54., neděle 20. 2. 2022
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Hudáček – Matuškin, Němeček, Polášek (A), Pavelka, Dvořák, Moravčík, Jurčina – Tomášek, Sobotka (A), Řepík (C) – Forman, Chlapík, Doležal – Prymula, Vitouch, Šmerha – Strnad, Stoljarov, Dvořáček.
Vítkovice: Dolejš – Solovjov, Polák (C), Pedan, Stehlík, Koch, Kovář, Plášil – Kalus, Marosz, Lindberg – Dej, Hruška (A), Lakatoš – Bondra, Flick, Fridrich – Bernovský, Chlán, Lednický.
Branky a nahrávky: 7. Sobotka (Tomášek, Matuškin), 44. Matuškin (Sobotka, Tomášek) - 40. Hruška (Koch), 59. Lakatoš (Stehlík, Hruška), roz. sam. nájezd Marosz. Rozhodčí: Jeřábek, Pešina - Frodl, Bohuněk. Vyloučení: 3:7, navíc Moravčík (SPA) a Flick (VIT) 5 minut. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 932. Střely na branku: 34:32. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3. Nejlepší hráči utkání: Maxim Matuškin - Petr Fridrich.
V nedělním utkání proti Vítkovicím si do O2 areny našlo cestu necelých šest tisích diváků, kteří sledovali tuhý boj. Náš tým se třemi navrátilci z Pekingu díky triu Vladimír Sobotka, Maxim Matuškin a David Tomášek dvakrát vedl, přesto hosté v závěru vyrovnali a poslali utkání do prodloužení. V něm jsme i přes řadu velkých šancí neudeřili, a jelikož jsme neproměnili ani jeden z nájezdů, ze zisku druhého bodu se radoval soupeř

Sparta i s navrátilci z olympiády začala aktivně, přesto se v první šanci zjevil Jan Bernovský, kterého vychytal Július Hudáček. V páté minutě dostali sparťané přesilovku, ve které Vladimír Sobotka zužitkoval přihrávku Davida Tomáška, jenž si tak připsal při svém návratu první bod po příchodu z Ruska.

V polovině třetiny si sparťané vytvořili další přesilovkový tlak, leč Vladimír Sobotka tečoval puk mimo a David Tomášek pálil z kruhu mimo. Třetí trest pro Vítkovice už náš tým tak důkladně nevyužil, naopak se po návratu soupeře lekl, když Fridrichovu nebezpečnou střelu musel Július Hudáček pokrýt lapačkou. Závěrečné vteřiny ještě okořenila dělovka Milana Jurčiny, proti níž Daniel Dolejš zasáhl.

Úvod prostředního dějství nabídl vyrovnanou podívanou, kterou překlopilo vyloučení Tomáše Dvořáka. Solovjevova přihrávka však letěla mimo, zatímco Jan Bernovský pálil jen do Hudáčkovy hrudi. Na druhé straně si najel do zajímavé pozice Filip Chlapík, svůj únik podél pravého mantinelu nedotáhl.
Série vyloučení tentokrát pokračovala trestem pro Tomáše Šmerhu, jehož faul pomohl potrestat Dominik Lakatoš, leč neuspěl. Sparta ustála i další trest, naopak měla v závěru třetiny přesilovku, jenže šance si nevytvářela. Krátce po návratu svého hráče Ostravané ujeli do přečíslení, které zakončil pěkným bekhendem pod víko Jan Hruška.

Opatrný úvod třetího dějství nastartoval faul Roberta Flicka, se kterým se následně popral mstitel Michal Moravčík. Na začátku přesilovky neúspěšně dorážel před brankou Vladimír Sobotka, ale následně dostal nabito Maxim Matuškin a od modré čáry vymetl levý růžek branky! Když sparťané nepotrestali vyloučení Dominika Lakatoše, vypálil ruský zadák podruhé, ale tentokrát jen do lapačky Daniela Dolejše.

Velkou šanci měl poté Filip Chlapík, jenž dostal při přečíslení nabito na levém kruhu, jenže vítkovický brankář se skvěle přesunul a zasáhl svým pravým betonem. V polovině třetiny měly mírně navrch Vítkovice, přesto si velkou šanci vytvořil Miroslav Forman, jehož střelku z brejku Daniel Dolejš pokryl.
Vítkovice se nevzdávaly, tlačily se do ofenzivy, jenže dobře bránící sparťané úspěšně odolávali. Ostravané si ovšem v závěru vyvinuly tlak, při němž se k odraženému kotouči dostal Dominik Lakatoš a dorážkou na pravé tyčce vyrovnal. Devatenáct vteřin před koncem hosté špatně vystřídali, a přestože sparťané zasypali branku několika střelami, ani z jedné neuspěli.

Čtyři sparťané přebrali od úvodního vhazování iniciativu, ale Michal Řepík z levého kruhu nejprve přestřelil branku a na druhý pokus trefil jen Daniela Dolejše. Vzápětí se neujaly dělovky Maxima Matuškina, po němž se z pravé strany neprosadil Filip Chlapík.

Vítkovický brankář následně pokryl pokus Tomáše Pavelky a lapačkou skvěle zasáhl proti dorážce Filipa Chlapíka. Tlak našeho týmu pokračoval i nadále, jenže osamocený David Němeček z prostoru před brankou neuspěl. Utkání tak musely rozhodnout samostatné nájezdy.

V prvních čtyřech sériích sparťané neuspěli se střelami ani kličkami, načež vítkovický Rostislav Marosz ukončil osmou sérii gólem. Když se na druhé straně Tomáš Pavelka vyvezl do velkého úhlu, jeho střela nad branku rozhodla o porážce 2:3 po nájezdech.

Josef Jandač (HC Sparta Praha):

"Pro nás to bylo další utkání v tom nahuštěném programu, který máme. Stál proti nám velice těžký a urputný soupeř, což jsme ale celkem očekávali. Musím říct, že mužstvo to odmakalo a odbojovalo, bohužel nám chyběla minuta, abychom to dotáhli do tří bodů. Celkově vzato nás stály body ty poslední minuty ze druhé a třetí třetiny. V prodloužení jsme měli něco proměnit, měli jsme tam i přesilovku. Nájezdy nám nejdou, ale také bychom z nich měli nějaký gól dát."

Miloš Holaň (HC Vítkovice Ridera): "Stál proti nám vynikající soupeř. Ten začátek nebyl asi takový, jak bychom chtěli, protože tam byla tři vyloučení za sebou, takhle jsme nechtěli začít. Sparta jednu přesilovku využila, ale nemyslím si, že by nás domácí nějak přehrávali. Celý zápas jsme hráli velice dobře, nepříjemně, měli jsme dobrý pohyb a myslím, že i ten gól do šatny jsme si zasloužili. Do třetí třetiny jsme šli s tím, že chceme hrát co nejdéle bez vyloučení, což se nám zase nepodařilo a dostali jsme gól. Kluci se však nesložili, hráli pořád stejný hokej šedesát minut a odměnou byl gól při hře šest na pět."