SPA - ZLI 4:2 - Sparta ustála dramatický závěr

39., pátek 9. 1. 2009
Sparta - Zlín SPA - ZLN
Sparta: Pöpperle - Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, Gulaši, Ptáček, Jerofejevs, L. Procházka - Netík, Broš, Hromas - Ton, D. Výborný, Kratěna - Podlešák, Langhammer, Koreis - Látal, Hrdel, Kafka. Trenéři: F. Výborný a Jelínek.
Zlín: Sedláček - Hamrlík, Galvas, Nosek, Lučka, Míka, Kučný, Bořuta, Linhart - Balaštík, Leška, Köhler - Záhorovský, Kollár, Rachůnek - Ondráček, Balán, Andrašovský - Mokrejš, Roman Vlach, F. Čech. Trenéři: Venera, Rostislav Vlach a Hrazdíra.
Branky a nahrávky: 8. Broš (Jan Hanzlík, Netík), 17. Ton (D. Výborný), 24. Netík (Broš), 54. Ton (Vykoukal) - 16. Roman Vlach (Nosek, Mokrejš), 49. Köhler (Leška, Balaštík). Rozhodčí: Hribik - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 14:13, navíc Broš - Balaštík oba 10 min. Využití: 2:2. Diváci: 5308.
P r a h a - Utkání s dramatickým závěrem vyznělo nakonec lépe pro domácí Spartu. Sparťané od začátku vedli díky úvodnímu gólu Michala Broše, čerstvého navrátilce z marodky. Drama začlo až ve třetí třetině plné vyloučení, Holešovičtí si ale tři body vzít nedali.

Vlažný začátek utkání vůbec nenaznačoval, že půjde o tak vyhecovanou bitvu. Po úvodním oťukávání poprvé ohrozily jednoho z gólmanů, a to sparťanského Pöpperleho, střela a dorážky zlínského Rachůnka. Rovněž první přesilovku si zahráli hosté, ze které však velké ohrožení domácí brány nerezultovalo. To úvodní vyloučení RI Okna bylo hned potrestáno. V 8. minutě při přesilovkovém rozestavení kvedlal pukem v levém rohu Michal Broš, až najednou vystřelil a Sparta rázem vedla. Záhy mohl zvýšit Gulaši, ale jeho střelu od modré Sedláček kryl. V 16. minutě srovnal Vlach, když rovněž při nestejném počtu hráčů na ledě využil zakrytého výhledu Pöpperleho a trefil se přesně k tyči - 1:1. O chvilku později však Sparta opět vedla, když David Výborný zachytil rozehrávku soupeře a vybídl ke skórování Petra Tona, který jeho příhru prodloužil za Sedláčkova záda.

Druhou třetinu začaly oba týmy opět s rozvahou, kterou rozčísnul vlet do útočného pásma a šikovné protáhnutí okolo zlínského obránce Tomáše Netíka a jeho perfektní zakončení brankou na 3:1. V tlaku zůstávala Sparta i nadále, čemuž napomáhala i série přesilovek. Zhruba v polovině utkání odstoupili ze hry útočníci Kratěna a Langhammer, který už první třetinu dohrával se sebezapřením. Pražanům jen těsně uniklo tříbrankové vedení, když bombu Vykoukala ztečoval Sedláček těsně vedle tyče. Nadějně vypadal také protiútok z 37. minuty, ale Broš přihrávku z první minul. Do konce třetiny už diváci nic hokejového neviděli. Naopak si "užili" nesportovních vložek v podobě faulů a šarvátek, a tak v jednu chvíli byla trestná lavice obsazena na jedné straně třemi a na druhé dokonce čtyřmi hráči. Při stejném poměru sil se Zlínští pokoušeli o snížení, ale ani střely z dálky ani zblízka účinné nebyly.

Blízko druhého gólu byli hosté v situaci, kdy Pöpperle pod sebe srazil ránu Mokrejše a Andrašovský mohl dorážet, jenže jeho nápřah puk netrefil. Ve 47. minutě se neprosadil ani Nosek, ale o dvě minuty později už se Moravané radovali. V přesilovce Leška od mantinelu krásně našel Köhlera, který pohotově snížil na 3:2. Zlínskou snahu o vyrovnání Sparta odráží a kluziště se postupně mění v bojiště, a tak se více vylučuje než hraje. Možnost defintivně rozhodnout mají domácí v 52. minutě a plně ji využívají. Početní výhoda 5 na 3 sice ještě využita není, ale těsně po naskočení prvního vyloučeného zakončil svůj únik Petr Ton. Nervozní závěr podtrhnulo kuriozní vyloučení gólmana Pöpperleho. Když rozehrál kotouč lapačkou, potrestal jej rozhodčí dvěma minutami za zdržování hry.

Marian Jelínek (Sparta): "Přistupovali jsme k tomuto zápasu trošku jinak než k jiným, protože jsme v této sezoně se Zlínem dvakrát prohráli. Navíc to byl první domácí zápas v novém roce, takže jsme se na něj enormně soustředili. Chtěli jsme hrát pro diváky, bohužel se to nepovedlo až tak hokejově. Na druhé straně jsou tři body doma a z hlediska napětí a nervů to asi pro lidi bylo, ale pro nás trenéry asi nic moc."

Rostislav Vlach (Zlín): "Úvod zápasu nám nevyšel, ale poté jsme hru srovnali. Dost klíčová byla branka na 1:2, kterou jsme dostali po hrubé chybě. Pak bylo utkání celkově vyrovnané, ale rozhodly proměněné šance. Výkon našeho mužstva byl celkem slušný, ale bohužel jsme nedali nějaké příležitosti."