šancí se nedostávali. Naopak Hruška se do nich dostával velice elegantně. S obranou Sparty si dělal téměř co chtěl a domácí mohli děkovat Šteflovi, který se od jedenadvacáté minuty postavil mezi tyče. Na druhé straně se ve velké příležitosti objevil Becker, jenže na brankářskou oporu hostí vyzrát nedokázal. V čase 25:45 se znovu prosadili Slávisté. Beránek ze své velitelské pozice u mantinelu chytře našel Kolaříka, který střílel do odkryté klece. Sparta se snažila útočit a korigovala skóre brankou Petra Nedvěda. Celou akci založil pohledným průnikem Becker, zadovkou poslal kotouč ke svému centrovi, jehož střela se od tyče odrazila za Svobodova záda. Domácí vycítili šanci a byli nebezpečnějším týmem, na branku Slávie doráželi i v oslabení, ale radovali se opět sešívaní. Do nebe volající nedůraz obránců Jerofejevse a Tabačenka dal prostor Holcovi, který svůj první extraligový start okořenil gólem. Závěr prostředního dějství zpestřila potyčka Hanzlíka s Klepišem, kterou opanoval mladý slávista.

Závěrečná dvacetiminutovka již žádný zvrat nepřinesla, přesto bylo na co koukat. Ukazatel skóre se pohnul ještě dvakrát, obě mužstva se radovala z jedné trefy do černého. První minuty patřily jednoznačně Červenkovi, kterému sice v první velké šanci parádním zákrokem znemožnil skórovat Štefl, ale netrvalo to dlouho a mladý slávista přeci jen zvedl ruce nad hlavu. Svou nenápadnou střelu procedil nad rukou gólmana Sparty. Tento zásah srazil domácí mužstvo do kolen definitivně a navíc sparťané začali plnit trestnou lavici. Desetiminutové tresty si v jednu chvíli odpykávali Petr Nedvěd, Jan Hanzlík a Tomáš Netík. Hosté měli minutu a sedmadvacet vteřin výhodu dvou mužů v poli, ale využít ji nedokázali. O něco málo lépe si v této činnosti počínali domácí. Čtyřiačtyřicet sekund trvající dvojnásobnou výhodu využili k usazení se v útočném pásmu a těsně poté, co se na led vrátil Sup udeřili. Petr Ton hledal před brankou Štrbu, ale touš se k překvapení všech aktérů odrazil od bránících hráčů do sítě - 3:6. Zbývající necelou desetiminutovku už hosté v poklidu kontrolovali a nepřipustili žádné drama.

František Výborný (Sparta): Šli jsme do zápasu s tím, že jsme chtěli Slavii přitlačit do jejich třetiny a snažit se zakončovat, což se nám však povedlo akorát v přesilovce. Do stavu 3:1 jsme soupeře dostali sami, i když to bylo v oslabeních, tak jsme byli na kotouči a byly to individuální chyby hráčů, kteří nebyli schopní kotouč vyhodit. Slavia si za stavu 3:1 samozřejmě věřila, hrála velice kompaktně a vítězství si zasloužila.

Jiří Kalous (Slavia): Utkání mělo náboj a divákům se muselo líbit. Rozhodla asi první třetina, kdy se nám povedlo proměnit přesilové hry a pak i brejkovou situaci před koncem první třetiny, kdy jsme získali vedení 3:1. Od té doby jsme zápas relativně kontrolovali a nedovolili soupeři se dotáhnout, což bylo podstatné pro to, abychom to utkání zvládli vítězně.