SPA - ZLN 2:4 - Další doma ztracené body

40., úterý 27. 11. 2007
Sparta - Zlín SPA - ZLN
Sparta: Štefl (35. Altrichter) - Černošek, Jerofejevs, Vykoukal, Cunik, J. Nedvěd, Jan Hanzlík, Tabaček - Netík, P. Nedvěd, Melichárek - P. Ton, Langhammer, Štrba - Zelenka, Vaic, Sivek - Mrňa, Podlešák, Hromas.
Zlín: Biegl - Hamrlík, Galvas, Zubíček, Klouček, Vosátko, Lučka - Balaštík, Leška, Záhorovský - Okál, M. Čech, Rachůnek - P. Barinka, Mokrejš, Andrašovský - Kubiš, Balán, F. Čech.
Branky a nahrávky: 5. Melichárek (P. Nedvěd), 30. Melichárek (Jan Hanzlík) - 5. Andrašovský (Vosátko), 32. Rachůnek (M. Čech), 35. Klouček (Zubíček), 35. Andrašovský (Barinka). Rozhodčí: Bolina - Kostka, Padevět. Vyloučení: 5:8. Využití: 2:1. Diváci: 5015.
Hokejistům Sparty se na domácím ledě přestalo dařit, v T-Mobile Aréně nevyhráli za tři body již více než měsíc. Nezdrary se nepodařilo prolomit ani v předehrávce proti Zlínu, přestože svěřenci trenéra Výborného dvakrát vedli zásludou branek Melichárka. Ten v posledních zápasech oplývá střeleckou formou. RI Okna dokázala výsledek otočit díky povedeným čtyřiatřiceti vteřinám ktrátce po polovině utkání a z Prahy si po dvou letech odvezla všechny body.

Sparta do utkání vstupovala s touhou odčinit poslední domácí nezdary a v úvodu zatlačila svého soka do defenzívy, ale nakonec šla do kabin, stejně jako její moravský soupeř, za nerozhodného stavu. Jako první se mohl ze vstřeleného gólu radovat sparťanský střelec posledních dnů Tibor Melichárek. V přesilové hře se usadilo úderné komando v útočném pásmu, Petr Nedvěd vyslal na Biegla jedovatou střelu, kterou brankář hostí vyrazil jen na hůl slovenského kanonýra, pro nějž nebylo nic snazšího, než zamést puk do odkryté klece. Domácí fanoušci se však neradovali dlouho. Jejich úsměvy zmrazil přesně po půl minutě hry Dušan Andrašovský, který dorážel za Šteflova záda Vosátkovu střelu od modré čáry. V deváté minutě pohrdl nabídkou ke skórování Netík, když netrefil poloprázdnou klec hostí. Další góly nepřinesly ani přesilové hry, protože obě mužstva postrádala nápady v kombinaci a naopak si skvěle počínala v defenzívě. Největší vzrušení tak nastalo poté, co si dezorientovaný Biegl málem dal vlastní branku. Jelikož nakonec celou situaci zachránil, byl stav zápasu po dvaceti minutách vyrovnaný 1:1.

I do druhého dějství měla svižnější nástup domácí Sparta, paradoxně si v ní nakonec vytvořil rozhodující náskok Zlín. Gólman hostů si v první pětiminutovce prostřední třetiny poradil s ošemetnými střelami Nedvěda, Tona, nebo Netíka a držel své spoluhráče nad vodou. Zazářil i Štefl na druhé straně, když nebezpečnou Kloučkovu dělovku od modré čáry vytáhl dobrým zákrokem na břevno. Sparta poté dostala více než minutovou výhodu dvojnásobné přesilovky. Nebylo jí to nic platné, protože se utápěla ve vlastních přihrávkách a branku hostů ani jednou neohrozila. Nakonec jí to nemuselo tolik vadit, protože dobrou formu potvrdil Melichárek a v pokračující jednoduché početní výhodě podruhé v zápase dopravil kotouč za brankovou čáru. – 2:1. Následně ovšem čekala na domácí hokejisty ledová sprcha. Langhammer nejprve nezasunul do sítě kotouč, který se bez povšimnutí několik okamžiků povaloval v brankovišti a následně Zlín vyrovnal. Konkrétně to byl v čase 31:44 Martin Čech, který v důležitý gól přetavil Rachůnkovu křižnou přihrávku. Netrvalo to dlouho a při vyloučení Hanzlíka otočil stav utkání střelou nad lapačku Tomáš Klouček. Došlo ke střídání sparťanských brankářů a svůj druhý start za Spartu si připsal Martin Altrichter. Ještě se v brance ani pořádně nerozkoukal a už z její sítě lovil puk po ráně Dušana Andrašovského. Paralyzovaná Sparta do konce přestávky odpověď nenašla a její hráči šli do kabiny se sklopenou hlavou.

Zlín v poslední části hry ukázal, že jestli je mu něco vlastní, tak to je pečlivá defenzíva. Hráči v rudých dresech byli často zastavováni již ve středním pásmu, a když už nějaký prošel až ke střele, většinou skončila na chráničích některého z obětavých obránců hostujícího mužstva. Na Biegla si nepřišel střelou mířenou mezi betony Vykoukal, nedokázal ho přehodit Jaroslav Nedvěd a nakonec ho nezastavila ani bolest zad, která ho po srážce s jedním ze sparťanů postihla. Čím blíže byl konec, tím více domácím utíkal čas a na jejich hře to bylo dobře vidět, protože postrádala jak lehkost, tak přesnost. Svěřencům trenéra Výborného nelze upřít snahu, která byla ke konci utkání enormní, nicméně hodně křečovitá. Zlínští podnikali výpady na polovinu soupeře jen zřídka a vždy ze zajištěné obrany. Například Kubiš zastavil před prázdnou klecí až včasný zákrok mladého obránce Cunika. Ke konci rozdrobila hru řada drobných potyček a slovních výměn názorů. Snaha domácích o vyrovnání byla spíše platonická a touha hostů po třech bodech skoro fanatická. Po prohře 4:2 musí Sparta doufat, že svou domácí smůlu protrhne v zápase proti Litvínovu, který se odehraje čtvrtého prosince.

Marian Jelínek (Sparta): "Máme problém se stabilitou výkonu, lítáme od extrému k extrému. Dnes byla vidět ta negativní stránka. Soupeř nás dostal tam, kam potřeboval. Zlín, když vede o gól dva, tak hraje velmi dobře dozadu. Má propracované střední pásmo, na které jsme naráželi a bohužel jsme si s tím nedokázali poradit. Neproměnili jsme pár tutových šancí a to rozhodlo o výsledku utkání. Brankáře Štefla jsme vystřídali po dvou rychlých gólech, které dostal, bez ohledu na jeho drobné problémy, o kterých jsme věděli. Za naši porážku ale nemůže."

Ernest Bokroš (Zlín): "My jsme strašně dlouho čekali na vítězství venku, dnes přišlo v devátém zápase. Na Spartě se nám vždy hrálo těžko, ale dnes to přišlo. Klukům mohu jen pogratulovat, protože jsme odsud většinou odjížděli s porážkami. O to více si dnešní výhry ceníme. Dnes jsme nehráli tak špatně a nějaké body si zasloužili."