SPA - TRI 2:3 - Sezona končí v semifinále

SF6, pondělí 6. 4. 2015
Sparta - Třinec SPA - TRI
Sparta: Novotný (21. Janus) - Ďaloga, Mikuš, Pilař (A), Polášek, Piskáček, Barinka, Eminger - Kumstát, Pech, Rolinek (C) - Sabolič, Hlinka (A), Vondrka - Forman, Přibyl, Buchtele - Dragoun, Dvořáček. Trenér: Josef Jandač.
Třinec: Hrubec – Roth, Klesla (C), Galvas (A), Linhart, Hrabal, M. Doudera, Nosek – Dravecký, Klepiš, Ružička – Irgl, Polanský (A), Adamský – Hrňa, Plíhal, Orsava - Cienciala, Růžička, Matuš. Trenér: Jiří Kalous.
Branky a nahrávky: 33. Sabolič (Vondrka, Piskáček), 49. Buchtele (Hlinka) - 15. Polanský (Irgl, Adamský), 17. Hrňa (Roth, Orsava), 57. Irgl (Polanský, Adamský). Rozhodčí: Pešina, Hejduk - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 12 004. Střely na branku: 26:20. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3. Nejlepší hráči utkání: Vondrka - Irgl. Konečný stav série: 2:4.
Sparťané museli za stavu 2:3 v šestém duelu semifinálové série na domácí půdě vyhrát, pokud chtěli vybojovat rozhodující sedmý duel na půdě Ocelářů z Třince. První třetina jim ale vůbec nevyšla a po gólech Polanského a Hrni prohrávali 0:2. Ve druhé třetině se povedlo snížit Pechovi a na srovnání dosáhl Buchtele, třetí gól už ale sparťané nepřidali. A tři minuty před koncem zápasu naopak inkasovali v oslabení z hole Irgla rozhodující gól. Třinec postupuje do finále proti Litvínovu, Sparta končí čtvrtá.

První třetina zápasu o vše se sparťanům rozhodně nevydařila podle jejich představ. Od začátku přitom byli na ledě lepším týmem. V prvním větším závaru před Hrubcem zahrozil Pech, Buchteleho ráda jen zaduněla o zadní mantinel. Domácí si brzy vynutili první přesilovou hru, ve které Kumstát srdnatě dorážel puk i vsedě před brankou. Ale neuspěl a podobně si vedl i Polášek. Krátce po té první následovala i druhá početní výhoda, ve které si Sparta sice vytvořila tlak, ale na Hrubce žádný puk neprošel.

Ve hře v pěti už musel řešit teč Kumstáta a Hlinkovu střelu, s oběma si poradil. A nakonec se mohl radovat z gólu na druhé straně. Prakticky z první větší šance se dokázal prosadit Jiří Polanský, který se i přesto, že byl faulován Poláškem, protlačil před Novotného a v pádu poslal kotouč mezi jeho betony do branky. O dvě minuty později už Oceláři vedli 2:0. Erik Hrňa prostřelil z pravého kruhu jak blokujícího Piskáčka, tak Novotného, který nestihl pokrýt střelu k bližší tyči. Zbytek úvodního dějství se sparťané oklepávali z dvougólové nadílky.

Do druhé třetiny nastoupil v brance Sparty Jaroslav Janus. První šance se ale urodila u jeho třineckého protivníka, kterého prověřil pohotovou střelou Sabolič. Po pauze, během které se opravovala dvířka na třinecké střídačce, si Janus připsal první zákrok proti střele Klepiše. Po nudnější pasáži hry, kdy se ani jeden z týmů nedostal do souvislejšího tlaku, přišla tutovka Draveckého, kterému skvěle vypíchl puk před prázdnou brankou Ďaloga.

V polovině třetiny měli domácí další přesilovku, ale ani tentokrát se nedokázali prosadit. Největší šanci měl po křižné nabídce Pilaře Přibyl, ale jeho střelu z první Hrubec chytil. Až po návratu vyloučeného Polanského na led přišel velký nápor domácích, ze kterého nakonec po několika velkých šancích vytěžili snížení. Obraně Třince pláchl Robert Sabolič a backhandovou kličkou poslal puk přesně do horního růžku. Gól sparťany nabudil a až do přestávky už soupeře k ničemu nepustili, druhou trefu se jim ale přidat nepodařilo.

Do třetího dějství vstoupili sparťané s jasným cílem. Oceláři se ale výborně bránili, což předvedli v dalším oslabení. Sami byli naopak ve své první přesilovce hodně aktivní, Janus se zaskvěl při střele Noska. Poté ale Hrabal zahrál zlomenou hokejkou a putoval také na trestnou. V následné zkrácené přesilovce už se sparťané konečně dočkali. Po nabídce Hlinky, pro kterého to byla jubilejní 400. asistence v dresu Sparty, se prosadil Jan Buchtele. Z levého kruhu vymetl milimetrově přesnou ranou protilehlý vingl.

Sparťanský tlak se i nadále stupňoval. Klepiše v ojedinělé šanci vychytal Janus, poté se zase hrálo především v obranném pásmu Třineckých. Ti ve vlastní přesilovce faulovali probíjejícího se Buchteleho, po krátkém intermezzu ve čtyřech na obou stranách hráli sparťané opět zkrácenou přesilovku a gól visel ve vzduchu. Ale nepřišel. Třinec naopak dokázal využít přesilovku v tom nejklíčovějším momentu, a to tři minuty a 12 vteřin před koncem třetí třetiny, když zůstal před brankou nepokrytý Zbyněk Irgl. Sparta už podruhé srovnat nedokázala ani v power play, a její sezona tak podruhé za sebou končí v semifinále.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): Nechci srovnávat minulé sezony. Každá je jiná, mužstva jsou jiná. Třinec měl jiný tým, my taky. Je možná hloupé to říci, ale letošní vyřazení mě mrzí daleko míň než loňské, protože letos tým šel opravdu nadoraz. Měli jsme to vyvážené a po celou sezonu jsme odváděli poměrně solidní výkony včetně Ligy mistrů. Dnes jsme bohužel honili výsledek jako v pátém utkání, dohnali jsme to a dostali jsme gól v oslabení chvíli před koncem, přestože tam bylo několik situací, kdy jsme třeba mohli sami rozhodnout. Jsem na mužstvo pyšný, ti hráči se vydali ze všeho a nevím, co pro to víc udělat, abychom to zlomili na svoji stranu. Myslím, že rozhodly drobnosti a asi i sportovní štěstí. Nemyslím si, že bychom byli horším týmem.

Jiří Kalous (HC Oceláři Třinec): Odehráli jsme spoustu zápasů, kdy jsme rozhodovali v posledních minutách i posledních vteřinách. I proto jsme za tím rozhodujícím okamžikem šli pořád dál. Je obrovská úleva, že se nám podařilo vyřadit Spartu, protože Sparta je soupeř, který je nesmírně těžký. A já postup přes Spartu považuju za vynikající sportovní výsledek. Vážím si toho. Osobně si myslím, že to byla otázka sportovního štěstí, které se přiklonilo na naši stranu.