SPA - ZLN 4:3sn - Dva body zařídil Forman

41., středa 3. 2. 2016
Sparta - Zlín SPA - ZLN
Sparta: Pöpperle – Polášek, Eminger, Švrček, Piskáček, Mikuš, Hrbas, Kalina – Netík (A), Přibyl, Buchtele – Hamilton, Klimek, Sabolič – Forman, Hlinka (C), Kumstát (A) – Kudrna, Pech, Dragoun. Trenér: Josef Jandač.
Zlín: Kašík – Kotvan, Marušák (A), Žižka (A), Mětějíček, Urbanec, Řezníček – Bukarts, Holík, Říčka – Ondráček, Cibák, Maruna – Štumpf, Vlach, Veselý (C) – Čachostský, Šťastný, Čech. Trenér: Rostislav Vlach.
Branky a nahrávky: 11. Forman (Mikuš), 20. Eminger (Forman, Hlinka), 30. Kudrna (Pech, Dragoun), rozh. náj. Forman – 17. Čech (Šťastný, Čachotský), 22. Říčka (Maruna), 37. Čachotský (Urbanec). Rozhodčí: Hradil, Souček – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 3:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7520. Střely na branku: 30:28. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:3 - 4:3. Nejlepší hráči zápasu: Mikuš - Čachotský.
Vyrovnaný duel a tuhý boj na hřišti nabídla středeční dohrávka mezi Spartou a Zlínem. Svěřenci Josefa Jandače proti týmu, bojujícímu o přímou účast ve čtvrtfinále play off, celkem třikrát vedli, ale pokaždé o svůj těsný náskok přišli. Duel, který byl věnovaný studentům středních škol, nakonec dospěl až do prodloužení, v němž Sparta nevyužila přesilovku pěti proti třem. O vítězi tak rozhodly samostatné nájezdy, v nichž se o rozhodující zásah postaral Miroslav Forman.

Zlín vstoupil do utkání velmi aktivně a od prvních minut si vytvářel šance. Paradoxně to ale byla Sparta, která šla jako první v zápase do vedení. Rychlá protiakce domácích na první pokus sice nevyšla, Mikuš si ovšem dojel pro kotouč k mantinelu, odkud jej vrátil před branku, kde nakonec ještě po Kumstátově teči zklepl puk do sítě Miroslav Forman.

Po šesti minutách přišla rychlá odpověď v podobě vyrovnání ze strany hostů. Šťastný se po křídle řítil sám na Pöpperleho, vylákal ho z branky, vrátil puk před branku, kde měl najíždějící Filip Čech už jednoduchou práci, když trefil odkrytou část klece. Svěřenci trenéra Jandače převzali ke konci první dvacetiminutovky iniciativu do svých rukou, z čehož také nakonec těžili. V poslední minutě této části je vrátil do vedení gól Vladimíra Emingera, který překonal Kašíka až napodruhé.

Moravany branka do šatny evidentně nevykolejila, protože hned v úvodu druhé periody už podruhé v zápase vyrovnali. Puk se po střele Maruny odrazil od zadního mantinelu k nikým nehlídanému Robertu Říčkovi, jehož střelu si přesouvající se domácí gólman srazil do vlastní sítě.

Scénář se neměnil ani tentokrát, protože Pražané se brzy znovu ujali vedení. Dragoun našel zpoza branky Pecha, který našel v mezikruží Andreje Kudrnu a ten nekompromisně zavěsil. Domácí hýřili aktivitou a poměrně často okupovali Kašíkovo teritorium, navzdory tomu ale ševci znovu vyrovnali. Urbanec nahodil puk na Pöpperleho branku, ten ho jen vyrazil před sebe, kde se ho zmocnil Tomáš Čachotský a po dvou dorážkách sparťanského brankáře překonal.

V úvodu poslední části sparťané zazmatkovali v obraně a těžit z toho mohli hosté. Ve vlastním oslabení trefil břevo Pöpperleho svatyně Říčka. Hra se pak dlouho přelévala ze strany na stranu a na obou týmech bylo znát, že by je byť jen jediná chyba mohla později mrzet. Obrovskou příležitost promarnili později i svěřenci trenéra Jandače, puk totiž po Švrčkově dělovce od modré zůstal ležet na brankové čáře a jako první jej dojeli hosté.

Domácí si zkomplikovali situaci v posledních dvou minutách základní hrací doby vyloučením, oslabení ale Pražané ubránili a vynutili si prodloužení. Zlín se na začátku prodloužení provinil hned dvěma fauly a Spartě se díky tomu naskytla dvojnásobná přesilovka dlouhá minutu a 43 vteřin. Sparťané se sice branky dočkali, ale ta nemohla být uznána, protože puk přešel brankovou čáru až v momentě, kdy rozhodčí přerušil hru.

O vítězi nakonec musely rozhodnout až samostatné nájezdy. V nich nakonec rozhodl ve prospěch Sparty Miroslav Forman.

Zdeněk Moták (Sparta): "Do utkání jsme špatně vstoupili a nabídli soupeři v té první pětiminutovce pár šancí, které kdyby proměnil, tak jsme měli asi problém. Obecně v celém duelu jsme udělali hodně individuálních chyb a nabízeli jsme soupeři střelecké pozice a šance, z nichž mohl skórovat. Třikrát se mu to také podařilo. Naším problémem byly dnes také přesilové hry. V prodloužení těch pět na tři se nám také nedařilo, když jsme mohli rozhodnout. Museli jsme si počkat do penaltového rozuzlení."

Juraj Jurík (Zlín): "Výsledek je podle mě spravedlivý. Myslím, že hra byla vyrovnaná a výsledek 3:3 tomu odpovídá. Šance byly na obou stranách, naše mužstvo bych pochválil za to, že se dokázalo třikrát vrátit do zápasu a vždy srovnat, když jsme prohrávali. Pro nás je každý bod dobrý a důležitý, navíc teď z ledu Sparty."