SPA - TRI 4:5 - Starší dorost ztratil vedení

II/10, sobota 21. 1. 2017
Sparta - Třinec SPA - TRI
Sparta: Mičán – Vízner, Tůma, Havlín, Hadamczik, Hanuš – Vitouch, Šišolák, Barinka, Nacházel, Gnusin, Dani, Flídr, Safin, Arnošt, Kropáček, Čech, Vorobjev, Pšenička. Trenér: Richard Žemlička.
Třinec: Štěpánek – Radzienciak, Krzak, Rufer, Marguš, Michálek, Homola – Havránek, Čmiel, Klocek, Peterek, Raška, Indrst, Plandor, Papaj, Najsar, Molin. Trenér: Břetislav Kopřiva.
Branky a nahrávky: 15. Arnošt (Vízner), 23. Arnošt (Kropáček, Tůma), 54. Pšenička (Šišolák, Hlavlín), 60. Dani – 24. Havránek (TS), 43. Peterek (Marguš, Homola), 46. Čmiel (Indrst), 55. Havránek (Peterek), 58. Havránek (Peterek). Rozhodčí: Horák – Zíka, Zháňal. Vyloučení: 8:7. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 46. Střely na branku: 42:29. Průběh utkání: 2:0, 2:3, 3:3, 3:5, 4:5.
Velmi dobře rozehraný zápas měli starší dorostenci Sparty v sobotu proti Třinci. Na začátku druhé třetiny vedli už 2:0, soupeř ale rychle kontroval snížením a síly na ledě se vyrovnaly. Oceláři nakonec průběh utkání otočili z Prahy si vezou tříbodové vítězství 5:4.

Úvodní třetina vyšla lépe sparťanům, hned v první minutě zkoušel pozornost Štěpánka útočník Vitouch, mířil ale vedle branky. Také Mičán se musel mít na pozoru při pokusu Homoly, ani domácí gólman ale nakonec zasahovat nemusel. První vážnější šanci měl v polovině třetiny Safin, který se dostal před gólmana v první dvacetiminutovce hned několikrát, ani jednou se však z gólu neradoval. Také Třinečtí si vytvořili jednu výraznější šanci, Peterka ale zastavila připravená Mičánova lapačka.

Na gól se čekalo do patnácté minuty, kdy sparťané hráli po vyloučení Najsara přesilovku. Tu po chvíli zužitkoval Dominik Arnošt, který se nejlépe zorientoval před třineckou brankou a protlačil puk za Štěpánkova záda. Oceláři mohli srovnat také v početní převaze, když minutu před koncem rozhodčí vyloučili Arnošta. Molinovu dobrou šanci ale zastavil rychlým přesunem Mičán. Do kabin se tak šlo za stavu 1:0 pro domácí hráče.

Minutovou přesilovku měli k dispozici Oceláři na začátku druhého dějství a po půl minutě se radovali z gólu, rozhodčí ale okamžitě rozpažil, protože kotouč neprošel za brankovou čáru. Naopak to byli sparťané, kteří se ve třiadvacáté minutě radovali, a to právem. Dominik Arnošt přidal druhý gól v zápase a zvýšil sparťanské vedení. To ale netrvalo příliš dlouho, protože rozhodčí nařídili po faulu Hanuše trestné střílení, které bez problému proměnil Marek Havránek.

Oceláři měli v dalších průběhu dvě přesilovky rychle za sebou, sparťané ale oslabení zvládli bez problémů a těsný náskok nadále drželi. Domácí hráči soupeře tlačili a zvýšit vedení mohl nejdříve v oslabení Havlín a tři minuty před koncem Dani s Kropáčkem, kteří však nezužitkovali situaci dva na jednoho. Po dvou třetinách si tak sparťané stále drželi jednobrankový náskok za vedení 2:1.

Třinec vlétl do třetí části jako voda. V první minutě byl dvakrát blízko vyrovnání Havránek, v koncovce ale selhal. Z tlaku vytěžili hostující hokejisté přesilovku po faulu Nacházela. A když o chvíli později fauloval i Vitouch, dostali hosté více než 90 sekund početní převahy pět na tři. A nabídnutou šancí nepohrdli, když vyrovnání zařídil Jonáš Peterek. To navíc nebylo všechno, protože se po třech minutách radovali Oceláři znovu, a to po gólu Matouše Čmiela.

Dvoubrankový rozdíl pro hostující tým mohl navíc zařídit Raška z nařízeného trestného střílení. Mičána sice překonal, ale až napodruhé, což pravidla nepovolují a rozhodčí branku neuznal. Naopak sedm minut před koncem udeřili sparťané a díky brance Ondřeje Pšeničky bylo opět vyrovnáno. Ne však na dlouho, neuběhly ani dvě minuty a Oceláři opět vedli, když se prosadil podruhé v utkání Marek Havránek.

Dvě minuty před koncem navíc zkompletoval Marek Havránek hattrick a zařídil Třinci vedení 5:3. Sparta sice bojovala a snažila se o vyrovnání, nic víc než snížení třicet sekund před koncem díky přesilovkové trefě Miroslava Daniho ale nedokázali a prohráli třetí z posledních pěti zápasů. Oceláři naopak potvrdili dobrou formu a vyhráli i pátý zápas v řadě.

Richard Žemlička (HC Sparta Praha): "Myslím, že jsme byli lepším týmem. Bohužel jsme si ten zápas prohráli vlastními chybami a vyloučeními. Oni byli lepší v zakončení, díky tomu dali pět gólů. Ale my jsme si to prohráli sami."

Břetislav Kopřiva (HC Oceláří Třinec): "Poslední dobou se nám hodně dařilo, vyhrávali jsme venku. Já z toho měl dneska trochu strach, Sparta hrála podle mě dobře. My jsme se postupně zlepšovali. Zápas jsme mohli ve druhé třetině ztratit, ke konci druhého dějství se to začalo zvedat a ve třetí kluci zabrali. Vyrovnaný zápas, mohli vyhrát i sparťané, ale my si vážíme výsledku, že kluci chtěli něco udělat s výsledkem, i když se prohrávalo."