SPA - ZLN 3:2 - Sparta urvala důležité body

50., středa 28. 2. 2018
Sparta - Zlín SPA - ZLN
Sparta: Aittokallio – Michálek, Pavelka, Kalina, Mikuš, Kulda, Voráček, Piskáček – Hlinka, Vrána, Řepík – Buchtele, Pech, Forman – Kudrna, Klimek, Jarůšek – Pšenička, Černoch, Uher.
Zlín: Kašík – Freibergs, Ferenc, Valenta, Nosek, Řezníček, Žižka, Matějíček – Ondráček, Fořt, Okál – Roberts Bukarts, Honejsek, Šťastný – Sedláček, Popelka, Kubiš – Illo, Fryšara, Klhůfek.
Branky a nahrávky: 2. Jarůšek (Michálek, Hlinka), 15. Buchtele (Pech, Forman), 56. Mikuš (Buchtele, Forman) – 46. Fryšara (Klhůfek, Bukarts), 54. Šťastný (Nosek). Rozhodčí: Hodek, Hribik – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 7:6. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 164. Střely na branku: 41:22. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2. Nejlepší hráči utkání: Jan Buchtele - Libor Kašík.
Velmi důležitý zápas zvládla Sparta ve středu v O2 areně. Na svém ledě přivítali svěřenci Františka Výborného po pěti porážkách v řadě Zlín. I přes ztrátu dvoubrankového vedení nakonec v 56. minutě zajistil domácím vítězství Juraj Mikuš, a sparťané si tak připsali důležité tři body v boji o play off. Na desátém místě nyní mají náskok tří bodů na Chomutov.

Sparťané předvedli perfektní vstup do utkání. Už ve druhé minutě si Žižka vysloužil dvouminutový trest, který domácí rychle potrestali. Michálkova tvrdá střela od modré čáry se od tyče odrazila k Richardu Jarůškovi, jenž neměl žádný problém zasunout puk do odkryté branky a rozjásal domácí publikum. Následně se svěřenci trenéra Výborného museli bránit hned dvěma oslabení, když rozhodčí postupně vyloučili Piskáčka a Voráčka. Hru ve čtyřech ale Pražané zvládli bez výraznějších potíží, zatímco ševci Aittokallia v podstatě neohrozili, Kašík musel hasit velkou šanci Vrány.

V desáté minutě měl vyrovnání dvakrát na hokejce Illo, finský brankář ve sparťanských službách ale první pokus zlikvidoval lapačkou a druhý betony. I hned z protiútoku se mohl prosadit opět Jarůšek, který ale kotouč v poslední fázi nechal za sebou a do zakončení se nedostal. Sparťany to ale mrzet nemuselo, ve 14. minutě hráli další přesilovku, kterou po přihrávce od Pecha zužitkoval z mezikruží Jan Buchtele. Domácí hráči byli ve větší pohodě a soupeře téměř do ničeho nepouštěli. Další nepříjemnost musel zlínský brankář řešit po teči Formana, puk ale mířil těsně vedle branky. V první třetině si tak sparťané vybojovali dvoubrankový náskok.

Úvod druhé části patřil oběma gólmanům. Aittokallio si musel poradit s šancí Okála, Kašík zase vychytal Řepíka v situaci dva na jednoho. Příležitost na snížení dostali zlínští hráči v polovině zápasu, kdy sparťané špatně střídali a byli vyloučeni za příliš mnoho hráčů. Blízko branky byl Ondráček, který po křižné přihrávce pálil k bližší tyči, domácí gólman se ale stihl rychle přesunout a radost hostů nepřipustil.

Přesilovka vlila beranům krev do žil, ale přes větší držení puku sparťanskou branku výrazně neohrozili. Naopak po špatné rozehrávce Kašíka se pokusil o překvapení Kudrna, hostující brankář se však zvládl rychle dostat do správné pozice. Minutu před sirénou ujížděl Forman sám, k zakončení se ale po zásahu dojíždějícího obránce nedostal. I po druhé třetině tak vedli svěřenci trenéra Výborného 2:0.

Sotva začala třetí dvacetiminutovka, už to mohlo být o tři branky. Gól měl na holi Pech, před kterým byla odkrytá branka, skákavý puk mu ale přeskočil hůl. Místo toho se tak radoval Zlín. Klhůfkův pokus sice zvládli zablokovat obránci, hostující útočník ale přesto našel osamoceného Štěpána Fryšaru, který měl snadnou úlohu a zasunul puk do sparťanské sítě. Po potyčce u zlínské branky odešli na trestnou lavici Fryšara a Řepík. Emoce tím ale neustály, protože po půl minutě se do bitky vrhlo všech osm hráčů na ledě. Z této šarvátky nakonec trest na 2+2 minuty inkasoval sparťan Buchtele a domácí se museli bránit více než 90 sekund ve třech proti čtyřem.

Oslabení ale domácí hráči zvládli i díky dobré práci svého brankáře, vyloučit se navíc nechal zlínský Fořt a síly na ledě se vyrovnaly. V následné početní výhodě vyslal tvrdý projektil Michálek, kotouč ale ztečovala obrana do ochranné sítě. Naopak Zlín se dokázal prosadit a sedm minut před koncem díky bekhendové střele Davida Šťastného bylo vyrovnáno. A pro hosty to mohlo být za chvíli ještě veselejší, po nedorozumění v obraně skákal kotouč před brankovou čárou domácích, skóre se ale nezměnilo. Vedení mohli vzápětí Spartě vrátit Kudrna a Jarůšek, Kašík ale oba vychytal.

Přesto O2 znovu bouřila. V 56. minutě nahodil Juraj Mikuš puk z úhlu před zlínskou branku, kde si ho jeden z obránců srazil do vlastní sítě a sparťané šli do vedení 3:2. O chvíli později navíc Pech střílel do odkryté branky, kde ale Kašíka zastoupil obětavým zákrokem Nosek a udržel pro svůj tým naději. Vítězství mohl pojistit Vrána, který však nedokázal puk zpracovat před prázdnou brankou. I tak se ale domácí hráči dočkali po pěti prohrách velmi důležitého vítězství a zasloužených tří bodů.

Jaroslav Nedvěd (Sparta): "Po dlouhé době nám vyšly přesilovky, dali jsme v nich dva góly a odskočili. Bohužel se nám nepodařilo z přečíslení nebo jiných slibných situací přidat další gól. My v této sezoně potřebujeme tříbrankové vedení, abychom měli klid. Ve třetí třetině nám to tam zase spadlo, ale dnes se k nám trošku přiklonilo štěstí za některé předešlé zápasy. Kluci tomu ale šli naproti. V sezoně se nám několikrát stalo, že po ztrátě vedení na nás padla deka, dnes se ale kluci naopak naštvali, šli za tím až vabank. Mohli jsme sice dostat gól, ale bylo cítit, že hlavně chceme branku dát."

Robert Svoboda (Zlín): "Domácí využili přesilovky, my jsme v nich bohužel vypadali hodně špatně. Přestože jsme se na ně chystali, nevyužili jsme ani bonusovou čtyři na tři. Bylo tam málo střelby. Se štěstím jsme srovnali, ale pak jsme si dali vlastence. Prohra nás mrzí, ale máme před sebou ještě dvě kola a budeme bojovat."