24. 1. 2017 | Jan Volf, -red-

SPA - VIT 0:2 - Vítkovické prokletí pokračuje

40., úterý 24. 1. 2017
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Pöpperle – Mikuš, Eminger, Kalina, Švrček, Barinka, Piskáček, Gernát – Klimek, Vrána, Hlinka – Netík, Ihnačák, Forman – Řepík, Pech, Kumstát – Kudrna, Cingel, Uher. Trenér: Jiří Kalous.
Vítkovice: Bartošák – Klok, Sloboda, Baranka, Hrbas, Výtisk, Krenželok, Urbanec – Tybor, Roman, Květoň – Olesz, Stastny, Kucsera – Vandas, Němec, Szturc – Zdráhal, Tomi, Kurovský. Trenér: Jakub Petr.
Branky a nahrávky: 16. Tybor (Roman, Hrbas), 57. Roman (Sloboda, Baranka). Rozhodčí: Hradil, Šír - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 011. Střely na branku: 44:18. Průběh utkání: 0:2. Nejlepší hráči utkání: Petr Vrána - Patrik Bartošák.
Prokletí Vítkovic se projevilo i ve čtvrtém vzájemném utkání v aktuální sezoně. Sparťané totiž nedokázali ostravského soupeře ani na čtvrtý pokus porazit, přestože ho v úvodu zápasu mocně drtili a Bartošák neměl ani vteřinu na oddech. V závěru první části se hosté dokázali prosadit po vůbec první střele na branku v zápase a hubený jednogólový náskok hájili po dalších 40 minut. Sparťané sice soupeře vysoko přestříleli 44 ku 18, ale nepodařilo se jim ani jedinkrát překonat zeď jménem Bartošák. Vítkovice naopak zisk tří bodů pojistily v závěru zápasu při přesilovce pět na tři.

Fotogalerie

Komentář

První buly sice vyhrály Vítkovice, ale do první šance se dostali domácí, kteří mají hru založenou na ofenzívě. V první periodě to bylo znát, hosté naopak přijeli s ryze defenzivní taktikou. Dalším aktivním střelcem byl Netík, neproměnil a místo toho se nakrátko do ofenzívy dostali hosté. Nicméně svůj krátký nápor nevyužili. Sparťané si svou aktivitou vynutili první přesilovku, ke Szturcovi navíc záhy přisedl také Květoň a Sparta měla více než minutu přesilovky pět na tři Na Bartošáka to létalo ze všech stran, avšak v bráně puk neskončil.

Vítkovice poté ukázaly svou nejlepší zbraň, rychlé brejky. Jeden z nich sice neproměnily, ale hned nato měly možnost vstřelit gól, jelikož do čtyř šli pro změnu domácí. Početní výhoda se Ostravanům, stejně jako Spartě, nepodařila. Když se Spartě nepodařilo využít vlastní převahu, tak se prosadily jako první Vítkovice. Střelcem se stal Radoslav Tybor. Nebyl to bůhvíjak krásný gól, Tybor v pádu našel odražený puk v brankovišti a špičkou čepele ho dopravil za čáru.

Druhá třetina začala vítkovickým brejkem, sparťané ho však včas zneutralizovali. Následovala poněkud slabší pasáž hry. K vidění byla nejčastěji hra, kdy Sparta tvoří a Vítkovice „boří“. To se dá říci o skoro celém zápasu. Vítkovice, vědomy si síly soupeře, se raději stáhly a soustředily se na obranu. Šance Sparty ovšem přicházely, ale Bartošák je řešil s klidem a naprosto bezchybně. Do brejku chtěl ujet i sparťan Pech, jeho ale hosté zpacifikovali a stačili ho ubránit, než dojel k brance.

V polovině zápasu se sparťané už radovali z vyrovnání po těči Netíka, avšak sudí gól kvůli zásahu vysokou holí po poradě s videem neuznal. Pak do šance uháněl Forman, jenže Vítkovičtí stihli i tenhle útok zavčasu zneutralizovat. Následně navíc sparťané Vítkovicím nadělili dárek, nechali se na více než minutu poslat do tří. Ostravané byli dlouho v útočném pásmu, ale na druhý gól nedosáhli. Po této početní výhodě byli Pražané otupení a do šancí se nedostávali. I po druhé třetině tak hosté vedli těsně 1:0.

Ve třetí třetině byl na ledě vidět stále stejný obrázek hry. Vítkovičtí vsadili vše na defenzívu, poctivost a týmovou hru. Sparťané stále zkoušeli ofenzivní štěstěnu. Když to nešlo kombinací, zkusili střelu od modré a teč, avšak ani to k brance nevedlo. Vítkovice sice nabídly domácím přesilovku, ale místo toho, aby se do šancí dostávala Sparta, ujížděli do brejků Ostravané. Pöpperle jejich nájezdům odolal. Na hokejky Sparty se vkrádala nejistota a nervozita. Přihrávky nešly, do šancí se už dostávalo hůře.

Vše tedy hrálo ve prospěch Vítkovicím, třetinu navíc rozdrolily fauly a vyloučení. Sparta i Vítkovice dostaly trest za příliš mnoho hráčů na ledě, tento prohřešek byl v zápase k vidění celkem třikrát. Čtyři minuty před koncem šli sparťané znovu do tří kvůli souběžným vyloučením Vrány a Klimka. Tato početní výhoda vyústila ve druhý gól Vítkovic a bylo rozhodnuto. Autorem branky byl Ondřej Roman. Sparta ještě v závěru využila možnosti oddechového času. Ten jí k ničemu nebyl, a tak zápas s Vítkovicemi skončil i počtvrté v sezoně vítězstvím soupeře.

Ohlasy trenérů

Jiří Veber (HC Sparta Praha): "Myslím, že do utkání jsme vstoupili dobře. V první třetině jsme měli kvalitní pohyb, pak i ve druhé. Ale nebyli jsme schopni dát góla. Je otázkou, zda jsme v zakončení tak nemohoucí, nebo Bartošák chytal tak výborně. Soupeř nás porazil v sezoně počtvrté, ale tohle je spíš pro novináře a možná pro fanoušky. Já to takhle nevnímám. Kdybychom měli další zápas s Vítkovicemi, šli bychom do toho s čistou hlavou a snažil bych se stejně nabudit i tým."

Pavel Trnka (HC Vítkovice Ridera): "Jsme strašně rádi, že jsme se vrátili k poctivé defenzivní činnosti. V předchozích zápasech nám to moc nevycházelo. Věděli jsme, že máme proti sobě kvalitního soupeře. Dostávali jsme se pod enormní tlak. Ale musím vyzdvihnout práci kluků – jejich bojovnost, zarputilost, obětavost. A samozřejmě gólmana, který nás mnohokrát podržel v těžkých situacích. Pro nás je to v konečné fázi jedno, jsme hlavně rádi za tři body. Častokrát jsme totiž soupeře přehrávali a bylo to k ničemu, tentokrát nás přehrávala Sparta, ale tři body máme my."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Hyka: Přípravu jsem měl intenzivnější než loni

Termíny extraligy: začneme proti Ocelářům

Pšenička: V Cornellu se na Spartu i Prahu těší

​Speciální zápas! Sparta vyzve zámořský tým