SPA - SLA 4:5p - Přetahovaná v derby nakonec pro Slavii

4., sobota 16. 9. 2017
Sparta - Slavia SPA - SLA
Sparta: Mičán – Bureš, J. Najman, Tůma, Vorobjev, Pika, Klapka, Gajdoš – M. Najman, Prymula, Pšenička, Kasanda, Dani, Obadal, Flídr, Smola, Arnošt, Kropáček, Čech, Vitouch. Trenér: Richard Žemlička.
Slavia: Pánek – Fiala, Štibingr, Zderadička, Macek, Antoš, Mareček, Holý, Srdínko – Brož, Kižlin, Havrda, Křenek, Hradil, Hasil, Turek, Janča, Houška, Petrák. Trenér: Josef Beránek.
Branky a nahrávky: 9. Kropáček, 31. Flídr (Obadal, Dani), 38. Pika, 51. Prymula (Vitouch, Pšenička) – 16. Houška (Brož, Hradil), 21. Havrda (Holý, Hradil), 36. Brož, 46. Hasil (Houška), 63. Zderadička (Hasil, Brož). Rozhodčí: Souček – Nekvapil, Hradil. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 68. Střely na branku: 33:34. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3, 3:3, 3:4, 4:4, 4:5.
Sparťanští starší dorostenci hostili ve třetím kole pražského rivala ze Slavie. A zápas se sešívanými byl pořádném dramatem, ve kterém se oba týmy přetahovaly o vedení. V 51. minutě vyrovnal na 4:4 sparťan Prymula, další branka už v základní hrací době nepadla. Druhý bod zajistil nakonec Slavii gólem v prodloužení Zderadička.

Úvodní minuty pražského derby byly poměrně divoké. První přesilovou hru si zahrála Slavia, ale příliš se jí nedařilo. V oslabení ujela dvojice sparťanů a Pšenička byl při svém střeleckém pokusu faulován. Ani při následné početní výhodě Sparty první branka nepadla. Krátce nato ale přišla velká příležitost domácích, když se k dobré střele dostal Kropáček, jenž však brankáře Pánka nepřekonal. Vojtěch Kropáček si však spravil chuť o pár sekund později, když uklidil odražený puk do branky, čímž poslal Spartu do vedení.

V polovině třetiny měli šanci na skórování i slávisté, ale gólman Mičán udržel čistý štít. Následně bylo zle na druhé straně, avšak Kropáček svou další šanci nevyužil. A tak udeřila Slavia. Sešívaní sehráli výborně přesilovou hru a přihrávku od zadního mantinelu ke vstřelení vyrovnávací branky využil Vladislav Houška. V závěru třetiny se domácí pokoušeli o návrat do vedení, ale neuspěli.

Do druhého dějství vletěli sešívaní jako uragán. Po pár sekundách se dostal ke střele z mezikruží Hasil, ale situaci uhasil sparťanský brankář. Vzápětí však již uspěli, když se díky důrazu na brankovišti prosadil Maxim Havrda, a Slavia otočila skóre. Následovaly velké šance na obou stranách, více se zapotil domácí gólman Mičán. Nicméně branka padla na opačné straně. Matěj Flídr se prosadil z levé strany a bylo vyrovnáno.

Poté se hrálo opět aktivně s velkým množstvím příležitostí a Sparta mohla jít dokonce do vedení. Naopak však skórovala Slavia, když se v 36. minutě střelou z pravého křídla prosadil Jaroslav Brož, jenž překonal bezmocného Mičána. Neuběhly ani dvě minuty a opět se měnilo skóre. Sparťan Jevgenij Pika si poradil s dvěma bránícími slávisty a našel místo u tyčky gólmana Pánka. Ještě před koncem druhé části měl velkou šanci domácí Obadal, ale gólman byl tentokrát na místě.

Napětí se nezmírnilo ani ve třetí třetině. Nejprve domácí chybovali v obranném pásmu a Hradil trefil z úniku horní tyč Mičánovy klece. Ve 46. minutě už zaváhání domácích Slavia potrestala a Matěj Hasil doklepl do brány vyražený kotouč. Ani v dalších minutách se na obranu moc nehledělo. K vyrovnání Spartě stačilo, aby Vitouch dopravil puk do odkryté klece, jenže útočník domácích zřejmě nečekal, že k němu puk projde. Poté Hradil vypíchl sparťanům puk, ale jeho samostatný únik skončil na vyrážečce Mičána.

V 51. minutě už bylo znovu vyrovnáno. Přihrávku z rohu hřiště využil ke gólové střele Patrik Prymula. Stav byl 4:4 a čekalo se na další branky. Několik slibných šancí však skončilo nevyužito a těsně před koncem šedesáté minuty mohli senzačně zvítězit sešívaní. Gólman Sparty totiž neudržel puk v lapačce a měl velké štěstí, že nikdo ze slávistů jej nedokázal doklepnout za jeho záda. Po základní hrací době bylo skóre vyrovnané a šlo se do prodloužení.

Prodloužení tři na tři se hrálo ve vysokém tempu a rozhodující gól padl po dvou minutách hry. Sparta propadla a hosté šli dva na jednoho. Hasil přihrál bekhendem najetému Jakubu Zderadičkovi, který střelou pod horní tyčku nedal gólmanovi šanci. O bod více z pražského derby tak získala Slavia.