SPA - VIT 4:3sn - Dva body zařídil Černoch

42., neděle 21. 1. 2018
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Aittokallio – Ďaloga, Michálek, Mikuš, Kalina, Pavelka, Švrček, Nedomlel – Forman, Pech (A), Klimek – Kudrna, Vrána (C), Buchtele – Jarůšek, Černoch, Říčka – Uher, Rousek, Kumstát (A).
Vítkovice: Bartošák – Sloboda, Klok, Baranka, Hrbas, Trška, Urbanec – Dej, Lev, Olesz (C) – Tybor, Roman, Pytlík – Zdráhal, Kolouch, Kucsera – Szturc, Stránský, Kurovský – Baláž.
Branky a nahrávky: 31. Černoch, 51. Švrček (Jarůšek, Říčka), 60. Michálek (Pech, Říčka), rozhodující sam. nájezd Černoch – 27. Hrbas (Stránský, Trška), 40. Lev, 52. Szturc. Rozhodčí: Kika, Heikkinen – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 15 115. Střely na branku: 53:32. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 3:3, 4:3. Nejlepší hráči: Jiří Černoch - Jakub Lev.
Tradiční akce Sparta vzdává hold nalákala v neděli do ochozů O2 areny více než patnáct tisíc diváků, kteří po dramatickém závěru, kdy Zbyněk Michálek vyrovnal necelých třicet sekund před koncem na 3:3, viděli třetí výhru svěřenců Františka Výborného v řadě. Utkání dospělo až do samostatných nájezdů a rozhodující gól vstřelil v desáté sérii Jiří Černoch.

Úvodní třetina patřila Spartě. První velkou šanci si připsal ve třetí minutě Kumstát, kterého ale zastavil Bartošák. Ihned poté měli navíc Pražané po vyloučení Kucsery přesilovou hru, v níž byli blízko gólu po Pechově střele dorážející Klimek a také Kudrna, jehož tvrdý projektil vyrazil vítkovický brankář mimo nebezpečí. Oddechnout si mohli Vítkovičtí až po sedmi minutách, kdy za podražení putoval na trestnou lavici Pech. Domácí ale v oslabení povolili soupeři pouze dvě střely, se kterými si navíc Aittokallio s přehledem poradil. Ve druhé polovině první třetiny se hra vyrovnala, nebezpečný byl vítkovický Lev, kterého ale vždy zastavil pohotový Fin ve sparťanské brance.

Na druhé straně zvedla fanoušky ze sedadel akce Kudrny, jenž obloučkem našel Buchteleho. Jeho střelu ze vzduchu ale zastavila tyč. Konec dvacetiminutovky zase patřil domácím. Elitní formace Sparty zatlačila soupeře, a i když nedokázala vstřelit branku, vynutila si alespoň vyloučení. V přesilovce pálil dvakrát tvrdě Michálek a svěřenci Františka Výborného si navíc vynutili další faul. Osmisekundovou početní výhodu pět na tři sice Pražané nevyužili, do druhé části si ale přenesli ještě téměř dvě minuty přesilové hry.

Druhou dvacetiminutovku začali sparťané s výhodou jednoho muže, kromě Michálkovy střely od modré ale nic nevymysleli. Naopak po krosčeku Švrčka se podruhé v utkání museli bránit oslabení. O necelou minutu později navíc šli Pražané kvůli špatnému střídání do tří. A i když dvojnásobnou početní nevýhodu zvládli a Aittokallio několikrát svůj tým podržel, čtyři sekundy před vypršením druhého trestu se Vítkovičtí radovali, když síť ve sparťanské brance rozvlnil střelou do protipohybu Marek Hrbas. Zvýšit mohl po chvíli Dej, toho ale v samostatném úniku dojel Ďaloga a nedovolil mu připravit si zakončení, které by sparťanského brankáře překvapilo.

Velkou šanci na vyrovnání měl po Pechově přihrávce Klimek, z mezikruží ale trefil pouze Bartošákův beton. I tak se sparťané nakonec vyrovnávací trefy dočkali. Jiří Černoch si vybruslil mezi kruhy, skryl střelu za obránce a propálil vítkovického brankáře. Sparťanům vstřelená branka vlila krev do žil, do vedení mohl domácí poslat Klimek, jeho pokus ale vyrazil hostující brankář. Do kabin nakonec odcházeli s náskokem jednoho gólu hosté. Po nedorozumění s Aittokalliem nedokázal Vrána odklidit puk z nebezpečné pozice před vlastní brankou, kde se objevil Jakub Lev a vrátil svému týmu vedení.

Třetí třetina začala později z důvodu nutné úpravy hrací plochy, proto měly oba týmy start do třetí části trochu pomalejší. Po čtyřech minutách se připomněli sparťané, když po křižné přihrávce střílel Vrána, Bartošák ale rychlým přesunem zavřel branku. Na druhé straně ujeli do velké šance dva na jednoho Kurovský a Sturcz, který střílel mimo tři tyče. Správně už mířil v polovině třetiny Jan Švrček, jenž propálil od modré čáry všechno, co mu stálo v cestě, a rozjásal plné tribuny v O2 areně.

Radost domácích ale netrvala dlouho, uběhlo jen lehce přes minutu a Vítkovičtí opět vedli, když si Roman Szturc vzal kotouč ve středním pásmu, ujel všem hráčům a nadvakrát překonal sparťanského gólmana. Bartošák držel Ostravany jistými zákroky a svou pozornost předvedl i proti pokusům Pavelky a Švrčka. Domácí trenéři odvolali na poslední dvě minuty gólmana a zkusili hru v šesti hráčích, což ještě umocnilo vyloučení Baranky. A sparťané přesilovku šesti proti čtyřem využili, necelou půlminutu před koncem zařídil vyrovnání tvrdou střelou Zbyněk Michálek a poslal utkání do prodloužení.

V něm ani jeden z týmů nechtěl chybovat, což se projevilo na opatrně hře. V nastaveném čase mohl rozhodnout Michálek, který ale v situaci tři na dva trefil pouze vyrážečku Bartošáka. Největší šanci si připsal dvacet sekund před koncem prodloužení Szturc, Aittokallio ale předvedl vynikající zákrok a následovala dovednostní soutěž.

Nájezdy nabídly velké drama a proměnily se v souboj gólmanů, když se v úvodních pěti pokusech na každé straně prosadili pouze Jarůšek a Kucsera. Na další branku se čekalo až do desáté série, kdy Jiří Černoch prostřelil Bartošáka, a protože vítkovický Roman brankář pražské Sparty nepřekonal, svěřenci Františka Výborného oslavili třetí výhru v řadě.

Jaroslav Nedvěd (Sparta): „Navázali jsme na předchozí dva zápasy, kdy se mužstvo semklo. Hráči dodržují daleko lépe taktické věci, které po nich chceme. Jenom nás trochu mrzí, že jsme vždy po vyrovnání na dvě, tři minutky polevili a dovolili soupeři odskočit. To byly drobné nepozornosti, které nás stály mnoho sil na to, abychom znova vyrovnali. Myslím si, že si diváci takový závěr zasloužili. Ti, kteří si počkali, viděli krásné vyvrcholení. Velké poděkování patří i našemu gólmanovi, Sami se dostává do velké formy a chytá fantasticky.“

Jakub Petr (Vítkovice): „Zápas musíme brát s pokorou, vzhledem k tomu, v jakém složení jsme hráli. Trochu jsme odstoupili od naší hry, což byl plán, ale ve finále jsme nebyli tak agresivní. Sparta nás sice přestřílela, ten poměr je výrazný, ale byly to střely mimo nebezpečný prostor. Z našeho systému, který jsme dnes zvolili, jsme měli hodně přečíslení dva na jednoho. Ale trápí nás, že to neumíme využívat. To je rozdíl mezi námi a kluby, jako je Sparta. Když počítáte tabulku, má pro nás ten bod obrovskou cenu. Ve finále musím říct, že jsme spokojení.“