34., čtvrtek 23. 12. 2021
Sparta - Třinec SPA - TRI
Sparta: Machovský (26. Salák) – Dvořák, M. Jandus, Polášek (A), Tomov, Pavelka, Mikliš, Tomek – Buchtele, Sobotka (A), Chlapík – Thorell, Horák, Řepík (C) – Strnad, Vitouch, Dvořáček – Prymula, Voženílek, Forman.
Třinec: Mazanec (30. Kacetl) – Doudera, Marinčin, Zahradníček, Kundrátek, Jaroměřský, Adámek – Chmielewski, Vrána (C), Růžička (A) – Šedivý, Nestrašil, O. Kovařčík – Kurovský, Marcinko, Hrňa – Hrehorčák, Roman, Dravecký (A) – Kofroň.
Branky a nahrávky: 13. Sobotka (Chlapík, Dvořák), 27. Řepík (Horák, Sobotka), 30. Chlapík (Voženílek, Polášek), 35. Sobotka (Řepík, Horák), 55. Řepík (Horák, Chlapík) – 6. Hrehorčák (Dravecký), 18. Nestrašil (Adámek), 25. Marinčin (Doudera, O. Kovařčík), 26. Vrána (Doudera, Chmielewski), 40. Kurovský (Marinčin), 45. Marcinko (Hrňa), 50. Růžička (Chmielewski), 60. Hrehorčák. Rozhodčí: Jeřábek, Lacina – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1000. Střely na branku: 29:30. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4, 4:4, 4:7, 5:7, 5:8. Nejlepší hráči utkání: Vladimír Sobotka - Martin Marinčin.
V předvečer Štědrého dne se na pražském ledě představili třinečtí Oceláři. Tisícovka diváků dostala na hodovní tabuli pořádnou porci gólů, většina z nich však padla do domácí svatyně. Přestože se našim hokejistům povedlo smazat manko 1:4, na další tříbrankový rozdíl už nestačili a padli konečným výsledkem 5:8.

Sparťanům se vstup do předvánočního zápasu nepovedl dle představ, přesto to byl Chlapík, který mohl otevřít skóre. Ve čtvrté minutě unikl hostující obraně, Mazance však nepřekonal. Poté již zaúřadoval Třinec, který šel zásluhou Patrika Hrehorčáka do jednobrankového vedení.

Našim se hra tříštila pod rukama a Machovský měl plno práce v brankovišti, dlouho to byl právě on, kdo držel rozdíl pouhé branky. Ve 13. minutě se pak přiklonilo štěstí na naši stranu, když lehce nahozený puk Vladimíra Sobotky doskákal za záda třineckého brankáře. Do konce třetiny však vyrovnaný stav nevydržel, Oceláři odskočili trefou Andreje Nestrašila.

Druhá dvacetiminutovka nabídla gólové hody a pořádné drama. Náš tým opět doplatil na nedisciplinovanost obrany a Matěj Machovský měl mezi třemi tyčemi těžkou práci. Síly mu už nestačili na Martina Marinčina ve 25. minutě, kdy šli hosté do vedení 1:3. Ani ne o minutu později kapituloval náš brankář znovu a na scénu byl povolán Alexandr Salák. Machovský zvládl zneškodnit samostatný únik, následnou dorážku Petra Vrány už ale nikoliv.

I když se zdálo, že je v podstatě rozhodnuto, naše to naopak probralo. Ve 27. minutě ukázali parádní souhru Sobotka, Horák a zakončující Michal Řepík. Třinečtí si vzali oddechový čas, aby zklidnili hlavy, příliš jim to však nepomohlo. Ve 30. minutě totiž proklouzl hostující obranou Filip Chlapík a snížil na 3:4, čímž vyhnal Mazance z branky a vystřídal ho Ondřej Kacetl.

To ještě nebylo z repertoáru Pražanů vše. Střela Řepíka se sice odrazila od Kacetla, nicméně Vladimír Sobotka prostrčil kotouč do sítě - 4:4. Na ledě se začalo přiostřovat a k vidění byly pěstní výměny názorů. Potrestáni byli Kundrátek s Chlapíkem a zajistili hru čtyři na čtyři. Právě během této hrací varianty se povedlo ocelářům znovu odskočit zásluhou Daniela Kurovského.

Vstup do třetí části byl poměrně vlažný, nicméně vyhrocená atmosféra přetrvávala. Doplatila na to Sparta, která šla do oslabení, v němž skóroval Tomáš Marcinko a poslal Třinec do dvoubrankového vedení, opět. Jakoby už domácí neměli dostatek sil na další obrat a hosté naopak získali zpět ztracené sebevědomí. Mezi střelce bíločervených se zapsal i Martin Růžička, sparťané tak znovu prohrávali o tři branky.

Jiskřičku naděje našemu celku vykřesal ještě sám kapitán pět minut před koncem utkání. V přesilové hře Michal Řepík po přihrávce Horáka z bezprostřední blízkosti prostřelil Kacetla. Sparta po oddechovém čase v 57. minutě odvolala Saláka z branky, jenže všechny šance zmařilo Horákovo vyloučení. Přestože v posledních vteřinách ještě domácí brankář odjel na střídačku, gólem do prázdné branky stvrdil výhru Třince 5:8 Patrik Hrehorčák.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): „My jsme dneska strašně moc chyb nasekali a bylo vidět, že Třinec je v pohodě. My jsme se dostali do zápasu ve druhé třetině, tam si myslím, že se to lámalo. I Třinec dneska dělal chyby a je to mužstvo, které moc neinkasuje. My jsme se za stavu 1:4 dokázali zvednout a vyrovnat na 4:4. Měli jsme dvě gólové šance, přesilovku čtyři na tři, ale dostali jsme hloupý gól deset vteřin před koncem třetiny. Ve třetí třetině soupeř využil přesilovku a potrestal další chybu a už jsme neměli sílu to otočit.“

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): „Jsou důležité tři body z tohoto utkání, to jsme chtěli. Ten čas není ideální pro oba týmy hrát pět hodin před Štědrým dnem. Já jsem rád, že jsme dali osm branek. Celkově děkuji týmu, že to odmakal, i když těch chyb bylo spoustu a proto to skóre bylo takové, jaké bylo. Důležité jsou tři body do tabulky ze Sparty. Otázka, proč jsou vzájemné zápasy se Spartou tak gólově bohaté je spíš na hráče. My trenéři si stejně jako domácí nepřejeme hrát taková utkání. Gól Dana Kurovského před koncem druhé třetiny ten zápas zlomil. Bylo to vyrovnané, Sparta před tím měla přesilovku, tam se to lámalo.“