SPA - VIT 3:2 - Gulaši potopil bývalého zaměstnavatele

51., úterý 17. 2. 2009
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Přikryl - Pilař, Gulaši, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, S. Hudec - Látal, Broš, Kratěna - Langhammer, Výborný, Netík - Hromas, Koreis, Hrdel - Kafka. Trenéři: Výborný a M. Jelínek.
Vítkovice: Štěpánek - Jurečka, M. Barinka, Kuboš, Stehlík, Krstev, Trnka - Klimek, J. Štefanka, Krenželok - Ujčík, Šimíček, Kvapil - Hubáček, Burger, Treille - Strapáč, R. Hruška, Svačina. Trenéři: Hadamczik, Konečný a Moták.
Branky a nahrávky: 39. Langhammer (Vykoukal, Kratěna), 40. Výborný, 55. Gulaši (Kratěna, Broš) - 20. Hruška (Strapáč), 42. Kvapil (Stehlík, Šimíček). Rozhodčí: Minář, Šndler - Tošenovjan, Hlavatý. Vyloučení: . Využití: 2:1. Diváci: 5666.
P r a h a - Důležité tři body z posledního domácího utkání zůstanou v TESLA ARENĚ. O tom rozhodl svou ranou několik minut před koncem vítkovický odchovanec Michal Gulaši. I když Sparta prohrávala, tak utkání otočila na konci druhé třetiny díky přesilovkám a po Vítkovickém srovnání zasadila rozhodující úder.

Ve všední den začínají domácí utkání Sparty obyčejně od 18:00. Tentokrát se kvůli zápasům rozhodujícím o pozicích play off začínalo na všech stadionech už v 17:30. Divák, který tuto informaci nepostřehl a přišel pozdě, ale litovat nemusel. Nudnou první třetinu zahájili oba týmy s gólmanskými dvojkami na ledě, Sparta s Přikrylem a Vítkovice se Štěpánkem. Ti zpočátku moc práce neměli a to ani v prvních třech přesilovkách. Udeřilo až v té čtvrté. Tomáš Netík sedící na trestné lavici sledoval chaos před sparťanskou brankou. Už to vypadalo, že několik obrovských šancí Severomoravanů zůstane nevyužitých, až se puku chopil Radim Hruška a dostal hosty do vedení. Regulérnost sice musel ještě posoudit arbitr u videa, neshledal však žádné okolnosti, které by uznání branky zabránily.

Druhé dějství začalo svižněji, hned v 21. minutě si najel do útočného pásma Netík a z úhlu nebezpečně vystřelil na Štěpánkovu lapačku. Po chvíli to na druhé straně zkoušel Svačina. Ten stačil na Přikryla vyslat tři svoje pokusy, aniž by si ho defenziva Holešovických vůbec všimla. Hra začínala nabírat na obrátkách. Zhruba v polovině základní hrací doby ujel Krenželok se Štefankou 2 na 1 a se Spartou to mohlo vypadat bledě, nebýt jistého Přikryla v brance. Pak iniciativu přebrali domácí a jejich tlak vyvrcholil přesilovkou 5 na 3 na konci 38. minuty. V dvojnásobných početních výhodách se poslední dobou Sparta nemýlí, v čase 38:26 o tom publikum přesvědčil dorážkou Vykoukalovy dělovky Jakub Langhammer.

To ale z druhé dvacetiminutovky nebylo všechno, 28. sekund před sirénou šli sparťané dokonce do vedení zásluhou nešťastného Angela Krsteva. Autorem branky byl vyhlášen David Výborný, který vítkovického obránce trefil ve snaze najít přes brankoviště jednoho ze spoluhráčů.

Sparťané se ještě po přestávce snad ani nestačili na ledě rozkoukat a už bylo vyrovnáno. Největší zásluhu na to měl Marek Kvapil, který se po vyhraném buly dostal ke kotouči a po objetí brány skóroval mezi Přikrylovy betony. Fanoušci v rudých dresech se začli radovat za další tři minuty, ale zbytečně. Videorozhodčí Langhammerovi druhý gól do posunuté klece neuznal. Diváci si tak museli počkat až do 55. minuty, kdy z dálky napřáhl Michal Gulaši, ještě loni hrající ve vítkovickém dresu. Svým gólem rozhodl o dalším vítězství Sparty, která tím získává jistotu prvních dvou zápasů play off na domácím ledě. I proto, že Vítkovickým se v závěru nepovedlo zužitkovat dvě přesilovky, na které nastoupili bez brankáře.

Ještě jedna zajímavost na konec. Svoje 31. narozeniny oslavil vítězstvím brankář Petr Přikryl. Ze sparťanské redakce přejeme vše nejlepší a hlavně hodně úspěchů v play off!

Marian Jelínek (Sparta): "Dnes jsme si dali za cíl vyhrát, protože jsme nechtěli nechat nic náhodě na poslední zápas ve Zlíně a nechtěli jsme spoléhat na to, jak budou hrát ostatní. První třetinu jsme začali aktivně, bohužel jsem neproměnili přesilové hry a soupeř ano. Ve druhé třetině byl soupeř trochu pasivnější ve středním pásmu, což nás zaskočilo. V konci se nám povedlo proměnit přesilové hry pět na tři a hned pět na čtyři, což byl zlomový okamžik. Nástup do třetí třetiny vyšel soupeři, srovnal, ale pak se prosadila naše vůle po vítězství. Do posledních pěti zápasů jsme si vytkli tento cíl a jsme rádi, že před utkáním se Zlínem už nemůžeme vypadnout z šestky."

Kamil Konečný (Vítkovice): "Přijeli jsme do Prahy s tím, že potřebujeme uhrát co nejvíce bodů, abychom posílili svoji šanci umístit se v první šestce. Bohužel to se nepodařilo. V první polovině utkání ale mužstvo podalo velice kvalitní výkon, myslím si, že jsme byli velmi aktivní a měli svým způsobem převahu. Bohužel jsme z toho vytěžili jen jednu branku a pak pro nás z nepochopitelných důvodů mužstvo přešlo do pasivní hry ve druhé polovině druhé třetiny. Přestali jsme bruslit, následkem toho byla vyloučení, na která jsme doplatili dvěma brankami, což byl rozhodující moment. Poslední třetina byla vyrovnaná, byl to takový taktický boj, ale bohužel v závěru jsme neměli dostatek štěstí na vyrovnání. Nemůžeme být tedy spokojeni a tenhle výsledek nás prakticky odsoudil k tomu, že jsme se do první šestky nedostali."